TOKİ’den Ev Sahibi Olmak İsteyenler Dikkat!

TOKİ’den Ev Sahibi Olmak İsteyenler Dikkat!

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta; uzun vade seçenekleri ile konut ücretini ödeyebiliyor olsalar da, faiz ödemesi de yapıyor olmalarıdır. Banka kredisi kullanarak ödeme yaptıkları için konut fiyatına ek olarak maliyetler de ödemektedirler. Ancak İktisatEvim; faiz uygulamadan, ek maliyetler çıkartmadan üyelerimize uygun taksit ve uzun vade seçenekleri ile ev sahibi olma imkanı sunmaktadır.

TOKİ’den Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarını amaçlayan bir projedir. Proje dahilinde belirli bölgelere, belirli sayılarda TOKİ konutları yapılmaktadır ve bu yapılacak olan konutlarda oturmak için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru tarih aralıklarında, istenen şartları sağlayan vatandaşlar Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile başvurularını tamamlamaktadırlar. TOKİ’nin konutlarından ev sahibi olmaya hak kazanan vatandaşlar ise; imzaladıkları sözleşmenin tarihini takip eden aydan itibaren taksit ödemelerine başlayarak konutlarına sahip olabilmektedirler.

TOKİ’den konut almak isteyenlerin öncelikle evin satış fiyatının %10’unu peşinat olarak yatırmaları beklenmektedir. Ayrıca kalan tutar için 240 ay taksit yapılmış olsa da; aylık %0.49 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır. Konut alıcılarına Ziraat Bankası’ndan kredi kullandırıldığı için peşinat istenmesinin yanı sıra yüklü bir faiz ödemesi yapılması da gerekmektedir.

TOKİ’den Ev Sahibi Olmak İle İktisatEvim’den Ev Sahibi Olmanın Farkı Nedir?

TOKİ sadece dar gelirli vatandaşlarımıza ev sahibi olma fırsatı sunuyor olsa da; İktisatEvim gelir ayrımı yapmadan herkesin ev sahibi olmak için başvurabileceği bir tasarruf sistemidir. TOKİ konut sayısı kapsamında bir çekiliş yaparak sadece kurada ismi çıkan kişileri konut sahibi yapmaktadır. Ancak İktisatEvim’in sistemine dahil olmak isteyen herkesin konut sahibi olabilmesi mümkündür. TOKİ’den ev alacak olan vatandaşlar; TOKİ’nin inşa ettiği alan dışında bir yerden ev talep edememektedirler. Ancak İktisatEvim aracılığı ile ev almak isteyenler; beğendikleri herhangi bir şehrin, herhangi bir bölgesindeki evi almak için sistemimize başvurabilmektedirler.

İktisatEvim olarak üyelerimizden herhangi bir peşinat veya ara ödeme talep etmemekteyiz. Buna ek olarak üyelerimiz aylık ödeme planlarını kendileri oluşturmaktadırlar. Kaç taksit ödeyeceklerini, bu taksitlerin tutarlarının ne olacağını, ödeyecekleri taksitlerin sabit mi yoksa değişken mi olacağını kendileri belirlemektedirler. Buna ek olarak ödemelerine istedikleri zaman ara verme ve sonrasında kaldıkları yerden devam etme imkanına sahiptirler. Ayrıca herhangi bir bankadan kredi çekmelerine gerek kalmadan istedikleri ev için ödeme planı oluşturabilmektedirler.

İktisatEvim İle Dar Gelirli Vatandaşlar Ev Sahibi Olabilir Mi?

Ülkemizde dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri adına TOKİ projesi yönetildiği için birçok dar gelirli vatandaşımız tek alternatifinin TOKİ olduğunu düşünmektedir. Ancak tasarruf sistemleri ile de ev sahibi olabilmeleri mümkün olmaktadır. Tasarruf sistemleri ile TOKİ’nin mantığı benzeşiyor olsa da; birçok farklı noktası da bulunmaktadır.

İktisatEvim; Faizsiz Toplumsal Dayanışma Sistemi ile ev sahibi olmak isteyen kişilere hizmet vermektedir. Toplumdaki her bütçeden bireyi kucaklayarak, karşılıklı güveni esas alarak hayallerine kavuşturmaktadır. Bu süreçte taksit ödemelerinin tutarları için şart koşmadığı gibi, peşinat istememektedir ve faiz uygulaması bulunmamaktadır. Bu sayede günümüz ekonomisinde dar gelirli olmayan vatandaşların bile ev sahibi olması zor olurken; İktisatEvim ile dar gelirli vatandaşlar da dahil olmak üzere herkesin ev sahibi olması kolaylaşmaktadır.