Leasing (Finansal Kiralama) Nedir?

Leasing (Finansal Kiralama) Nedir?

Leasing, yani finansal kiralama sayesinde firmalara masraflarını kontrol altında tutabilirler. Leasing, birçok kişi ve birçok şirket tarafından kullanılan ve güvenilen bir yöntemdir. Finansal kiralama ile Leasing şirketleri yatırım malı olarak kullanılan herhangi bir araç için finansal kiralama yöntemini kullanmak isteyen şirketler ile sözleşme imzalarlar. Söz konusu imzalanan sözleşme sayesinde kiralanan araç üstünde kiracının kullanım hakkı elde etmesi sağlanır. Söz konusu araçlar; inşaat makineleri endüstriyel makineler veya fabrikalar gibi araçlar olabilir. Bu sayede finansal kiralamayı tercih eden şirket işletmesine ait olan verimliliği artırırken kolay bir şekilde kar oranlarını da yükseltebilir. İmzalanan sözleşme süresi boyunca kullanım hakkı sadece kiracıya aittir.

 

Leasing’in Amacı

Leasing nedir sorusuna kısaca cevap olarak; finansal kiralama anlamına gelen Leasing sayesinde artık ihtiyacınız olmayan araçları satmamıza gerek kalmadan ya da finansal bir kaynağı ihtiyacınız varsa kolaylıkla kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Kiracı ve kiralayan iki tarafında avantajlı olduğu finansal kiralama sayesinde iki tarafta ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilir. Taraflar arasında gerçekleşen sözleşme kiralayan ve kiracıyı koruyan nitelikte olup daha da güvenli olması için noterde tasdik edilir. Leasing herhangi bir şey alındığında o malın mülkiyet hakkına da sahip olunmaz sadece belirtilen süre içerisinde kiralayan kişiye o malı kullanma hakkı verilir. Fakat unutulmamalıdır ki mal kiralayan kişi başka bir kişiye bu malı kiralarsa veya üçüncü bir şahsın kullanmasına izin verirse sözleşmeyi ihlal etmiş olur.

 

Leasing (Finansal Kiralama) Sözleşmesi Hakkında Bilgi

Finansal kiralama sözleşmesi gerçekleşebilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır;

  • Finansal kiralama sözleşmesi iki taraf arasında yazılı olarak gerçekleşen bir sözleşmedir. Kiralanacak mal hakkında temel bilgiler içerir.
  • Sözleşmenin güven verici olabilmesi için mutlaka noterde tescillenir.
  • Sözleşmenin kurallarından biri de mutlaka içlerinden bir şirketin anonim olmasıdır.
  • Söz konusu sözleşme 4 yıldan başlayarak kiralama süresi uzatılabilir.
  • Sözleşmenin belirlenen zamanı sona erdiğinde ise söz konusu mal kiracının sorumluluğu altından çıkar fakat kiracı dilerse malın alım hakkını kullanabilir.
  • Sözleşmenin diğer kurallarından biri de kiracı kendisine kiralanan malı başka herhangi birini kiralayamaz ya da başka birine kullandıramaz.

Leasing Yönteminin Avantajları

Nakit akışlarını uygun olan bu yöntem ile ister uzun vadeli ister esnek geri ödeme planları bulunur, kendinize uygun olanı seçme hakkına sahipsiniz. Kiraladığınız andan itibaren belirlenen kira miktarı kesinlikle artmaz. Her ne olursa olsun kararlaştırılan kira miktarı sabittir. Leasing sayesinde araç kiralayan şirket mali açıdan rahatlar ve kar oranını yükseltir. Üstelik tek avantajı bu değildir. Malın ithalatı, nakliyesi ve sigortası, finansal kiralamayı sağlayan şirket tarafından karşılanmaktadır. Bu da sonuç olarak şirketiniz için mali açıdan bir rahatlama sağlarken kolaylıkla karınızı yükseltmenize yardımcı olacaktır. Bu sağladığı avantajlardan kaynaklı olarak birçok şirket ve kişi satın almak yerine finansal kiralamayı tercih ederek tasarruf yapmaktadır. Üstelik kiralama sürenizin sonunda malı satın alma hakkınızda bulunmaktadır. Kiraladığınız mal gayrimenkul olabilir, ofis malzemeleri olabilir, tarım aracı olabilir. Her ne olursa olsun Leasing sayesinde gereksiz harcamadan kurtulabilirsiniz.

 

Leasing İle Araç Kiralama

Leasing yani finansal kiralama ile isterseniz gayrimenkul isterseniz tarım ve inşaat makineleri hatta tıbbi cihazlar bile kiralayabilirsiniz. Leasing ile araç kiralarken, aracın sigortasını, masrafını, vergilerini hesaba katmanız gerektiğini unutmamalısınız. Tüm faktörler aracın kiralama bedelini etkileyecektir. Fakat araç kiralarken çok daha karlı bir yöntemdir.

 

Sözleşmede kullanacağınız süreyi belirlerken bu surenin en az 4 yıldan başlayacağını unutmamalısınız. Kiraladıktan sonra kiralanan aracın veya malın tamamen sizin sorumluluğunuz altında olduğunu üçüncü kişilere kiralayamayacağınızı ve yine üçüncü kişilere kullandırmayacağınızı unutmamanız gerekmektedir.

 

İktisatEvim Ayrıcalığı

İksisatevim.com.tr sayesinde araç kiralamak zorunda kalmazsınız. Kendi aracınızın sahibi olurken peşinat ödemezsiniz. Taksit imkanları ile bu konforun tadını çıkartabilirsiniz. İktisatEvim sayesinde uygun ödeme seçenekleri ile taşıtınızı alın!