Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10’a Düştü!

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10’a Düştü!

2020 yılında yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle düşüşe geçen ev alım oranlarıyla, kiralık ev oranları üzerinden yapılan değerlendirmelerle birlikte stopaj vergisi % 20’den % 10’a düşürüldü. Kira vergisi ödeyecek olan kişiler için gerekli olan indirimler yapılırken, bu süreçte stopaj bedelindeki düşüşten kimlerin yararlanacağına da açıklık getirildi.

Kimler Stopaj Vergisi İndiriminden Yararlanacak?

Pandemi sürecinden önce gayrimenkul sahiplerinin ödemek zorunda olduğu % 20’lik kira vergisi, Covid 19 sürecinde yaşanan ekonomik nedenlere dayalı olarak indirildi.  31 Temmuz kira vergileri için gerekli olan %10’luk vergi indiriminin nedenleri paylaşılırken, salgının en çok etkilendiği kurumlara yönelindi.

Bu kurumlar tabi ki ilk başta Sinema ve Tiyatrolarken %1’lik indirimin faydasız olacağı düşünülürken, yıl sonunda yeni düzenlemeler yapılacağı üzerine duruluyordu. Esnafın zorluk çektiği bu dönemde bütün esnafların kira indiriminden yararlanması sağlandı. 2813 Sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile kira indirimleri yıl sonuna kadar uygulanacak.

Kira Ödeyen İşletmelere İndirim!

Bu süreçte sadece iş yerleri değil aynı zamanda kira ödemekte olan bütün alanlarda yıl sonuna kadar indirim uygulanacağı açıklandı. Bunun için geçerli olan bütün kiralık alanlar Cumhurbaşkanlığı tarafından şu şekilde sıralanıyor; Restoranlar, cafeler, mağazalar ve işletmeler destek alacakları gibi aynı zamanda telif hakları, taş ocağı kullanımları, gemi ve nakil araç kiralamalarında da indirimler uygulanacak. Motorlu nakil araçları ve imtiyaz aynı zamanda ruhsat hakları da bu süreçte % 10 vergi alanına yansıtılacaktır. Kiralanan bütün araçlar, gayrimenkuller ve telif hakkı gerektiren durumlar da  % 10’luk vergisi uygulamaya tabii tutulacaktır.

% 10 Vergi Ödeyecek Kurum Ve Kuruluşlar

Kimler %10 kira vergisi ödeyecek; Arazi ve binaların da tabi tutulduğu bu süreçte aynı zamanda madenler, menba suları, taş ocakları, kum ve çakıl istihsal alanları da dahil edilmektedir. Arama, imtiyaz hakları ve işletmelerin de yararlanabileceği kanunlardan biri olan indirim, sanayi, ticaret ve bilim alanlarına da yansıtılmıştır. Voli mahalleri ve dalyanların da faydalanacağı indirim, gemi ve gemi payları üzerinde de uygulamaya tabi tutulacaktır.

2020 Yılının Sonuna Kadar Geçerli % 10 Vergi İndirimi

Pandeminden fazlasıyla etkilenmiş olan kurumlar, kuruluşlar, işletmeler ve esnaf için düzenlenen %10 vergi indirimi, kira ödeyen işletmeler için oldukça önemli bir oran oldu. Bu süreç 2020 yılının sonuna kadar devam ederken, yıl sonunda pandemi sürecinin değerlendirilmesi yapılarak yeniden vergi düzenlemelerine yer verilecek.

Gayrimenkul Vergileri Salgından Etkilendi!

Gayrimenkul vergileri her ne kadar düşürülmüş olsa da bu süreçte kira ödemek oldukça zor görünüyor. İktisatEvim, kira öder gibi ev ya da işletme sahibi olmanızı sağlayacak finansal destek alanları sunarken aynı zamanda arazi alımlarında da esnek ödeme seçeneklerinden yararlanabilir, faizsiz, vergisiz ve peşinatsız gayrimenkul sahibi olabilirsiniz.