Konut Kredi Faizleri Düştü Ev Aramaları %84 Arttı!

Konut Kredi Faizleri Düştü Ev Aramaları %84 Arttı!

Türkiye’de yapılan araştırmalar sonucunda 2020 Haziran ayından itibaren konut kredi faizleri düştü, bu düşüşü takiben artan ev aramaları ise % 84 artarak ikinci el konut satışlarına yönelim oldu. İstatistiklere göre İzmir birinci sıradayken, Bursa ilinde de İstanbul’a oranla büyük bir artış gözlemlendi.

Konut Kredisi Avantajları Ev Almaya Yöneltiyor!

Türkiye’de dalgalı bir ekonomik dönem yaşanırken, konut kredisi alanında uygulanan avantajlı faiz oranlarıyla, yeni bir finansman imkan sağlanıyor. Konut kredi faizleri düştü ve vatandaş ikinci el konut aramalarına başladı. Bu süreçte İzmir’de % 96 oranında konut araması yapılırken, Bursa’da % 89 bir arama izleniyor. Ankara’da % 64 ve İstanbul’da da aynı arama sonuçları bulunuyor. Konut kredisi ile ev almak isteyen alıcılar, özellikle son dönemdeki düşük faiz oranlarıyla araştırmalar yaparak, kendilerine uygun ev aramaları yapıyor.

İkinci el konutlarda % 0, 74 faiz oranı uygulanırken, bu süreci sıfır evler için % 0,64 konut kredisi faizi izliyor. Aynı zamanda düşük faiz oranlarıyla birlikte % 10 konut fiyatlarında artış gözleniyor.

Konut Kredisinde Esnek Ödeme İmkanları Sunuluyor!

Konut kredi faizleri düştü aynı zamanda % 10 oranında fiyat artışları yaşanırken, 12 ay ödemesiz esnek kredi ödeme imkanları da vatandaşa sunuluyor. Özellikle 15 yıla kadar vade farksız aylık % 0, 64 oranındaki faizlerle birlikte, sıfır konut avantajlarıyla kolay bir finans imkanı sağlanıyor. Azami olarak 15 yıla kadar vade özelliği taşıyan konut kredisi paketleri, sıfır ve ikinci el konut imkanlarıyla vatandaşın da cebini rahatlatacağa benziyor. Haziran ayında konut kredisi paketlerinin açıklanmasıyla birlikte 188 bin satılık konutun 7 binin de fiyat artışı gözlemleniyor.

İl İl Konut Fiyatlarındaki Artışlar

Konut kredisi paketleri açıklandıktan sonra, İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinden fiyatlarda % 10 artış olurken, konut kredisi faizleri düştü ve emlak piyasasına talep arttı. Bu süreçte İstanbul’da % 12 oranında bir fiyat artışı olurken, konut fiyatlarının 670 ile 700 binleri bulduğu görülüyor. Aynı şekilde Ankara’da % 8 ve İzmir’de de % 9 bir artışla bu dönem rakamlarda artış gözleniyor.

12 Ay Ödemesiz Konut Kredisi Talepleri

Konut kredisinden sonra sıfır ve ikinci el konutlarda artış görülürken, azami vade yılının 15 yıla kadar uzanması da vatandaşın taleplerinin artmasını sağladı. Bu süreçte konut almak isteyenler için sunulan finansal avantajlarla, Aydın, Mersin ve Bursa gibi illerde de konut talepleri artmaya başladı.

Konut Kredisi Başvurusu

2020 konut kredisi başvuru yaptıktan sonra sunulan avantajlarla birlikte, sıfır ve ikinci el konutlarda artış yaşanmadan siz de hemen ev aramasına başlayabilirsiniz. 0, 74 oranındaki aylık faiz avantajlarıyla, ev sahibi olmak için yeni bir dönem başlıyor.