Parsel Sorgulama / TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel Sorgulama / TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama işlemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilen hizmetlerinde biridir. Taşınmaz mülk içerisine giren arazi, ev, bahçe, bağ ya da tarla gibi gayrimenkullerin yerlerini tespit etmede parsel bilgileri sorgulama işlemi kullanılmaktadır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama

Parsel sorgulama işlemi son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte internet üzerinden kolaylıkla yapılabilir hale gelmiştir. Bu noktada TKGM bünyesinde bulunan taşınmaz mülklerin bilgileri ile tapu verilerinin eşleştirilmesi ile ulaşılan sonuçlardır. Bu sonuçlar ile ihtiyaç duyan vatandaşların ulaşması için daha kolay yöntemlerden biri olan internet üzerinden sorgulama sistemine geçilmiştir.  Böylelikle vatandaşlar, istedikleri taşınmaz mülklerin yer bilgisi sorgulamalarını kolayca yapabilmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ve internet sitesi üzerinden hızlıca erişilebilir ve bu sistem ile vatandaş almak istediği ev, tarla, bahçe, arazi ya da bağ tarzı taşınmaz mülklerin sorgulamasını yapabilmektedir. Sistem üzerinden girilen parsel, ada, mahalle, ilçe ve il bilgileri girildikten sonra sorgulama yapılarak tapu hakkında genel bir bilgi alınabilir. Ayrıca bu sorgulama ile parselin uydu ile çekilmiş fotoğraflarını görmek de mümkündür.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Ekranı ve Hizmetleri

TKGM tarafından verilen parsel sorgulama işlemi ile taşınmaz mülklerin yerlerinin tespiti ve tapu bilgileriyle eşleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve internet sitesi aracılığıyla bulunabilen parsel sorgulama işlemi içerisinde geçen ada ve parsel kelimeleri bazen kafa karıştırabilmektedir. Dolayısıyla bu kelimelerin ne ifade ettiğini bilmek parsel sorgulama işlemini gerçekleştirecek kişiler arasından önemlidir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama İşleminde Önemli Kelimeler

Tapu ve parsel sorgulama işlemlerinde kullanılan bazı kelimelerin anlamları işlem yapma açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu kelimeler arasında en fazla kullanılan kelimeler ada ve parseldir.

Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ada: Parsel sorgulamada sıkça karşınıza çıkan ada kelimesi bir diğer ifade ile parseller topluluğudur. Bir yerin cadde, demiryolu, akarsu ya da sokak gibi engellerle çevrili olmasıyla oluşmaktadır. Bu engeller yapay ya da doğal yollarla oluşabilir.  Parsel: Parsel kelimesi ise bir toprak parçasının üzerine bir bina kurulması amacıyla yapılan bölümleri ifade eder. Diğer bir ifade ile parsel bir toprak parçasına denilmektedir.

Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi tapu sorgulama ve tapu üzerindeki ada parsel sorgulama konusu ile ilgili risklerdir.  Öncelikle satın alınacak olan gayrimenkul ile ilgili ada parsel sorgulaması konusunda kontrolleri yapması gereken kişinin emlakçı olduğu mutlaka bilmek gerek. Oldukça önemli ve hukuki açıdan derinliği olan konu olmasından dolayı işin uzmanına danışmak ve gerekli kontrolleri yaptırmak önemlidir.

İlk Aşama Parselasyon Sorgulaması

Ada parsel sorgulama işlemlerinde ilk aşama imar planı ile ada ve parsel sorgulama yani parselasyon sorgulamasıdır.  Peki, bu terimlerin hepsini biliyor muyuz? Ada, parsel ve pafta nedir öncelikle bunları araştırıp öğrenmek gerekir.   İmar, emlak ve gayrimenkul alanında Ada tanımı dört tarafı sokak, cadde, yol gibi sınırlar ile belirlenen parsel topluluklarına verilen isimdir.  Eğer ada, imar planındaki esaslara göre meydana gelirse buna da imar adası ismi verilir. https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ linkinden sorgulama yapabilirsiniz.

Ada, Parsel, Pafta Nedir?

Parsel ise imar kanuna göre sınırları belirlenen ayrılan arazilere denir imar planı üzerinde parseller birleşerek adalar oluşur oluşturulan Parseller imar parseli olarak tanımlanır.  Hem ada hem de parsel konusunda tam bir bilgi sahibi olabilmek için imar sorgulama konularına olduğu gibi imar planı konusuna da hakim olmak gerekir.  Bir şehrin haritasına pafta ismi verilir, anlamlı ve üzerinde çalışılabilecek bir ölçekte hazırlanır.

İmar Planı Nedir?

Çok büyük olmasından dolayı harita pafta adı verilen küçük parçalara bölünür.  Ada parsel ve pafta hakkında detaylı bilgileri öğrendikten sonra şimdi bilinmesi gereken diğer bir konuda imar planıdır. İmar planı bir şehrin yerleşim düzeyini belirleyen planıdır, yapılaşma şartı, ulaşım altyapısı, sosyal, kültürel ve çevresel altyapı, yoğunluk yerleşim düzeni imar planı içerisinde yerini alır. Etrafı yollarla çevrilmiş olan imar adası parçalarından, sınırları belirlenen parsel parçalarından oluşur.

