Konut Kredisi Almak İçin Ne Kadar Peşinat Ödenmesi Gerekmektedir?

Konut Kredisi Almak İçin Ne Kadar Peşinat Ödenmesi Gerekmektedir?

Ev almak isteyen kişiler, kredi çekme yöntemlerini deneyerek, hayalindeki eve ulaşmayı hedeflemektedir. Kredi almak için gerekli koşullar ve şartlar bankalara göre değişiklik gösterse de, konut kredisi almak isteyenler için belirlenen kredi fiyatları eksper değerine göre belirlenmektedir. Bankalar, konut kredisi verirken, verilen kredinin bir miktarının peşinat olarak yatırılmasını isteyebilmektedir. Peşinat ile kredi almak kadar peşinatsız kredi almakta mümkündür. Bu noktada, kararı bankalar vermektedir. Peki, ev almak için ne kadar peşinat gerekli?

Ev almak isteyenler, kredi çekilen bankanın belirlediği peşinat tutarına göre geri ödeme yapmak zorundadır. Bu ödeme bankalar için bir nevi teminat görevi görmektedir. Bazı bankalarda farklı peşinat oranları belirlense de %20 ile %25 arasında değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, 400.000 TL tutarında bir ev buldunuz ve bunun için krediye başvuru yaptığınız varsayımında %25’lik peşinat isteyen bir banka için yapılan ödeme 100.000 TL şeklindedir. Bu ödeme ev almanız için gerekli olan peşinatı ifade etmektedir. 

Mortgage Kredisi İle Peşinatlı Ev Alma 

Mortgage kredisi ile ev almak için eksper hesaplamaları önemli bir rol oynamaktadır. Eksperlerin belirlediği tutar kapsamında en fazla %75 oranına kadar kredi verilebilmektedir. Mortgage kredisi hesaplamaları, pek çok bankanın da uyguladığı bir yöntemdir. 

Mortgage kredisi, daha uzun vadeli ödeme sistemlerine sahip olan kredileri ifade etmektedir. Ev kredisi kapsamında istenen peşinatların tamamlanamaması ya da alınan krediden verilmek istenmemesi durumunda ihtiyaç kredisi ya da ipotek şeklinde yöntemleri de değerlendirilmektedir.    

Peşinatlı Kredi Almanın Avantajları Nelerdir?

Peşinatlı ev kredisi almak, ilk başta belirli bir ödeme yapmanız gerektiği için pek çok kişiye uygun olmasa da, ilerleyen dönemlerde daha az ödenmesi gerektiği için daha avantajlı bir yönteme dönüşmektedir. 

İlk başta verilen %25’lik peşinat, ev kredisi taksitlerinin daha az ve makul seviyelerde olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda dosya masrafları da normalde daha az olarak, peşinatsız ev kredisi kadar avantaj sağlamaktadır. 

Peşinatlı Kredi Sistemlerinde Peşinat Ödemesi 

Peşinatlı kredi çeken bir kişi, peşinat ödemesi için çeşitli yöntemlerden faydalanabilir. Bu yöntemlerden biri kredi çekimidir. Kredi çekme yönteminin yanı sıra biriktirdiğiniz miktarlar ile ödeme, ev, araba ve tarla gibi taşınmaz mülklerin ipoteği yöntemi de uygulanabilmektedir. Kredi çekmek isteyenler peşinat ödeme konusunda uyguladığı yöntemi dikkatli düşünerek yapmalıdır. 

Peşinatlı Ev Kredisi Çekenlerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Ev almak için kredi çekmeyi düşünenler peşinatlı ve peşinatsız kredi konusunda hangisini çekmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Her iki yöntemde kendi içinde bazı avantaj ve dezavantajları barındırmaktadır. Peşinatlı kredi çekmek, kira öder gibi ev sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. 
Mortgage kredisi çeken kişiler peşinat ödemek için başka bir kredi daha çekme yöntemine başvurabilir. Bu yöntem faizsiz ev almak isteyenler için uygun olmasa da peşinat ödeme zorluğu çekenler için avantajlıdır. Ancak, yeni ev almak isteyenler 2 krediyi ödemek zor olacağı için çok fazla tavsiye edilmemektedir.  

Peşinatsız Ev Kredisi Alınabilir Mi?

Peşinat olmadan ev kredisi almak için bankalar tarafından peşinatsız mortgage uygulaması yapılmaktadır. Ancak peşinatsız ev kredisi almak için taşınmaz mülklerden birinin ipotek edilmesi gerekmektedir. Bu ipotek bir nevi peşinat yerine geçerek, bankaların ödeme ile ilgili teminat almasını sağlamaktadır. Peşinatsız, kefilsiz ev almanızı sağlayan kurumlar da bulunmaktadır ancak bu kurumlar arasında gerçek ile sahteyi ayrıt etmek zor olduğu için dolandırıcılık durumları ile karşılaşma olasılığınız bulunmaktadır.