Motosiklet Grenaj ve Aksamları

Motosiklet Grenaj ve Aksamları

Motosiklet bir ulaşım aracı olmasının yanında birçok kişi için bir tutku haline dönüşmüş durumda. Özellikle hız tutkunları ve yollarda özgürce sürüş keyfini yaşamak isteyenler için motosiklet vazgeçilmez bir araçtır. Belli aksamlardan meydana gelen motosikletlerin bu aksamlarının her birinin belli bir ömrü vardır. Ömürleri olduğu için zamanla yıpranarak eskirler. Bu durumun sonucunda da parça değiştirme ihtiyacı doğar.

Motosikletler çok fazla parçadan oluşan ulaşım araçlarıdır. Grenaj aksamları da motosikletlerin önemli aksamları arasında yer alır. Peki grenaj aksamları nelerdir? Fransızca "carenage" kelimesinden dilimize geçen Motosiklet grenaj aksamları motorun sağ-sol hatta alt bölümünü örten aerodinamiklik sağlayan pvc parçalarını ifade eder.

Motosiklet Grenajlarına Neden İhtiyaç Vardır?

Pek çok tutkunu olan motosikletler sevenleri tarafından oldukça önem verilen ulaşım araçlarıdır.  Trafikte özgür bir şekilde sürüş keyfi yaşamak isteyenlerin ilk tercihi olan motosikletler birbirinden önemli grenajlara sahiptir. Aerodinamik parçalar olan grenajlar motosikletlerin sürüş esnasında rüzgâr akışını iyileştirmek amacıyla giydirilirler. Motosikletlerin rüzgâr direncine maruz kalan yerlerine uygulanan grenajlar genel olarak fiberglas yahut da benzeri maddelerden üretilirler. Zamanla rüzgar direncine maruz kaldıkları için belli aralıklarla değiştirilmeleri gerekir.

Grenaj Aksamları Nereden Alınır?

Her motosiklet sahibi, aracının üzerine titrer. Bunun için de motosikletleri için kaliteli ürünler alabilecekleri adresleri araştırırlar. Bu oldukça önem taşıyan bir konudur çünkü parça değişimi yaşayacak motosiklette kullanılacak parçaların üst kalite olmaları oldukça önemlidir. Motosikletinizin uzun ömürlü olması ve performansını yitirmemesi için yedek parça seçimini doğru yapmalısınız. Her üründe olduğu gibi grenaj aksamlarında da kalitenin büyük önemi vardır. Aracın performansı ve dayanıklılığı açısından ve güvenli bir sürüş için kaliteli grenaj aksamları kullanmalısınız.

Motosikletle Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gereken Kontroller

Kısa ya da uzun olması fark etmeksizin motosikletinizle yola çıkacaksanız güvenli bir yolculuk için belli başlı kontrolleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu kontrolleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Motor yağı kontrolü
 • Jant kontrolü
 • Yakıt durumu kontrolü
 • Lastik kontrolü
 • Motor kontrolü
 • Frenlerin kontrolü
 • Akü kontrolü
 • Debriyaj kontrolü (debriyaj balatalarının aşınma sınırında olup olmadığı kontrol edilmeli, aşmamış olmasına dikkat edilmelidir)
 • Zincir kontrolü (zincir yağlı olmalı ve zincir boşluğu ise 15-20 mm olacak şekilde ayarlanmalıdır)
 • Far, sinyaller, korna ve fren lambalarının kontrolü
 • Cıvata ve somunların kontrolü
 • Aynaların kontrolü (aynaların doğru şekilde ayarlanması büyük önem taşır)

Motosiklet Grenaj Değişimine Neden İhtiyaç Duyulur?

Motosiklet grenaj aksamlarının görevi motosikletinizi kaplamaktır. Dış etkilere karşı motosikletinizi dirençli hale getiren motosiklet grenaj aksamları çeşitli sebeplerle aşınma ya da ezilme gibi hasarlar alabilirler. Bu durum motosikletinizin performansında düşüklüğe neden olur. Motosikletinizi uzun zaman verimli bir şekilde kullanmak için gereken parçaların zaman içinde değişimi yapılmalıdır. Bu konuda da motosikletiniz için kaliteli parçalar kullanmaya özen göstermelisiniz. Motosikletinizin ilk günkü dayanıklılığı ve performansını koruması için aracınıza en uygun parçaları doğru bir şekilde tercih etmelisiniz. Piyasada birçok motosiklet grenaj aksamı temin eden birçok tedarikçi bulabilirsiniz. Kendi motosikletiniz için araştırmanızı yaparken ihtiyacınız olan doğru parçaları bulmanız açısından bütçenizi ve aradığınız parçaların niteliklerini iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Motosikletinizin uzun ömürlü olması için grenaj aksamlarında olabildiğince kaliteli ürünlere bakmanız tavsiye edilir. Bir nevi motosikletinizin giysileri olan grenaj aksamları yıprandığında motosikletiniz bakımsız ve eski görünecektir. Her zaman temiz ve yenilenmiş bir motosiklet kullanmak istiyorsanız zaman içerisinde aşınan grenaj aksamlarını düzenli olarak değiştirmeniz büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında grenaj aksamlarının aynı zamanda motorunuzun koruyucusu olduğunu da hatırlatalım.