Tapu Harcı Hesaplama 2021

Tapu Harcı Hesaplama 2021

Konut, iş yeri, arsa, arazi ve tarla için tapu harcı hesaplama 2021 oranları, döner sermaye üzerinden tahsil edilmektedir. Tapu masrafı satışa sunulan bütün gayrimenkuller için tapu bedelinin % 4 oranında hesaplanır. 2021 yılında tapu harcı zammı ve ödenmesi gereken döner sermaye tutarının hesaplamasını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Tapu harcı 2021 Döner Sermaye Bedeli Nedir?

Döner sermaye hizmet bedeli üzerinden hesaplanmakta olan tapu harcı, 171, 25 TL ve ilave hizmet bedeli olarak da 23, 50 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Toplam ödenecek miktar olarak da 194, 75 TL tam tutar olarak yansıtılır. Tapu harcı hesaplama işlemini yıllık oranlara göre yapmanız gerekmektedir. Yıllık oranlar döner sermaye üzerinden hesaplanarak harç bedelinin ödenmesi zorunlu tutulmuştur.

Tapu Harcını Kimler Öder; % 4 oranında hesaplanan tapu harcı alıcı ve satıcıdan % 2 oranla eşit paydada ödenmektedir. Tapu harcını satış işlemi sırasında yarısını satıcı yarısını da alıcı üstüne düşen tutar bedelinde ödeyerek işlemin tamamlanmasını sağlar.

Tapu Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tapu harcı hesaplama işlemleri için alıcı ve satıcının anlaştığı tutar üzerinden % 4’lük bölüm harç bedeli olarak yansıtılmaktadır. Alıcı ve satıcının beyan ettiği ve anlaştığı fiyata eklenecek olan tapu harcı bedeli için küçük bir hesaplama yapmak yeterli olacaktır. Tapu harcı için konut, arazi, ve arsa gibi gayrimenkul türleri farklılık göstermemektedir.

  • 100.000 * % 2 = 2.000 TL olarak tapu harcının alıcı ya da satıcının ödeyeceği yarı paydır.
  • Toplamda bu hesaplama üzerinden ödenecek tapu harcı bedeli 4.000 TL’dir.
  • Tapu harcı ödemek Türkiye’de zorunlu tutulmuştur.
  • Düşük gösterme ya da tapu fiyatında oynamalar yapma yasal olarak cezalandırılmaktadır.

Tapu Harcı Bedeli İçin Beyan Ve Belgeler Nelerdir?

Tapu harcı hesaplama ve bedelini hesaplamak için banka kredisi, gelir idaresi başkanlığı ve satış sözleşmesi gibi belgelerin harç idaresine verilmesi gerekmektedir. Yalan beyanda bulunmak, alınan evin fiyatını olduğundan düşük göstermek vergi kaçırma suçuna girmektedir. Tapu alım ve satım işlemleri için kullanılacak olan bütün belgeler, harç bedelinin hesaplanması için önemlidir. Eksik olan belgeler, eksik beyan olarak kabul edilecek ve suç sayılacaktır.

Kredi çekiminde hesaplanan harç tutarı % 25 vergi ziyaı cezası ile birlikte ödenmektedir. Çektiği kredi bedelinden daha az fiyatta konut almış olması yine yalan beyan olarak geçebilir. İsteyerek beyan edilmeyen kredi tutarında ceza yaptırımı uygulamasına yer verilerek, alıcı ve satıcıya ceza ödeme zorunluluğu verilecektir.

Tapu Harcı Pişmanlık Dilekçesi Nedir?

Tapu harcı 2021 düzenlemelerinde yalan beyanda bulunmak ya da yanlış belge ile olması gerekenden daha az tapu harcı ödeme durumlarında, ceza kesintisi yaşanmaması ve ekstra harç ödemek zorunda kalınmaması için pişmanlık dilekçesi yazılması gerekmektedir. Yasal faizi üzerinden eksik tutarın % 25 oranında vergi olarak yansıtılmaması için mutlaka doğru beyan kullanılması şartı vardır.

Pişmanlık dilekçesi, 189 nolu çağrı merkezi üzerinden detaylarını öğrenebileceğiniz Gelir idaresine verilmesi gereken dilekçedir. Vergi kaçırma ya da vergi sahtekarlığı cezası almamanız için pişmanlık dilekçesi yazarak asıl bedeli söylemeniz ve gereken alıcı ve satıcı fiyatını bildirmeniz gerekmektedir.

Bağış Ve Miras Tapu Harcı Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Devir alınan gayrimenkul için ödenen harç bedeli miras tapu olarak geçmektedir. Tapu döner sermaye üzerinden hesaplanarak, tapu harcı ödemesi yapılmaktadır. Emlak beyan değeri üzerinden de bağış tapu harcı bedeli hesaplanmaktadır. Tapu müdürlüğü anlaşması gereğince gerekli olan işlemlerin yerine getirilmesi, vergi işlemleri için oldukça önemlidir.

% 6, 831 oranında bağış tapu harcı bedeli ile döner sermaye tapu bedeli üzerinden bağış kabulü olarak görülmektedir. Tahsil edilen ve kabul görülen fiyat beyan edilen değer üzerinden yansıtılacaktır.

Tapu Harcı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu banka üzerinden ödeme yapma şansı verilmektedir. İşlemleri SMS ile 12 ile 13 haneden oluşan seri numarasıyla banka üzerinden yapabilirsiniz. Gelir idaresi tapu harcı ödeme sayfasını kullanarak ya da ATM üzerinden SMS kodunu kullanarak ödemelerinizi yapabilirsiniz.

İktisat Evim, tapu işlemlerinizi ve vergi işlemlerinizi danışmanlarımız tarafından sizlerle bilgi paylaşımı aracılığıyla destekleyecek ve hatalı işlem yapmamanızı sağlayacaktır. Konut işlemleri için online emlak danışmanlık bürosu görevimizi yerine getirmektedir.