Konut Sigortası Zorunlu Mu? 

Konut Sigortası Zorunlu Mu? 

Yaşam alanlarının yangın, hırsızlık, sel gibi birçok konuda güvence altına almayı amaçlayan konut sigortası zorunlu bir uygulama değildir. Konut sigortası için ödenen prim evin ya da eşyaların başına gelebilecek herhangi bir zarardan çok daha fazla değildir. Ancak yaptırılan poliçe sayesinde ev ve eşyalar güvence altına alınabilir. Konut sigortasının yasal hiçbir zorunluluğu bulunmaz tamamı ile isteğe bağlı olarak yaptırılır.

Zorunlu Bir Uygulama Değildir

Kredi ile konut alımlarında birçok banka tarafından kredi borcu ödendiği süre boyunca sigorta yaptırılması talebinde bulunulur. Konut sigortası zorunlu mu sorusu birçok kişinin merak ettiği konudur. Zorunlu olmamasına karşı evin güvencesi için gerekli olan bir sigorta türüdür. Sigorta yaptırılması durumunda evin başına gelebilecek herhangi bir durum karşısında oluşan mali yük sigorta şirketleri tarafından belirli teminatlar kapsamında karşılanır. Konut sigortası sigorta yaptıranın belirleyeceği teminat seçenekleri kapsamında tercih edilir. Sigorta primleri ödemeleri ve fiyatları sigorta şirketlerine, konutun özelliğine ve konutun bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir.

İki Farklı Teminat Türü

Konut sigortası ana teminat ve ek teminat olmak üzere iki farklı teminat türüne sahiptir. Ana teminatlar dışında kalan ve sigorta yaptıran tarafından kapsam dahilinde olması istenen teminatlar ek prim ödemesi yapılarak poliçeye ilave ettirilir. Konut sigortası teminat kapsamında yer alan teminatlar şu şekildedir;

  • Yangın teminatı; bu teminat evde oluşan yangın ya da yıldırım düşmesi sonucu oluşan hasarları karşılar.

Sel Ve Hırsızlık Teminatı

  • Hırsızlık teminatı; evdeki değerli eşyaları ya da birikimlerin hırsız tarafından çalınması halinde teminat altına alır.
  • Su baskını ve sel teminatı; kuvvetli yağışlar nedeniyle su basması ve selden oluşan zararlar karşılanır.
  • Grev ya da halk hareketleri teminatı; yaşanan herhangi bir karmaşa ve kargaşa sırasında evin maddi anlamda zarara uğraması sonucu teminat altına alınmasıdır.

Konut Sigortası Teminatları

  • Deprem teminatı; DASK sigortası kapsamında teminat altına alınan en belirli limitler dahilindedir. Bu limitlerin aşılması durumunda konut sigortası devreye girer. Sigorta yaptıran tarafından istenmesi durumunda ek teminat olarak poliçeye ekletilir.
  • Su taşması teminatı; ek teminatlar arasında yer alan su taşması evdeki tesisatın arızalanması sonucu yaşanan hasarları karşılar.
  • Fırtına teminatı; yaşanan fırtına sonrası konuta fırlayan nesneler tarafından verilen hasarları karşılar.
  • Yer kayması teminatı; toprak kaymasından oluşan zararları kapsar.
  • Araç çarpması teminatı; motorlu kara, deniz ya da hava taşıtının konuta çarpmasından dolayı oluşan hasarları karşılar.

DASK İle Konut Sigortası Arasındaki Fark

Konut sigortası ile zorunlu deprem sigortası birbirinden farklı sigorta türleridir. DASK yalnız deprem sonrası yaşanan zararları karşılar bir deprem bölgesi olan ülkemizde hemen hemen her bina için yasal zorunluluktur. Konut sigortası ise isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür, yaşam alanının ve içerisindeki eşyaların güvence altına alınmasını sağlar. Konut sigortası zorunlu deprem sigortasına göre daha geniş kapsamlı bir sigorta çeşididir. DASK'ın teminat bedelini aşan durumlarda devreye girer ve sadece konusu değil İsteğe göre eşyaların tamamını güvence altına alır.

İktisatEvim Güvencesinde Konut Sigortası

Sigorta şirketleri tarafından yapılan konu sigortalarının teminatları şirkete bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak konut sigortasında ki ana teminat olan ve her şirket tarafından yapılmak zorunda olan yangın teminatıdır. Kalan diğer teminatları sigorta yaptıran kişinin isteğine bağlı olarak belirlemek söz konusudur. İktisatEvim konut sigortası kapsamında ev sahibi olmak isteyenlerin talepleri doğrultusunda alternatifler sunmaktadır. İktisatEvim’in bu alanda profesyonel ekipleri konut sigortası kapsamları ve teminatları açısından ev sahibi olmak isteyen herkese destek sağlamaktadır.