Kredi Notunuzu Aşağı Çeken Sebepler Nelerdir?

Kredi Notunuzu Aşağı Çeken Sebepler Nelerdir?

Birçok kişi ev, araba ya da farklı ihtiyaçları için kredi alır. Ancak kredi notu düşük olduğunda, kredi alma imkânı da azalır. Kredi notu izleme alışkanlığı olan kişiler, zaman zaman kredi puanlarında düşüş yaşanabildiğini görebilir. Çoğu zaman kredi notu yükselirken sevinir, ancak düştüğü zaman ise endişe duyulmaya başlanır.

Kredi puanı hesaplama işlemi oldukça karışıktır ve kredi puanındaki düşüşün hangi sebeplerden olduğu belirlemek zordur. Kredi puanı, kredi raporundaki bilgilere göre belirlenir.

Kredi raporundaki bilgilerdeki her tür değişiklik izlenebildiği gibi, kredi puanının düşmesi için, çok büyük değişikliklerin olması da gerekmez. Ancak kredi notunuzu aşağı çeken sebepler vardır.

Kredi Kartı Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?

Birbirinden farklı nedenler, kredi puanınızı düşürmeye yeterlidir. Ancak bu düşüşü özellikle şu nedenden dolayı düşüyor demek doğru olmaz. Ancak bazı etkenler vardır ki, kredi notunu düşürmeye yeterlidir.

  • Kredi kartının kullanıldığı toplam yıl sayısı
  • Banka hesabı hareketleri
  • Finansal işlemler

Bu etkenlerin dışında; çok fazla sayıda kredi kullanmak, ödemelerin düzensiz şekilde yapılması gibi faktörler de kredi notunu düşüren etkenler arasındadır.

Eksik ya da Geç Ödeme Yapmak

Kredi kartı ya da bankaya olan herhangi bir borcu geç ödemek ya da hiç ödememek, kredi puanını olumsuz yönde etkiler. Sadece bir kerelik gecikme yaşandığında, kredi notu çok fazla düşüş göstermez. Ancak muhakkak kredi notunuza eksi olarak eklenir.

Ancak sürekli ödemenin gecikmesi ya da ödemenin yapılmaması durumunda kredi notu, düşmeye başlar.

Borca Karşılık Birden Fazla Ödemeyi Unutmak

Bir borcunuzla ilgili birden fazla ödemeyi unuttuğunuzda, alacaklı kişi, borcunuzu ödemeyeceğinizi düşünür. Bu durumda alacaklı kişi, yapılan sözleşmeyi iptal eder ve borcu tahsil etmek için bazı işlemler gerçekleştirir.

Yapılan işlemler, borçlu kişinin hesap bilgilerine işlendiğinden dolayı, kredi notuna etki edecek eksi puan işlemeye başlar.

Yeni Kredi ya da Kredi Kartı Başvurusu Yapmak

Kredi notunun düşmesi konusunda en önemli etkenlerden biri, yeni kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmaktır. Yeni bir kredi alındığında, kredi notunu düşüren iki etken bulunur.

  • Kredi başvurusu yapıldığında, araştırma yapılır ve arama türü, puanınızı etkileyebilir.
  • Yeni limitli bir kredi aldığınızda, kredi ortalaması hesaplamasında ortalama düşeceğinden, kredi puanı da etkilenir.

Faturalarınızın düzenli ödenmesi, asgari ücret yerine aylık tüm borcun ödenmesi, kredi puanınızı da yükseltecektir.

Adresin Sürekli Olarak Değişmesi

Kredi notu neden düşer konusunda en önemli etkenlerden birisi, adres değişikliğidir. Bunun nedeni; borçlu olan kişinin sürekli adres değişikliği yapmasından dolayı, istikrarlı şekilde ödeme yapamayacaklarının düşünülmesidir.

Bu yüzden sürekli adres değişikliğinde bulunmak, kredi notunuzun düşmesinde bir başka önemli faktördür.

Kredi Notunun Düşmesi Tehlikeli midir?

Her bankanın kendine göre bir kredi verme sistemi vardır. Diğer bankalarla ortak olan tek nokta kredi notudur. Peki kredi notu düşük ise ne olur? Her banka tarafından belirlenen 200 puanlık bir ceza limiti bulunur. Bu puanın aşılması durumunda kredi notu düşmeye ve bir dahaki sefere kredi alma olasılığı da kaybolmaya başlar.

Ev, araba, işyeri gibi ihtiyaçlarınızı satın almak için kredi çekmek yerine, iktisatevim hizmetlerinden yararlanarak, bütçenize uygun araba, işyeri, ev gibi ihtiyaçlarınızı, hiç peşinat ödemeden alma olanağını bulursunuz.