Kira Zam Oranları Nasıl Belirlenir?

Kira Zam Oranları Nasıl Belirlenir?

Kira zam oranları nasıl belirlenir; her yıl yapılmakta olan Tüketici endeksi üzerinden hesaplanan kira zam oranları TÜİK tarafından araştırılarak kiralara yansıtılacak bedelin çıkmasını sağlar. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayıyla birlikte Eylül aynına da yansımakta olan kira zamları, her yıl 1 yıllık sözleşme üzerinden kiracının ödediği miktarın artmasına neden olmaktadır.

Kira Zam Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kira zam oranın hesaplanması için o yılki tüketici endeksine bakılması gerekmektedir. TÜFE hesabı üzerinden her yıl ve hatta her ay değişmekte olan endeks oranları, özellikle bu yıl artışa geçen kiraların nedenlerinden biri olmaktadır. Zam oranının hesaplanması için o ayki endeksin kirayla çarpılması ve 12 aya bölünmesi gerekecektir. Kira zam oranı belirleme için gerekli olan işlemler her zaman 12 ay üzerinden değerlendirilerek, kiracının o yılki ödeyeceği miktarın ortaya çıkması sağlanır. Bu süreçte her yıl endeks değiştiği için kiracı her ilerleyen yılda kira artışıyla karşılaşarak kirasının artmasıyla ödemeleri yapar.

Kira Zam Oranı Ne Kadar Oldu?

Kira zam oranı ne kadar; Kira zam oranı Eylül ayı itibariyle % 11, 27 oranında artışa geçti. Aralık ayına göre % 7, 29’dan yükselen bu duruma göre gelecek aylarda daha fazla artışlar beklendiği ekonomistler tarafından tartışılıyor. Ev almanın zor olduğu bu günlerde, finansal destek firmaların sağladığı peşinatsız koşullar ve kira öder gibi ev sahibi olma seçenekleri sunulurken, hayallerini kurduğunuz eve faizsiz bir şekilde kavuşmanız sağlanıyor. Son dönemde konforlu ve ekonomik bir şekilde ev sahibi olma fırsatı sunulurken, hayalleriniz için sadece finansal destek firmasına başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Bu süreçte kira öder gibi ev sahibi olmanız sağlanacaktır.

Eylül Ayı Kira Zam Oranı Hesaplama

Eylül ayı kira zam oranı hesaplamak için örneğin 1000 lira olan kiranıza karşılık 1000 çarpı 11, 27 üzerinden bölü on iki ayı çıkarmanız yeterli olacaktır. Bu hesaplamalara göre kiranıza 112 lira civarında bir yansıma olurken, kiranızın bedeli ne kadar fazlaysa o kadar çok artı zam almanıza neden olacaktır.

Kiradan kurtulmak ve ev sahibi olmak için birikimlerinizi değerlendirebilir ya da kira öder gibi ev sahibi olma seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Ek masrafsız, kredisiz ve faizsiz seçeneklerle kısa zamanda evinizin anahtarını teslim almanıza imkan verilecektir.

İktisatEvim’de Kira Zamı Olmadan Ev Sahibi Olun!

İktisatEvim, kira bedelinizi artırmadan, gecikme ve normal faiz uygulamadan taksitle ev alam seçeneklerinden yararlanmanızı sağlayacaktır. Her yıl artan kira bedellerinden sıkıldıysanız, size sunulan taksitli seçeneklerle, esnek ödeme modeli üzerinden aylık gelirinize göre ev sahibi olabilirsiniz. Başvuru formunu doldurarak aylık geliriniz üzerinden Türkiye’nin dört bir yanından ev sahibi olma imkanlarını değerlendirmenin keyfini sürerek, konforlu bir hayata adım atabilirsiniz