Kira Sözleşmesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kira Sözleşmesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev sahipleriyle kiracıların güvenli bir şekilde birbirleriyle ticaret yapmalarını sağlamakta olan kira sözleşmesi, her iki tarafın da içini rahatlatacak şekilde düzenlenmelidir. Hem ev sahibi evinin güvende olduğunu, hem de kiracı evinde rahat kalabilme imkanı elde etmelidir. Kira sözleşmesi yaparken nelere dikkat edilmelidir; bu noktada kira sözleşmesi için belirli hususlar yazılı bir şekilde iki tarafın onayına sunulmalıdır.

Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kira sözleşmesi yapılırken nelere dikkat edilmelidir; Kira sözleşmesi hazırlarken öncelikle bunun bilir kişi tarafından kontrol edilmesi, bir Avukat ya da noterle evrak boyutuna getirilmesi gerekmektedir. Kira sözleşmesinin yazılı olması ve ıslak imzayla her iki tarafında onayına sunulması, hukuki alanda önem taşımaktadır. Sözlü olan hiçbir anlaşmanın hukuk sistemi üzerinde yeri olmamakta, sadece vaad olarak alınmaktadır. Yükselen konut kiraları için hem sözleşme kiranın belirlenmesini hem de ev sahibinin de güvence içinde kalmasını sağlayacaktır. Bunun için mutlaka bir Avukat eşliğinde hazırlanmasına dikkat edilmeli ve maddeleri hukuk sistemine göre seçilmelidir.

Kira Sözleşmesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kira sözleşmesi, kira bedelinin ve ev sahibin kim olduğunu kesinlikle içinde barındırmalıdır. Aynı zamanda kiranın ödenme tarihi, kefil ve mükellef olunan durumlara da değinilerek güvenli bir şekilde ev kiralama sözleşmesi yapılabilir. Kira bedelinin hangi yollarla ödeneceği, yani elden ya da banka hesabından, evde kalınacak süreç de yazılı olarak yer almalıdır. Burada önemli olan yaşanan bir anlaşmazlığın kira sözleşmesine ters düştüğü noktalarda kişilerin arasındaki anlaşmazlığın hukuki sistem üzerinden değerlendirilebilmesidir. Kiracının kirayı ödediğini ispat etmesi ve ev sahibin de aldığına dair belge bulundurması da gerekebilecektir. İddaaların ispatlanması gerekecek şekilde sözleşme düzenlemesi yapılmalıdır.

İş Yeri Kira Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?

İş yeri kira sözleşmesiyle, ev sözleşmeleri benzer şekillerde ele alınır.  Ev sahibinin 12 ay sonra kiraya zam yapma hakkı bulunmakta olduğu gibi TÜFE oranına göre de kira bedelinde farklılıklar olabilmektedir.  Kira sözleşmesi yapma işlemi için iş yerlerinde de mutlaka bir avukatla görüşülerek sürecin hukuki bir düzlem üzerinde yürütülmesi sağlanmalıdır.

Kira Sözleşmesinde Kira Bedeli

Kira işlemleri hukuki alanda da her iki tarafın korunması için düzenlenmektedir. Bu alanda kira sözleşmesi yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kira bedelinin ayarlanması, ödeme süreci ve tabi ki kira zam oranının da yansıtılması olacaktır. Bu da hem güvenli bir alış veriş alanı oluşturacak hem de kira gecikmelerine fırsat vermeyecektir.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olabilirsiniz!

İktisatEvim, size kira sözleşmesi değil tapu belgeleri hazırlayacak şekilde fırsatlar sunuyor. Kira öder gibi ev sahibi olabileceğiniz finansal destek alında, ev sahibi olmanız için esnek ödeme modelleri sunuluyor. Bütçenizi sarsmadan, faizsiz ve peşinatsız bir şekilde siz de ev sahibi olabilirsiniz.