Motosiklette Zincir Temizleme ve Yağlama

Motosiklette Zincir Temizleme ve Yağlama

Motosikletinizi uzun ömürlü ve hasarsız bir şekilde kullanmak istiyorsanız bakımlarını ihmal etmemeniz büyük önem taşımaktadır. Motosikletlerin parçaları da zamanla pediyodik bakımlara ihtiyaç duyarlar. Bu parçalardan biri de motosikletin zincir bakımıdır. Zincirleri temizlemek ve yağlamak oldukça önemlidir ve özenli bir bakım ister. Motosiklet zincirlerinde kırılma ya da kopma gibi sorunlar yaşamamak ve uzun ömürlü bir kullanım için yaklaşık 250- 300 kilometrede bir Motul C4 Zincir Spreyi kullanılmalıdır. Motosiklet zincirleri zamanla kullanıma bağlı olarak kirlenir ve üzerindeki yağ tabakası da kalınlaşır. Bu durumun sonucunda bakım ve temizlik yapılmadığı zaman kirler ve toz topları görünür hale gelir ve motosikletin performansı kötü etkilenir. Motosiklet zincirlerinin ömrü iyi bir bakım rutini ile iki kata kadar uzayabilir.

Motosikletlerde Zincir Bakımı Nasıl Yapılır?

Gaz yağı ile bakım yapmak, motosikletlerde zincir bakımı yapmak için en doğru yöntemdir. Gaz yağının diğer adı kerosendir. Pek çok üretici kullanım kılavuzu içerisinde ''zincirleri kerosen ile temizleyin'' şeklinde uyarı yapmaktadır. Motosikletinin zincir temizleme işlemi yapmak isteyen birçok kişi ve özellikle tamirhaneler bu işlemlerde sıklıkla benzin ve mazot tercih ederler fakat bu çok yanlış bir yöntemdir. Yağlı bölgeler için benzin ve mazot iyi temizleyicilerdir ancak yüksek çözünürlükleri nedeniyle motosiklet zincirlerine ve özellikle O-Ringlere zarar verebilirler. Bu nedenden dolayı mazot ve benzin gibi maddeler motosiklet zinciri bakımında asla tercih edilmemelidirler.

Peki gaz yağının olmadığı durumlarda zincir temizleme işlemi nasıl yapılır? Eğer elinizde gaz yağınız yoksa kaliteli bir bulaşık sabununu su ile karıştırarak ve fırça yardımıyla motosiklet zinciri temizleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Motosiklet Zinciri Temizliği İçin Neler Gerekiyor?

Motosiklet zinciri temizleme işlemine geçmeden önce gereken malzemeleri temin ederek yanınızda hazır olarak bulundurmalısınız. Peki motosiklet zinciri temizliği sırasında hangi malzemelere ihtiyaç var? Bu temizlik işlemi sırasında ihtiyaç duyacaklarınızı şöyle sıralayabiliriz;

  • Gaz yağı
  • Küçük bir kap
  • Küçük bir fırça

Bunların yanında eğer temizlik yaptığınız yeriniz yeterince büyük değilse motosiklet zincirlerinden çıkacak pisliğin yere akmaması adına bir leğene ihtiyacınız olabilir. Motosiklet bakım ürünleri konusunda da oldukça geniş seçenekler mevcuttur. Zincir temizleme konusunda da sizin beklentinizi karşılayacak her markadan ürünü piyasada bulabilirsiniz.

Motosiklet Zinciri Temizliği Nasıl Yapılır?

Malzemeleri temin ettikten sonra sıra motosiklet temizliği işlemine gelir. Gaz yağı fırçanın batırılacağı kadar ufak bir kap içerisine doldurulur ve zincirin temizliği bu şekilde yapılabilir. Zincirler, yağından arınırken oldukça parlak bir görünüme kavuşurlar. Bu işlem sırasında motosiklet, orta sehpa mevcutsa orta sehpa üzerine, yoksa arka tekerleri kaldıran arka sehpaya konulabilir.

Motosiklet Zinciri Yağlaması Nasıl Yapılır?

Motosiklet zinciri temizliğinden sonra sıra zincir yağlama işlemine gelir. Yağlama yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan biri jantı ve lastiği aynı anda yağlamamaktır. Bunu da bir gazete kâğıdı ya da karton kullanarak yapabilirsiniz. Zincirleri yağlama işlemi için piyasada en kolay bulunan yağlar tercih edilebilir. Böylece uygun yağ bulmak için zaman kaybetmenize gerek kalmayacaktır. Zincirleri kolayca yağlayacağınız ürünlerden biri de sprey şeklinde üretilen yağlar olacaktır. Yağlama yaparken yağın zincirin her yerine eşit yayıldığından emin olmalısınız. Yağlama işleminde tekerlekler birer tur çevrilerek zincirin tamamen yağlanması gerekir. Yağlama işlemi bitince dişli üzerindeki ve etrafa sıçrayan fazla yağ temizlenmelidir, yoksa yağ kalıntıları kötü bir görüntü yaratır. Bununla birlikte yağlama sonrası motoru kullanmadan bir süre bekletmeniz, yağların etrafa sıçramaması açısından önem taşımaktadır.