Konut Kredisi Faizleri Yükseldi! Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Oldu?

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi! Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Oldu?

2020 sürecinde birçok kamu bankası konut kredisi düşük faiz oranlarıyla vatandaşa destek olacak uygulamalar yapmaya başlamıştır. Ancak son süreçte yaşanan ekonomik nedenlerden kaynaklı üç kamu bankası düşük faiz oranlarını yükselterek kredi alanların ödemede zorluk çekmesini sağlayacak faiz yüzdelerini belirledi.

İkinci El Konut Kredisi Faizleri Yükseldi!

Kamu bankalarının yenilenen faiz oranlarıyla, konut kredisi alacak olanların hem dosya masraflarında, hem de gecikme faizlerinde de zorlanmasına neden olacak seçenekler sunuldu. İkinci el konut kredisi faizleri 180 ay vade ile 1 yıl geri ödemesiz olarak sunulurken, ilk faiz oranlarında 0, 74 bir fark görülüyordu. Ancak yenilenen faiz oranlarıyla birlikte artık konut kredisi faizleri 0, 87 oranına yükseltilerek, kredi alanların da zorluk çekeceği bir oranla karşılaşıldı. İkinci el ev alacaklar için zor bir süreç olacak olan yükselen faiz oranları, vade farkları, dosya masrafları ve faiz oranlarının da artmasıyla zararlı olacak şekilde düzenleniyor. Bu süreçte kredi almanın zarar getireceği aşikar.

Sıfır Konut Kredisi Faiz Oranları Neden Arttı?

Sıfır konut kredisi alacaklar için üzücü bir haber olan konut kredisi artışları, son süreçte hem ev sahiplerinin hem de ev sahibi olmak isteyenlerin de zarar görmesine neden oldu. Bu süreçte ev fiyatları artarken faizlerin de artması alıcının epeyi zorlanacağı bir sürecin başlamasına da neden oldu. 180 ay vadeyle %0, 64 oranında olan sıfır konut kredileri son süreçte üç büyük ilde azami olarak 750 bin ile 500 bin arasında ev satın alınmasına neden oluyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ev fiyatları oldukça artış gösterirken, ev sahipleri de bu faizlerle evlerinin satılmamasından endişeleniyor.

Konut Kredilerinin Hacmi Arttı!

Konut kredisi faiz oranları düştükten sonraki evrede, 5 Haziran ile 26 Haziran arasında bankaların konut kredisi hacmi günlük olarak 18 milyar 931 milyon lirayı buldu. Bu artışla birlikte konut kredisinin neden olduğu %89,8 oranı da epeyi yoğun bir sürecin yaşandığını gösterirken, artan faizler bu sürecin azalmasına de etki edecek.

Konut Kredisi Almadan Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Konut kredisi faizleri ne oldu; konut kredisi faizlerinden kaynaklı olarak son süreçte kredi alımında da azalmalar olduğu görülüyor. Günde 133 bin kişinin konut kredisi başvuru yaptığı açıklanırken, bu süreçte konut kredisi almadan da ev sahibi olma imkanları sağlayan finansal destek alanları açıklıyor.

İktisatEvim’le Konut Kredisi Almadan Ev Sahibi Olun!

Faizsiz, peşinatsız ve konut kredisiz seçenekler sunmakta olan İktisatEvim, faiz sınırlarına takılı kalmadan kolay bir şekilde ev sahibi olmanızı sağlayacaktır. Esnek ödeme planları sunarak, evinizi Türkiye’nin istediğiniz alanında almanızı sağlarken, kısa zamanda da anahtarınızı ve tapunuzu teslim almanızı sağlayacaktır.