Kredi Yapılandırma Hesaplama – Konut Kredisi Yapılandırma

Kredi Yapılandırma Hesaplama – Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırma hesaplama işlemleriyle, aylık ödeme miktarının azaltılması ve yeni oranlarla ödeme planlamasının hazırlanması sağlanır. Kredi ve konut kredisi için kredi yapılandırarak, 12 ayda ödemeniz gereken borcunuzu 15 aya çıkartır, faiz oranları ve güncel faiz seçenekleriyle borcunuzun yeniden hesaplanarak atmasına neden olursunuz. Aylık ödemelerde çok miktar fark etmese de, bankanızın sunacağı ödeme planına göre yeni değerler eklenecektir.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Bankadan çektiğiniz krediyle, bankanızla belirli bir ödeme planı hazırlarsınız. Hazırladığınız ödeme planında örneğin 100.000 TL olan borcunuzu faizle birlikte 12 aya bölerek bu aylık ödeme planı seçersiniz. Ancak borcunuzu 12 aydan 24 aya çekmek istiyorsanız, yapılandırma yaparak yeniden borcunuzun hesaplanmasını sağlarsınız.

Kredi yapılandırma hesaplama işlemlerinde öncellikle aldığınız borç, ödediğiniz miktar ve güncel faiz oranları eklenerek borcunuz hesaplanmaktadır. Aylık taksitlerde ödemede zorluk çektiğiniz takdirde başvuracağınız bu yöntem, 100.000 TL olan borcunuzu 120.000 TL’ye çekerken aylık ödemeniz aylara bölündüğü için daha az ödeme imkanı bulursunuz. Zamanı uzatır, aylık ödeme miktarını azaltır ancak toplam borcunuzu artırırsınız.

Kredi Borcu Yapılandırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her bankanın yapılandırma için sunduğu güncel faiz oranı farklı olabilmektedir. Örneğin gecikme faizi ve yapılandırma faizi oranları % 3 ise başka bir bankada % 2 oranında olabilmektedir. Bu nedenle kredi çekerken ilk hedefiniz her zaman faiz oranlarına ve güncel faiz etkilerine bakmak olmalıdır. Türkiye’de kullanılan kamu bankalarının faiz oranları güncel döner sermaye ve enflasyon oranlarına göre hesaplanır.

  • Kredi yapılandırma hesaplama için kullanacağınız tahsis ücreti ve ekstra masrafları dikkate almalısınız.

  • Dosya masrafı ve sigorta bedeli üzerinden değerlendirmeler yapmalısınız.
  • Bankanın sunacağı faiz oranı sizi uzun vadede sıkıntıya sokabilir, faiz oranlarıyla ödeme planınızı seçmelisiniz.
  • Çok fazla aya bölmeden ortalama bir ödeme planı çıkarmalısınız.

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut kredisi yapılandırma hesaplama işlemi için çektiğiniz kredi, ödediğiniz oran ve bankanın güncel konut kredisi hesaplamasına bakmanız gerekmektedir. Örneğin banka konut kredisi faizlerini düşürmüş, yapılandırma işlemlerinde avantajlar sunuyorsa, aylık bedel üzerinden ödemeniz gereken miktara eklenen faiz oranını hesaba katmanız gerekmektedir.

  • Konut kredisi çekerken ödeyeceğiniz miktar ve faiz oranı üzerinden hesaplama yapmanız gerekmektedir.

  • Yapılandırma işleminde ay başına ne kadar sabit ödeme planı yapıldığına dikkat etmelisiniz.
  • Tahsis ücreti, dosya masrafı ve sigorta bedellerini hesaplamalısınız.
  • Mevcut kredinizi kapatıp yeni kredi çekme avantajlarınıza bakmalısınız.

Başvuru yapacağınız kamu bankası üzerinden konut kredisi hesaplama işlemlerinde, özellikle faiz oranlarının sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlar dikkate alınmalıdır. Kredi yapılandırma işlemlerinde, örneğin kredi kartında üç kez asgari tutar ödemesi geciktiğinde nakit kullanımı kapatıldığı gibi kredi çekimlerinde de ödeme yapmadığınız da direkt olarak haciz ve icra davasıyla karşılaşabilirsiniz. Ödeyemeyeceğiniz tutarları iyi değerlendirerek yapılandırma işlemi yapmalısınız.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi çekmek için kamu bankasından çekeceğiniz miktarla, alacağınız evin ön ödemesi veya miktarını tamamen bildirmeniz gerekmektedir. Çekeceğiniz miktara dosya masrafları, sigorta bedeli ve hizmet bedeli ücretleri ekleneceği için 100.000 TL çektiğinizde örneğin o bedel size 90.000 TL olarak yansıtılır. Ama siz yine de 100.000 TL artı faiz ödemeniz gerekir.

2021 konut kredisi faiz oranları; 2021 konut kredisi oranları bankadan bankaya değişmektedir. Aylık olarak en düşük oran 1.76 ve en yüksek oran da 1.89 olarak faiz tablosunda yer alır. Yapılandırma işlemleri yaparken de konut kredisi faizi aynı şekilde borcunuza her ay eklenecektir.

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi yapılandırma işlemler gibi konut kredisi çekerken de güncel faiz oranlarına dikkat edilmeli, dosya masrafı hesaplanmalı ve sigorta bedelinden ne kadar kesinti olacağına bakılmalıdır. Aylık ödeme planınıza uyuyor mu ve yapılandırma işlemlerinde ne kadar zarar edeceğinize dikkat etmelisiniz. Kredi çekmeden ev sahibi olma imkanlarından da yararlanacağınız avantajları da değerlendirebilirsiniz.

Konut Kredisiz, Vadesiz Ve Taksitle İktisat Evim Fırsatları

Kredi yapılandırma ve faiz oranlarıyla uğraşmak istemiyorsanız, vadesiz ve konut kredisiz ev seçeneklerini kullanabilirsiniz. En güzel ve sıfır ev seçenekleri sunarak, sıcak yuvanıza kısa zamanda kavuşmanızı sağlayacak, İktisatEvim avantajlarını değerlendirebilirsiniz. Online emlak danışmanlığıyla 7/ 24 sizinle olacak, başvuru yaptığınız anda geri dönüş sağlanacaktır.