Korona Virüs Dijital Konuta Talebi Arttırdı

Korona Virüs Dijital Konuta Talebi Arttırdı

Hayatın her alanını etkilemeye devam eden korona virüs salgınından konut satışları da etkilendi. Her alanda olduğu gibi gayrimenkul alanında da farklı stratejiler uygulanmaya başladı. İnsanlar satın almak istedikleri konutları sadece fotoğraftan değil üç boyutlu görseller ve drone yardımı ile gezebiliyor.

Konut Satışında Yeni Dönem

Teknolojik gelişmelerle birlikte gayrimenkul sektörü de yeni bir boyut kazandı. İnternet kullanımını E-ticareti hayatımızın her alanına taşırken konut satışlarında da yeni bir dönem başladı. Konut satışı için evleri gezmek ve satıcılarla yüz yüze gelmek tarihe karışıyor. Korona virüs salgını sebebiyle evlerinden çıkmak istemeyenler için konut satışları dijital platformlarda yapılıyor.

Dijital konut nedir; üç boyutlu görseller ve drone çekimleri ile konutların dijital platformlarda alıcılara tanıtılmasıdır. Konur satın almak isteyenler için web siteler, sosyal paylaşım ağları gibi dijital platformlarda konut tanıtımları yapılıyor. Müşterilerin ev sahibi ile yüz yüze gelmesine gerek kalmadan iletişimle online olarak sağlanıyor. Görüntülü iletişim seçenekleri gelişmeye devam ederken konut satışında sosyal medya hesapları ve Skype bağlantıları ile evler gezilebiliyor.

Korona Virüs Konut Satışını Nasıl Etkiledi?

Korona virüs salgını insanların harcamalarını önemli ölçüde etkiledi. Gayrimenkul sektörü ise korona virüs salgınından etkilenmedi. Ev satın almak isteyen müşteriler için yeni stratejiler geliştirilirken korona virüs dijital konuta talebi artırdı. Özellikle müstakil eve talebin arttığı salgın sürecinde konutlar sanal gerçeklik turları ile geziliyor. Konutun bulunduğu dış muhit ve dış özellikleri drone yardımı ile tanıtılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre salgın sürecinde konut satışlarında 3.4 oranında artış oldu.

Tedbir Paketi Konut Satışlarını Artırdı

Korona virüs önemleri kapsamında açıklanan tedbir paketi ile konutların peşinatı %20’den %10’ çekilmişti. Tedbir paketi konut satışlarını artıran faktörlerden biri oldu. Konut satışı yapan emlakçılar evlerinden çalışmaya devam ettiği gibi müşteriler evden çıkmadan ev sahibi olabiliyor. Sanal ev turları ile müşteriler satın almak istedikleri konutu evlerinden gezebiliyor.

Dijital Ortamda Tapu Sistemi

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü korona virüs tedbirleri kapsamında tapu işlemlerinin Web-Tapu sistemi üzerinden gerçekleşeceğini açıkladı. Yabancı uyruklular da dahil olmak üzere randevu almak isteyenlerin ‘Alo 181’ ve Web-Tapu sisteminden randevularını oluşturması gerekiyor. Tedbir kapsamında evlerinden çıkmayan vatandaşların sadece imza atmak için müdürlüklere gitmesi gerekiyor. Korona virüs salgını süresince müdürlüklerde randevusuz başvurular kabul edilmeyecek.

Web Tapu Sistemine Nasıl Giriş Yapılıyor?

Korona virüs hayatın her alanını etkilediği gibi konut satışlarında da yeni bir dönem başlattır. Bu sürede ev sahibi olmak isteyenler tapu işlemlerini Web-Tapu sistemi üzerinden gerçekleştirecek. Dijital konut tanıtımları ile ev satın almak isteyen vatandaşların tapu işlemlerini web sitesi üzerinden yapması gerekiyor. Vatandaşlar Web-Tapu internet adresinden web tapu işlemleri sekmesine tıklayarak sisteme giriş yapabiliyor.