Yakıt Tüketimi Hesaplama

Yakıt Tüketimi Hesaplama

Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da artan yakın fiyatları, tüketicinin de aracı hakkında detaylı bilgi öğrenmesini, yakıt tüketiminde nasıl tasarruf edileceğine dair yeni yöntemler denemesini sağlıyor. Motor bakımı, araç bakımı ve tabi ki araç modeli de yakıt tüketimi hesaplama üzerinden değerlendirildiğinde farklılık gösterecek etmenler olabilir. Hesaplamalarınızı yaparken sadece kilometre üzerinden değerlendirdiğimizde ortaya çıkan genel oranları görebilirsiniz.

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Yakıt tüketimi için kullandığınız aracın bakımına ne kadar önem verdiğiniz oldukça önemlidir. Aracınızın sıfır olması yakıt tüketiminde etkili olacağı gibi km harcama oranları ve aldığınız yakıt miktarı üzerinden düz bir hesaplama yapacak olursak, gittiğiniz mesafe kadar ne kadar yakıt tükettiğinizi öğrenebilirsiniz.

Gidilen mesafe 600 km ise ve aracınızdaki yakıt miktarı 200 TL ise harcanacak tutar kilometre başına 0, 35 tl olacaktır. Alınan yakıtın miktarı fark etmeksizin daha çok bizi ilgilendiren yakıtın güncel fiyatıdır. Yakıt fiyatı / km = 1 kilometre başına düşen fiyat değerini gösterecektir.

Araç Yakıt Tüketimi Artıran Etmenler Nelerdir?

Aracınız için kullanacağınız yakıtın kalitesi motoru için faydalı olacağı gibi doğru yakıt kullanımı uzun mesafelerde de az yakıt tüketmenizi sağlayacaktır. Aracınızın bakımını yapmak ve doğru araç kullanımında bulunmak da yakıt tüketimi için önemli etmenlerdir. Tasarruflu bir kullanım için araç bilgisi edinmek, benzin fiyatlarına ve kalitesine odaklanmak iyi bir yöntem olabilir.

Yakıt tüketimini neler etkiler; Yakıt tüketimini etkileyen faktörler aracın markası, motor gücü ve kullanılan doğru yakıt seçeceğidir. Kilometre başına yaktığınız yakıtta artış gözlemliyorsanız aracınız kontrol ettirmeniz ve hata yaptığınız alanları saptamanız tavsiye edilmektedir. Doğu araç yakıtı kullanarak da yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

Araç Yakıtından Nasıl Tasarruf Edilir?

Araçlarınızda kullandığınız yakıtın fazla ve hızlı tüketiminden şikayetçiyseniz aracınızla ilgili detaylı bilgi edinmeniz ve doğru yakıt kullanımına geçmeniz önerilir. Ancak doğru yakıt kullandığınızdan eminseniz, düzenli motor yağı bakımı yapmanız aynı zamanda aracınıza ne kadar iyi davrandığınızı da test etmeniz önemlidir. Aracınıza yanlış davranıyor ve ihtiyacını karşılamıyorsanız, bedelini yakıt olarak ödersiniz. Yaptığınız hataları bir kenara bırakarak yakıt tüketimi hesapla işlemi sonrası aslında olması gereken miktarı görebileceksiniz.  

  • Aracınızın lastik basıncını kontrol ederek, doğru lastik basıncı kullandığınızdan emin olmalısınız.
  • Aracınızla yolculuk halindeyken ani vites değişimleri yapıyor musunuz? Bu hatayı sürekli tekrarlıyorsanız, üzgünüz yakıtınız boşa gidiyor.
  • Gerekli ve gereksiz sürekli klima kullanmanız da aracınızın güçsüz kalmasını ve tabi ki yakıtınızı harcamasını sağlar.
  • Aracınızı sürekli sabit hızda kullanarak performansının sağlayacağı avantajları dezavantaja çeviriyor olabilirsiniz.
  • Yanlış yakıt kullanıyor ve aracınızın ihtiyacı olan benzin türünü yanlış seçiyor olabilirsiniz.
  • Düzenli motor yağı bakımı yapmıyor, motorunuzun hem eskimesini hem de yıprandığı için daha fazla enerjiye ihtiyaç duymasını sağlıyorsanız yakıtınızı harcayacaktır.
  • Gereksiz yük taşımalarıyla, ağırlığı artırıyor ve aracınızın gücünü zorluyorsanız yakıtınız boşa harcanacaktır.

Az Yakıt Harcayan Araçlar Hangi Modellerdir?

Az yakıt harcayan araçlar için araştırma yaparken mutlaka modellerine bakmanız ve tabi ki motor gücü hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Dizel ve standart benzin kullanımıyla sıfır ve ikinci el araçlarda genel olarak yakıt tüketiminin ne kadar olduğunu analiz edebilirsiniz. 2000 model araçlarda görülen yorgun motor hatalarına düşmeden, kilometresine bakmanız ve ne kadar çok kullanıldığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aracınızı seçerken kaç km kullanımı olduğunu, iç mekaniklerini ve doğru benzin kullanılıp kullanılmadığını araştırarak aracın performansı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda aracınızın tekerlek ve basınç değerlene de bakarak, yakıtın ne kadar çok motoru yorduğuna da dikkat edebilirsiniz.

Araç Yakıtı Kullanırken Dikkate Edilmesi Gerekenler

Araç yakıtı kullanırken, kurşunlu ve kurşunsuz olarak pahalı ya da ucuz olarak değerlendiriyoruz. Ancak bu hataya düşmeden önce aracınız için uygun olan yakıt türünü analiz etmeniz ve üreticinin onun için en uygun yakıtın hangisi olduğunu söylediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde aracınız çok fazla yakıt harcayacaktır.

İkinci El Taksitli Araçlar İktisatEvim’de!

İktisatEvim, ikinci el araçlarda, az yakıt tüketen son model araçları sizlere sunacaktır. Taksitle araç alma özelliği sunarak, ödemede kolaylık ve esnek ödeme planlarıyla bütçenizi sarsmayan avantajlarla daima yanınızda olacaktır. Kısa zamanda araç sahibi olabileceğiniz İktisatEvim ailesi danışmanlarından, doğru yakıt kullanımını ve en iyi araç seçeneklerini öğrenebilirsiniz.