Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alımlarında plakadan araç hasar kaydı sorgulaması önemlidir. Yapılan işlem ile aracın geçmişte yaşadığı hasar kaydını öğrenmek söz konusudur. Sorgulama aynı zamanda ikinci el araç almak isteyen kullanıcılar için tercih edilen aracın tüm hasar geçmişini, kaza tutanaklarını trafikte bulunduğu süreyi öğrenmeye imkan sağlar.

Sorgulama 2003 Sonrasını Kapsar

Trafikte olduğu süre içerisindeki kasko durumu, aracın kaç el değiştirdiği en son sahibini kim olduğu gibi birçok bilgiye yapılan sorgulama ile ulaşmak mümkündür.

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemi aynı zamanda aracın yaptığı kazanın büyüklüğünü hasar oranını öğrenmeyi sağlar. Bunun dışında hasar tutarı ve hangi parçaların değiştiği, değişen parçaların orijinal olup olmadığı gibi bilgileri alıcıya sunar.

Yalnız burada önemli olan yapılan sorgulama işleminin 2003 yılı sonrasındaki hasar bilgilerini kapsadığıdır. Daha önceki tarihte yaşanan hasar tespitleri yapılan sorgulamada öğrenilemez.

Aracın yaptığı kilometreyi öğrenmek için ise TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında ki bilgiler esas alınır.

Pratik Yöntem SMS İle Sorgulama

İkinci el araç piyasasında aracın kilometresini ile oynayarak hile yapmak oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bundan dolayı ikinci el araç alanlar kilometre sorgulanması ile birlikte aynı zamanda plakadan araç hasar kaydı sorgulaması da yaptırmalıdır.

Sorgulama işleminde en kolay ve en pratik yöntem SMS yöntemidir.

 • Araç plakasını birleşik şekilde yazdıktan sonra 5664'e göndermek yeterli.
 • Kısa süre içerisinde SMS olarak bilgiler kullanıcıya ulaşır.
 • Sms uygulaması ile trafik poliçesi, kaza tespit tutanak durumu gibi bilgileri almak da söz konusudur.
 • Tüm operatörlerden aynı numaraya SMS atma işlemi gerçekleştirilir.
 • SMS ücreti tüm operatörler için aynıdır.
 • Aracın değişen parçası olup olmadığını ise aynı SMS numarasına PARÇA PLAKA yazıp göndererek öğrenmek mümkün.
 • Sms uygulaması eksper raporu, şasi numarası ile sorgulama gibi bilgiye ulaşmak için kullanılan yöntemdir.

Çağrı Merkezi İle Sorgulama

Araç hasar kaydı sorgulaması çağrı merkezi üzerinden de gerçekleştirilir. Bunun için yapılması gereken 11890 çağrı merkezine aramaktır. Plaka ya da şasi numarası verilerek hasar sorgulaması yapılabildiği gibi ücretlendirme tüm operatörler için aynı değildir.

E-devlet sistemi üzerinden de hasar kaydı sorgulama işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. E-devlet sistemine aracın plakası, sigortalının kimlik numarası, vergi kimlik numarası ya da sürücü belgesi girilerek tramer sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

Sigorta Siteleri İle Sorgulama

İkinci el aracın hasar geçmişini detaylı tüm bilgilerini, ekspertiz raporlarını, sigorta poliçelerini beni çok daha fazla bilgiyi Sigorta internet siteleri üzerinden öğrenmek söz konusudur.

Sigorta bilgi merkezi tarafından kurulan cüzi bir hizmet bedeli karşılığında öğrenilmek istenen tüm bilgilere erişim imkanı sağlar. Sorgulama yapmak için siteye üye olma zorunluluğu bulunmaz, ana ekran üzerinde yer alan seçenekler içerisinde dan hasar sorgulama seçilerek ekrandaki bilgiler ile sorgulama gerçekleştirilir.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araçlarda trafik poliçesi sorgulamak için de yine sigorta bilgi ve gözetim merkezi sitesi olan Sigortam360 web sitesinden yararlanmak söz konusudur. Bunun için yapılması gereken;

 • Sigorta internet sitesine giriş yaparak trafik poliçe sorgula bölümüne girmektir.
 • Ekrandaki alana araç plakası ve TC kimlik numarası yapılarak poliçe bilgilerine ulaşır.
 • Girilen TC. numarası araç sahibine ait olmalıdır.
 • Ayrıca vergi numarası ya da poliçe ve acenta numarası ile bilgi sorgulama yapılabilir.
 • Aynı uygulamayı aracın kasko bilgisine ulaşmak içinde kullanmak söz konusudur.

Değişen Plakadan Sorgulama

İkinci el araç alımlarında plakadan araç hasar kaydı sorgulaması nasıl yapılır sorusu kadar değişen plakalarda araç hasar kaydının çıkıp çıkmayacak konusu da alıcılar için önemlidir.

Hasar sorgulama işlemleri ile plakanın değiştirilmiş olması herhangi bir engele neden olmaz. İster eski eski isterse yeni plaka ile yapılan tüm sorgulamalar da doğru bilgilere ulaşmak mümkündür.

Herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında ise sigorta bilgi ve gözetim merkezi üzerinden itiraz hakkı kullanılır.

Şasi Numarası İle Sorgulama

İkinci el araç alacak olan kullanıcılar plaka ile sorgulatma yerine şasi numarası ile sorgulama işlemini de gerçekleştirebilir. Yapılan bu uygulamada da tüm veriler ayrıntılı olarak görülür ve satış öncesinde alıcılara doğru seçim yapma olasılığı sunulur.

İkinci el araç piyasasında yaşanan sorunlar dikkate alındığında alım satım işlemleri öncesi iktisatevim uzmanlığı ile yapılan hasar kaydı sorgulaması hem alıcı hem de satıcı için yararlıdır.