Konut Kredisi Faizlerinde Bahar Etkisi

Konut Kredisi Faizlerinde Bahar Etkisi

Kredi faiz oranlarında Mayıs ayında düşüş yaşandı. Konut sahibi olmak için birikimi olmayan vatandaşların tercih ettikleri konut kredilerinde faizler düştü. Korona virüs salgını kapsamında kamu bankaları ve özel bankalar vatandaşlar için kredi ve destek paketleri açıklamaya devam ediyor.

Bankalar Destek Paketi Açıklamaya Devam Ediyor

Korona virüs salgınında gayrimenkul sektörü canlılığını korumaya devam ediyor. Konut satışlarında artış yaşanan süreçte birikimi olmayanlar konut kredilerine başvuruyor. Bankalardan gelen son açıklamalarla konut kredisi faizlerinde bahar etkisi yaşandı. Mayıs ayında faiz oranlarında düşüş yapan bankalara Mayıs ayında yenileri eklendi. Kamu bankaları ve özel bankalar vatandaşlara kredi ve destek paketi açıklamaya devam ediyor.

Salgın sürecinde müşterilerine destek paketleri açıklayan bankalardan son dakika açıklamaları geldi. Konut kredisi güncel faiz oranları açıklamalarına göre en düşük faiz oranı 0.79. Kamu bankalarının ve özel bankaların sundukları faiz oranlarının en yükseği 1.34 oldu.

Bankaların Güncel Faiz Oranları

Korona virüs salgınında alınan tedbirler kapsamında normalleşme süreci başladı. Ekonominin düzelmeye başladığı dönemde bankalar konut kredisi faizlerini düşürdü. Düşük faizli konut kredisi almak isteyen vatandaşlar için kamu bankaları ve özel bankalardan güncel faiz oranları açıklaması geldi.

 • Ziraat Bankası konut kredisi 0.94
 • Halkbank konut kredisi 0.94
 • İş bankası ev kredisi 0.95
 • Akbank konut kredisi 0.99
 • Yapı Kredi konut kredisi 1.14
 • Garanti Bankası konut kredisi 1.34
 • TEB konut kredisi 0.97

En Düşük Faiz Açıklaması Kamu Bankalarından Geldi

Korona virüs tedbirleri kapsamında kamu bankaları vatandaşlar için ihtiyaç ve tedbir paketleri açıklamıştır. Son olarak konut kredisi güncel faiz oranları açıklandı. En düşük faiz oranı kamu bankalarının sıfır daireler için sunduğu 0.79 oldu. İkinci el evler için sunulan krediler arasında ise en düşük faiz oranları ING bankasından geldi.

Konut Kredisi Nasıl Alınıyor?

Konut sahibi olmak için birikimi olmayan vatandaşlar konut kredisine başvuruyor. Mayıs ayında faiz oranlarını düşürdüğünü açıklayan bankalara birçok banka dahil oldu. Mayıs ayı itibari ile bankalardan faiz açıklamaları gelmeye devam ediyor. Konut kredisi faizleri düştükten sonra kredi başvurusu yapmak isteyen vatandaşların online başvuru formu doldurması gerekiyor. Online başvuru onaylandıktan sonra bankalara gerekli evrakların verilmesi ardından kredi işlemleri başlatılır.

Konut Kredisi Almak İçin Gereken Evraklar

Konut kredisi alma başvurusu şubeye gitmeye gerek kalmadan online yapılabiliyor. Online yapılacak başvurunun kabul edilmesi ardından bankaların istedikleri evrakların teslim edilmesi gerekiyor. Gelir durumu ve evrakların incelenmesi ardından tüm koşulları sağlıyorsanız kredi işlemleri başlatılıyor. Konut kredisi için gerekli evraklar:

 • Nüfus cüzdanı
 • Adresi gösteren ikametgâh veya son üç aya ait fatura
 • Satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti tapusu veya kat irtifakı tapusu
 • Ücretli çalışanlar, serbest meslek sahipleri ve emeklilerin gelir durumlarını gösteren belgeler.