Kira Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Madde

Kira Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Madde

Kiracı ve ev sahipleri arasındaki çekişme çoğu zaman yasal boyutlara kadar ulaşır. Bu yüzden kira kontratları ve yapılan sözleşmeler hem mal sahibi hem de kiracı açısından son derece önemlidir. Herhangi bir gayrimenkulün kiralanması durumunda kira sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gereken 4 önemli madde kesinlikle gözden kaçmamalı. Bu 4 önemli madde içerisinde ilk sırada olan kesinlikle kiralanan adresi üzerinde yazan adresin aynı olmasıdır. Farklı ya da yanlış bir adres yazılması durumunda tüm resmi başvurular sıkıntı yaratır.

Mal Sahibinin Doğruluğu Teyit Edilmeli

Kira sözleşmesi imzalarken gayrimenkulü kiraya veren mal sahibi ile kiralayanın gerçek kişi olup olmadığı konusunda emin olunmalı. Yapılan kira sözleşmelerinde ve kira kontratlarında hem kiracının hem de ev sahibinin adını soyadını ve TC kimlik numarasını mutlaka yazması gerekir. Kiralanan gayrimenkulü kiraya veren kişi mal sahibi değilse hukuki açıdan vekilinin yükümlülüğü ve yasal vekil olup olmadığı sorgulanmalı. Gayrimenkul kiralamadan önce kesinlikle bulunduğu bina içindeki yönetici ile görüşerek ev ya da işyerinin herhangi bir borcunun olup olmadığı ortaya çıkarılmalı. 

Elden Kira Ödenmemeli

Sözleşmenin imza altına alındığı aydan itibaren su doğalgaz elektrik gibi gider kalemleri kiracının üzerine geçmeli. Her ay ödenmesi gereken kira ücretinin ne kadar olduğu, mal sahibine nasıl ödeneceği, hangi tarih aralıklarında kiranın ödeneceği, ödenecek bankanın adı bile detaylı olarak sözleşmede madde halinde yerini almalı. Herhangi bir şekilde elden kira ödemek ya da kira almak her iki taraf için de yasal bir süreç değil. Yapılan sözleşmede ödemenin bu şekilde gerçekleşeceği madde halinde yazılmalı.

Zam Oranı Sözleşmede Yer Almalı

Yine kira sözleşmesinde bulunması gereken önemli detaylardan birisi de kiraya yapılacak zam oranıdır. Hangi zamanda hangi oranda artış yapılacağını mutlaka sözleşmeye eklenmeli.  Gayrimenkulün kiralanması aşamasında alınan depozitoda yine kira sözleşmesi içerisinde yer almalı. Depozito için ne kadar verildiği, neden verildiği ve hangi şartlar altında geri alınacağı açıkça belirtilmeli. 

El Yazısı İle Yazılmalı

Bununla birlikte kiralanan gayrimenkul içerisinde bulunan demirbaşlarda gösteren listelenmeli ve sözleşmeye eklenmeli. Kira sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli konulardan biri de her iki tarafında ıslak imzasının sözleşme ve kontratta yer almasıdır. Kira sözleşmesi kesinlikle el yazısı ile yazılmalı. Çünkü olası ihtilaf durumlarında atılan insanlar reddedilebilir ama en yazısını reddedilme gibi bir durumu söz konusu değildir.

İktisatEvim Uzman Yardımı

Kurulduğu ilk günden bu yana yüz binlerce insanı ev sahibi yapan peşinatsız, taksitle kira öder gibi gayrimenkul sahibi olmasını sağlayan İktisatEvim gayrimenkul danışmanlık hizmeti de sunuyor. Uzman yardımı sağlayan İktisatEvim personeli hem mal sahibi hem de kiracı arasında ileride doğacak olası ihtilaflar konusunda alınması gereken tüm tedbirleri alır.