Uygun Fiyatlı Motosiklet Nasıl Seçilir?

Uygun Fiyatlı Motosiklet Nasıl Seçilir?

Motosikletler birçok kişi için bir ulaşım aracı olmasının yanında bir tutku haline gelmiş durumda. Şehrin stresinden kaçıp dinlenmek için motosiklete sahip olmayı hayal eden herkese iki teker tutkunu desek yerinde olur. Günümüzde otomobil fiyatlarının sürekli olarak yükselmesi, birçok kişiyi motosiklet sahibi olma konusunda motive ediyor. Motosiklet sahibi olma hayaliyle yaşayanlar ise motosiklet fiyatlarını yakından takip ederken, uygun fiyata motosiklet almak için araştırma yapıyorlar. Peki uygun fiyatlı motosiklet nasıl seçilir? İkinci el motosiklet alırken nelere dikkat etmek gerekir? Uygun fiyata motosiklet sahibi olmanız için dikkat etmeniz gerekenleri detaylı bir şekilde yazımızın devamında bulabilirsiniz…

En Uygun Fiyatlı Motosikleti Bulma Yolları

Piyasada her ekonomiye hitap edecek donanımda ve özellikte motosiklet mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise sizin tercihiniz olmalıdır. Uygun fiyatlı motosiklet araştırmanızı yaparken ilk olarak nasıl bir motosiklet almak istediğinize tam olarak karar vermiş olmanız gerekir. Eğer kafanızdaki motosiklet modelini tam olarak netleştiremeden araştırma yapmaya kalkarsanız çok fazla seçenek arasında boğularak yorulabilirsiniz. Peki, bu aşamada hangi kriterleri göz önünde bulundurmalısınız? Uygun fiyatlı motosiklet ararken dikkat etmeniz gerekenler kısaca şöyle özetlenebilir…

  • Sıfır kilometre mi yoksa ikinci el motosiklet mi alacaksınız? Öncelikle buna karar vermeniz gerekmektedir.
  • Almayı planladığınız motosiklet için bütçe planlaması yapmalı ve bu planın dışına çıkmamalısınız.
  • Motosikleti daha çok hangi amaç için kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Şehir dışında, otobanda, uzun yolda ya da şehir içinde kısa mesafede kullanıp kullanmayacağınızı değerlendirmelisiniz.
  • Yukarıdaki maddeye bağlı olarak aylık yakıt bütçeniz için planlama oluşturmanız yararınıza olacaktır.
  • Tüm bunların yanında motosiklet kullanma becerinizi de göz önüne almanızda fayda var. Daha profesyonel bir motordansa belki başlangıç için standart düzeyde bir motosiklet işinizi görecektir.

Ucuz Motosiklet Nereden Alınır?

Yukarıdaki soruların yanıtlarını kendinize verdiğinizde motosiklet ilanlarına bakma kısmına geçebilirsiniz. İlanlara bakarken, beğendiğiniz modelleri ve belirlediğiniz kriterleri gruplamanız, araştırmanızı oldukça kolaylaştıracaktır. Bu şekilde aramalarınızda gereksiz detaylara girmeden zaman kaybetmemiş olacaksınız. Bunun içinse arama yaptığınız sitenin filtreme özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Alacağınız motosikleti ikinci el araçlar arasından seçecekseniz çok daha dikkatli olmanız yararınıza olacaktır. Bunun için ikinci el motosiklet satan sitelerde araştırma yapabilirsiniz fakat bu ikinci el ilan sitelerinin güvenli olup olmadığından emin olmalısınız. Bu sitelerde aradığınız özellikteki motosiklete karar verdikten sonra bütçenize uygun olarak filtreleme yapıp arama yapabilirsiniz. Örneğin, bütçeniz 20 bin TL ise 15 bin ve 25 bin arasındaki rakamları filtreleyebilirsiniz. Motosiklet için yeterli nakit paranız yoksa motosiklet kredilerinden faydalanabilirsiniz.

En Uygun Motosiklet Modelleri

Motosiklet almaya verdiğinizde Benelli, Bajaj, Hero, Java, Kawasaki, Kanuni gibi çok fazla marka ve modelle karşılaşacaksınız. Sizin kriterlerinize uyan modele karar verdikten sonra araştırmanızı tamamlayabilirsiniz. Tüm dünyada olduğu gibi Harley Davidson markası her yaştan insan tarafından ilgi görse de bu markanın benzerlerine göre daha pahalı olduğunu hatırlatalım. İkinci el motor fiyatları araştırmanızda karşınıza çıkacak Honda ya da Kuba marka motorlar arasından kolay bir şekilde tercih yapabilirsiniz. Bu markaların her bütçeye uygun motor modelleri mevcuttur. Ucuz motosiklet tercihinizi sıfır kilometre motor kategorisinden yana kullanmak istiyorsanız bayilerin kampanyalarını takip etmeniz faydanıza olacaktır. Bayiler özellikle yılsonu kampanyaları düzenleyerek büyük avantajlar sunabiliyorlar.

Motosikletlerin maliyetleri de otomobiller gibi değişmektedir. Bazı modellerin çok fazla alıcısı varken bazı modellerinki neredeyse lüks arabalarla kıyaslanabilir. Bütçenize göre arama aralığınızı daraltarak istediğiniz nitelikteki motosikletleri kolaylıkla listeleyebilirsiniz.