Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Teknolojinin mi internetini sağlamış olduğu kolaylıklar arasında tapu parsel sorgulama işlemleri de yerini aldı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından internet üzerinde hizmet vermeye başlayan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sayesinde tapu parsel sorgulama işlemleri çok daha kısa sürede ve güven içinde yapılabiliyor. Internet üzerinden tapu parsel sorgulama arazi parsel sorgulama gibi birçok işlem için hizmeti kullanabiliyor.

TAKBİS Sorgulama

Mobil uygulama sayesinde akıllı cep telefonu yine de rahatlıkla kullanılabilen TAKBİS sorgulama ekranına yazılan bilgiler ile birlikte işlemler gerçekleştiriliyor.  Tapu parsel sorgulama işlemleri hukuki derinliği olan önemli konudur bunun için profesyonel bir gayrimenkul danışmanından destek almak riskleri görerek hareket etmek gerekir. O halde tapu parsel sorgulama nasıl yapılır? sorusunun cevabına bakalım.  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün parsel sorgulama uygulamasına giriş yaptıktan sonra sitenin kullanma talimatları çıkar.

E-Devlet Üzerinden Erişim

Talimat onay verdikten sonra giriş işlemi gerçekleştirilir ve tapudaki adres bilgilerinin sisteme girilmesine ardından uydudan çekilmiş fotoğrafı ile birlikte bilgileri ve konumu ekrana yansır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kendi portalı üzerinden sorgulama yapmak yerine e-devlet üzerinden de erişim sağlamak mümkün. Kişi kendi e-devlet şifresini kullanarak tapu bilgileri sorgulama renginden sisteme giriş yapıp gerçekleştirmek istediği işlemi sürdürebilir.  Üzerinde yer alan parsel ada pafta gibi bilgileri imar planında gösterilen noktalar ile birebir uygun olduğunu kontrol etmek önemlidir.

Belediyelere Gidilebilir

Mevcut tapunun doğru parsele ait olduğunu teyit etmek ve emin olmak gerekir. Yatırım amacıyla alınan bir gayrimenkulün bulunduğu bölge için geçerli kaç yükseklik sınırı, kentsel dönüşüm olasılığı gibi tüm konularda detaylı bilgi ancak parsel sorgulama işlemleri gibi elde edilebilir.  Aynı zamanda olası risklere karşı da imar planı üzerinde de gerekli kontroller sağlanabilir. Her ne kadar ülkemizde kadastro tapu parsel sorgulama konusunda yetkili kurum Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olsa da gayrimenkulü ada pafta parsel bilgilerini öğrenmek için belediyelere gidilebilir ve e-imar portalları kullanılabilir. 

Olası Risklerden Korunmak

Sorunlu bir yapıya sahip olan gayrimenkulün alımı halinde ilerleyen süreçte büyük riskler ile karşılaşmak söz konusudur. Bunun için satış işlemlerini gerçekleştirmeden pafta ve blok bazında yer tespiti yapılmalı ve olası risklerden korunmak için tapu parsel sorgulama işlemleri gerçekleştirilmeli. Tapu parsel ve imar sorgulama konularında Tüm detayları atlamadan yapmak yeni bir gayrimenkul alırken atacağınız adımda rahat ve güvenli olmayı sağlar.  Satış işlemlerini gerçekleştirmeden önce mutlaka gayrimenkul üzerinde gerekli kontrolleri yapmak gerekir.

İktisatEvim Yanınızda

Ev ya da gayrimenkul satışlarında tapu ve imar konusunda karşılaşılacak tüm riskleri kontrol edecek bir uzman yardımına ihtiyaç duyulduğu anda İktisatEvim yanınızda!

Sizi Arayalım
Kapat

FORMU GÖNDERİN SİZİ ARAYALIM

İktisatEvim çözümleri hakkında detaylı bilgi için bilgilerinizi gönderin, yetkililerimiz en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.