Konut Değeri Nasıl Belirleniyor?

Konut Değeri Nasıl Belirleniyor?

Gayrimenkul satışlarında gerçek değerinin belirlenmesi alıcı ve satıcı tarafın karşılıklı güven duymasını ve doğru yatırım yapılmasını sağlar. Konut değeri nasıl belirleniyor sorusunu cevapla ya binmek için izlenebilecek birkaç farklı yöntem bulunur. İzlenen yöntemler ile elde edilen veriler karşılaştırılarak evin gerçek değeri ortaya çıkarılır. Gayrimenkul alırken ya da satarken evin bulunduğu lokasyonda gayrimenkuller ile kıyaslanması yapılabilir. Yapılan araştırmada lokasyonlardaki gayrimenkullerin metrekare, yaşı hatta hangi cepheye baktığı dahi dikkate alınarak doğru hesaplama yapılır.

Gayrimenkul Değerini Artıran Özellikler

Gayrimenkulün etrafında güvenlik, iş merkezi, ulaşım araçlarına yakınlığı ve havuz gibi birçok farklı durum göz önünde bulundurulur. Çünkü sosyal imkanlar arttıkça konut değeri de artar. Gayrimenkulün değerini artıran diğer özellikler şunlardır;

  • Gayrimenkulün yeni olup olmadığı
  • Ulaşım imkanlarının yakın ya da yeterli olması
  • Çevresinde sosyal imkanların olması
  • Gayrimenkulün güneye bakan ve ön cephe olması
  • Gayrimenkulün asansörlü olması
  • Gayrimenkulün manzarasını bulunması
  • Gayrimenkulün ölünün kapanma olasılığının olmaması
  • Gayrimenkulün ara kat olmasıdır.

Gayrimenkul Değeri Hesaplama

Konut değeri belirleme işlemlerinde hesaplama yapılırken kira bedeli, amortisman suresi ile çarpılarak yaklaşık değer bulunur. Amortisman süresi gayrimenkulün bulunduğu il ve ilçeye göre değişkenlik gösterir bu süre emlak ofislerinden öğrenilir. Kredi kullanarak ev almak isteyenler bankaların yönlendirdiği gayrimenkul ekspertizleri tarafından evin gerçek değerini öğrenebilir. Özellikle yabancı uyrukluların gayrimenkul satın alırken kesinlikle ekspertiz raporu getirmesi gerekir. Gayrimenkul satın alırken etrafında bulunan emlak ofislerine ya da gayrimenkul danışmanlığına da gerekli olan bilgiler sorulabilir. Bir gayrimenkulün güncel alım satım değeri, gayrimenkulün en düşük alım satım bedeli hesaplanır ve değeri buna göre belirlenir. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde emsal gayrimenkul değerleri öğrenilerek bir kıyaslama yapılabilir. Aynı zamanda alım satım işlemlerinde il ya da ilçedeki metrekare fiyatlarındaki değişim ve tahmini fiyatlar da öğrenebilir. Gayrimenkulün bulunduğu bölgeye ait emlak endeksine ulaşmak mümkündür.

Rayiç Bedel Hesaplama

Rayiç bedel hesaplanırken gayrimenkulün bulunduğu yerde ki 3 farklı gayrimenkulden rayiç bedeller toplanır. Tüm gayrimenkullerin toplam metrekare ölçüleri toplanır ve ardından rayiç bedel bu toplanan metrekarelere bölünür. Ortaya çıkan sonuç gayrimenkulün metrekaresi ile çarpılarak rayiç bedel belirlenir. Bu şekilde hesaplamadan çıkar sonuç evin metrekare başına rayiç bedelini ifade eder. Şehirleşme, emlak piyasasındaki arz talep dengesi gibi birçok farklı nedenden dolayı rayiç bedel gayrimenkullerde farklıdır. Gayrimenkulün gerçek rayiç bedeli ancak bağlı olduğu belediyeden öğrenilir. Ayrıca e-devlet şifresi üzerinden gayrimenkulün adresi ve bazı özellikleri girilerek de rayiç bedel öğrenilmesi söz konusudur. Bunun için tüm belediye hizmetleri bölümüne gerekli bilgilerin girilmesi halinde gayrimenkul rayiç bedeli elde edilir. Gayrimenkul satın alırken İktisatevim Gayrimenkul danışmanlığına etrafındaki benzer konutların özellikleri hakkında bilgiler sorulabilir. İktisatevim gayrimenkul danışmanlarının verdiği bilgiler sayesinde gayrimenkulün gerçek değeri hakkında bilgi sahibi olunabilir.