Toki Ev Almak İçin Nereye Başvurulur?

Toki Ev Almak İçin Nereye Başvurulur?

Türkiye Konut İdaresi olan Toki ev almak için başvuru işlemleri bulunduğunuz il ve ilçenin Halkbank veya Ziraat bankası şubesi üzerinden yapmaktadır. Başvuru için daire bedelinin % 10 kadar bir peşinat ödemesi almakta olan Toki, daha sonra çekiliş yaparak ev sahibi olmanızı sağlayan bir konut sistemi üzerine kurulmuştur.

TOKİ Başvuruları Ne Zaman

TOKİ ev almak için başvuru işlemlerinizi bulunduğunuz il ve ilçenin Halkbank ya da Ziraat Bankası şubesinden yapmanız gerekmektedir. Banka komisyonu olarak % 5 oranında bir komisyon kesimi olurken aynı zamanda daire bedelinin % 10’u kadar da bir ödeme bedeli çıkmaktadır. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yapılmakta olan zamlar, memur maaşlarına göre hesaplanmaktadır.

TOKİ başvuru işlemleri genel olarak bulunulan il ve ilçeye göre TOKİ projesinin yürütülmesi kapsamında değişmektedir. 2020 yılında da çekilişler devam ederken, belirlenen zamanlar resmi gazetelerde ve TOKİ web sitesi üzerinden yayınlanarak, başvuru aşamaları hakkında bilgi sahibi olmanız sağlanacak bilgiler iletilmektedir.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki ev almak için başvuru yapmadan önce belirli koşullar ve kurallar hakkında bilgi olmanız gerekmektedir. Öncelikle Toki’ye başvuru yapacak olan kişinin 1 yıl boyunca ikamet ettiği il ve ilçe üzerinden başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Bununla birlikte TC vatandaşı olma şartı bulunmakta, hane halkının aylık geliri olarak da 3200 liralık bir limit aşılmamalıdır. Toki’den ev almak için 25 yaşını doldurmuş kişiler başvuru yapma hakkı kazanarak, çekilişe dahil olabilmektedir. 1 ailede 1 kişinin başvuru hakkı bulunmakta, gayrimenkul satış sözleşmesi imzalanarak başvuru evresinin tamamlanması gerekmektedir. 14 gün içerisinde cezasız cayma hakkı bulunan adayların, cayma işlemini de banka üzerinden yapması gerekmektedir.

Toki’ye Başvuru Sırasında Ne Kadar Ödenir?

Toki ev almak için başvuru hakkınızı değerlendirirken, çekilişe katılmak istediğiniz dairenin bedelinin % 10’u peşinat olarak ödemeniz gerekmektedir. Örneğin 100 bin liralık bir Toki’ye vermeniz gereken peşinat 10 bin liradır. Aynı zamanda bu peşinata ek olarak dosya masrafları da eklenerek, vergi bedeliyle belirli bir ödeme planı çıkartılacaktır.

Toki Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Toki başvuru işlemleri için gerekli olan belgeler, şehit aileleri, dul ve yetimler, emekli sandığına bağlı olan vatandaşlar ve engelli-yaşlı bireyler için farklılık gösterebilmektedir. En az % 40 engelli olan vatandaşın heyet raporu alması gerekeceği gibi Emekli sandığı için ‘’Hak sahibi belgesi’’ alınması gerekmektedir.

Toki Kura Çekişili Ne Zaman?

Şehit aileleri, engelliler ve yaşlı bireyler için farklı kontenjanların bulunduğu kura çekilişleri, her ilde ve ilçede farklı zamanlarda olabilmektedir. Emekliler için % 25 kontenjan bulunurken, engelliler için % 5 kontenjan bulunmaktadır. Projenin bitim yılından itibaren ev anahtarı teslim edilecek şekilde Toki’den ev sahibi olabilirsiniz.