Tapuda Tevhit İşlemi Nedir?

Tapuda Tevhit İşlemi Nedir?

3194 sayılı imar kanununun 15 ve 16. maddelerine göre arsa Tevhit işlemleri gerekli ve zorunlu bir uygulamadır. Bu süreci başlatabilmek için öncelikle belediyeye müracaat edilmelidir. Sürecin başlayabilmesi için eğer varsa tüm hak sahiplerinin onayının olması gerekir. Söz konusu arsa üzerinde herhangi bir hukuki işlemin ya da rehin durumunun olmaması gerekir. Tevhit işleminin başlayabilmesi için de gerekli olan söz konusu tüm belgelerinizin bulunması çok önemlidir. Tapuda tevhit işlemi Nedir? Tapuda Tevhit işlemi kısaca aynı bölgede veya aynı imar alanı içinde yan yana 2 den fazla parselin tapu kütüğünde ayrı şekilde kayıtlı, taşınamaz malların tek sayfada birleştirme bu birleştirilen parsellere yeni numara verilmesi işlemidir.

Birleştirme İşlemi Nerede Yapılır?

Tapuda Tevhit işlemi, Tapu ve Kadastro müdürlüklerinde yapılır. Fakat Tapu ve Kadastro müdürlüklerine gidilmeden önce ilk olarak lisanslı bürolara gidilmesi gerekir. Lisanslı bürolarda bulunan devlet tarafından sınavı kazanmış ve devletin istediği bütün şartları yerine getirmiş olan yeminli Harita ve Kadastro mühendisleri bulunmaktadır. Bu bürolarda yapmak istediğiniz arsa tevhit işlemi için gerekli incelemeler harita ve kadastro mühendisleri tarafından yapılır. Arsa tevhit işlemi için bir sakınca olup olmadığı kanaatine varıldığında tevhit işlemi için kadastro teknik hizmetleri defterine kayıt yapılır. Sonrasında fen kayıt numarası alınır ve Tip sözleşmesi hazırlanarak gerekli imzalar atılır. Bundan sonrasını gerekli olan imzaları ve yazışmaları ise lisans bürosu takip eder.

Hangi Arsalar İçin Tevhit Yapılmaz?

Arsalarda Tevhidin yapılıp yapılmayacağına belirlenmesinde bazı faktörler vardır, eğer gerekli koşulları sağladığınız takdirde tevhit işlemi başlatılabilir.. İmar planında 2 parsel hakkında farklı yükseklik var ise bu iki tapu tehdit edilemez. Tevhit işlemleri sırasında bakılacak diğer nokta iki arsa arasındaki kot farklıdır, Tıp imar yönetmeliği 9/4 Maddesi göz önünde bulundurulduğunda Tevhit işlemi gerçekleşemez. Arsa üzerinde birçok kişinin hissesi var ise tüm hissedarların hepsinin imzası bulunmadığı takdirde tevhit işlemi gerçekleşemez. Tevhit işlemi kamulaştırma için veya mahkeme kararı ile çıkarılmış da mülk sahiplerinin talepleri olmadan Tevhit işlemi gerçekleştirilebilir.

Tevhit İşlemi İçin Gerekli Belgeler

- Nüfus cüzdanı ve TC. no

- Tevhidi gerçekleştirilecek taşınmazlara ait olan tapu senetleri

- 2 adet fotoğraf.( Son 6 ay içinde olması önemlidir)

- Yetki imzaları ve imza sirküleri Vakıf ve dernekler için ise önemlidir.

- Tevhit yapılacak arsanın sahibi eğer hayatta değilse seçilen mirasçıların cesaret belgesi ve mirasçılara ait Vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

- Arsaların birinin üzerinde yapı varsa deprem sigortası gereklidir.

- Tevhit için mevzuata ve yönetmeliğe uygun olarak hazırlanmış gerekli tüm plan ve belgelerin içinde bulunduğu bir dosya olması gereklidir.

Tevhit İşlemi Ne Kadar Sürer?

Tevhit işlemi için gerekli koşulları sağladığınız takdirde yapılan incelemeler sonucunda işlemler başlatılır. Tevhit işlemi onaylandığından sonra gerekli yerlere müracaat edildikten sonra en fazla 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Aynı zamanda yapılacak olan tüm işlemler tapuya 2 hafta gibi bir süre içerisinde belirtilmekte, tüm sicil işlemlerini Tapu Dairesi 1 aylık bir sürede bitirmek ile yükümlüdür.

Tevhit İşlemleri Neden Pasife Alınır?

Bazı durumlarda sahip olduğunuz parseller için tevhit işlemi gerçekleştirilirken söz konusu tevhit işlemi Tapu ve Sicil Müdürlüğü tarafından ‘ pasife alınmıştır’ olarak sisteme düşebilir. Bunun nedenini söz konusu pasife alınmıştır durumunun nasıl çözüleceğini öğrenmek adına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne giderek durumun nasıl çözüleceğini, neden pasife alındığını hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İktisatEvim İle İçiniz Rahat Olsun

Menkul satımından tutun tevhit işlemlerine kadar size yardımcı oluyoruz. İktisatevim.com.tr güvencesi ile her ihtiyacınızı rahatlıkla ve güvenle karşılayabilirsiniz. Başvuran tüm bireyler kolay ödeme seçenekleri sayesinde ister ve istar arsa ister araba sahibi oluyor. Siz de kırmızı koltuk sayesinde konforun ve ödeme kolaylığının keyfini çıkarırken hedeflerinize daha kolay ulaşın.