Resmi Kurum Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü

Bir gayrimenkulün ada parsel bilgileri imar planı üzerinden sorgulanır yani imar planı üzerinde bulunan ada pafta parsel numaraları gayrimenkulü yerini resmi olarak gösterir. Yapılan imar sorgulama ile ada parsel sorgulama işlemleri gayrimenkulün problemsiz olduğunu anlamak için önemlidir tapu ile birlikte Tapu dairesine kayıtları ile binanın fiziksel yerine bakıldığında aynı gayrimenkul olup olmadığı kontrol edilebilir. Ülkemizde parsel sorgulama işlemlerini yapan resmi kurum Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'dür. 

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Teknolojinin mi internetini sağlamış olduğu kolaylıklar arasında tapu parsel sorgulama işlemleri de yerini aldı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından internet üzerinde hizmet vermeye başlayan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sayesinde tapu parsel sorgulama işlemleri çok daha kısa sürede ve güven içinde yapılabiliyor. Internet üzerinden tapu parsel sorgulama arazi parsel sorgulama gibi birçok işlem için hizmeti kullanabiliyor.

TAKBİS Sorgulama

Mobil uygulama sayesinde akıllı cep telefonu yine de rahatlıkla kullanılabilen TAKBİS sorgulama ekranına yazılan bilgiler ile birlikte işlemler gerçekleştiriliyor.  Tapu parsel sorgulama işlemleri hukuki derinliği olan önemli konudur bunun için profesyonel bir gayrimenkul danışmanından destek almak riskleri görerek hareket etmek gerekir. O halde tapu parsel sorgulama nasıl yapılır? sorusunun cevabına bakalım.  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün parsel sorgulama uygulamasına giriş yaptıktan sonra sitenin kullanma talimatları çıkar.

E-Devlet Üzerinden Erişim

Talimat onay verdikten sonra giriş işlemi gerçekleştirilir ve tapudaki adres bilgilerinin sisteme girilmesine ardından uydudan çekilmiş fotoğrafı ile birlikte bilgileri ve konumu ekrana yansır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kendi portalı üzerinden sorgulama yapmak yerine e-devlet üzerinden de erişim sağlamak mümkün. Kişi kendi e-devlet şifresini kullanarak tapu bilgileri sorgulama renginden sisteme giriş yapıp gerçekleştirmek istediği işlemi sürdürebilir.  Üzerinde yer alan parsel ada pafta gibi bilgileri imar planında gösterilen noktalar ile birebir uygun olduğunu kontrol etmek önemlidir.

Belediyelere Gidilebilir

Mevcut tapunun doğru parsele ait olduğunu teyit etmek ve emin olmak gerekir. Yatırım amacıyla alınan bir gayrimenkulün bulunduğu bölge için geçerli kaç yükseklik sınırı, kentsel dönüşüm olasılığı gibi tüm konularda detaylı bilgi ancak parsel sorgulama işlemleri gibi elde edilebilir.  Aynı zamanda olası risklere karşı da imar planı üzerinde de gerekli kontroller sağlanabilir. Her ne kadar ülkemizde kadastro tapu parsel sorgulama konusunda yetkili kurum Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olsa da gayrimenkulü ada pafta parsel bilgilerini öğrenmek için belediyelere gidilebilir ve e-imar portalları kullanılabilir. 

Olası Risklerden Korunmak

Sorunlu bir yapıya sahip olan gayrimenkulün alımı halinde ilerleyen süreçte büyük riskler ile karşılaşmak söz konusudur. Bunun için satış işlemlerini gerçekleştirmeden pafta ve blok bazında yer tespiti yapılmalı ve olası risklerden korunmak için tapu parsel sorgulama işlemleri gerçekleştirilmeli. Tapu parsel ve imar sorgulama konularında Tüm detayları atlamadan yapmak yeni bir gayrimenkul alırken atacağınız adımda rahat ve güvenli olmayı sağlar.  Satış işlemlerini gerçekleştirmeden önce mutlaka gayrimenkul üzerinde gerekli kontrolleri yapmak gerekir.

TKGM Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama, internet imkânlarının kullanılmasıyla birlikte çok daha kolay hale gelmiştir. Birçok kişi artık tapu ve parsel sorgulama işlemlerini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu internet sitesi üzerinden kolaylıkla yapabilmektedir. Böylelikle nerede olursanız olun, tapunun bulunduğu ilçe veya ilde sorgulama yapma zorluğu yerine, tüm tapularınıza ve parsellerine bir internet sitesiyle ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan e-devlet üzerinden de parsel ve tapu sorgulama işlemi yapabilir, böylelikle işlemlerinizi daha kolay halledebilirsiniz. Peki, TKGM parsel sorgu nasıl yapılır? Tapu ve parsel bilgisini sorgulamak istiyorsanız TKGM ya da e-devlet üzerinden tapu parsel sorgulama sayfasından topunun konumunu belirten bilgileri girerek tapu parsel bilgisini sorgulatabilirsiniz.  

TKGM Parsel Sorgulama

TKGM parsel sorgu uygulaması (https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/) sayesinde başka kişilerin tapularını, ada parselleri, tapu başvurusu ve isime göre bulunana tapu kayıtları sorgulamaları yapabilirsiniz. Aradığınız tapu ve parsel sorgulamalarını kısaca ulaşabilirsiniz, diğer yandan işlem başarısız uyarısı size tapu ve parsel kaydı olmadığını ifade eder.

E-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama

TKGM parsel sorgulama işlemini artık e devlet üzerinden daha kolay yapabilirsiniz. E- devlette bulunan e-hizmetler kısmı üzerinden tapu bilgileri sorgulama işlemi yaparak tapu ve parsel bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.