Kira Artış Oranı Hesaplama

Kira Artış Oranı Hesaplama

Kira artış oranı yüzdesi TÜFE 12 aylık ortalama alınarak kira sözleşmesine yansıtılmaktadır. Her yıl kira artışı kiracı ve ev sahibi arasındaki anlaşmaya göre ödenir ya da ödenmez. Ancak yasal düzenlemede enflasyon kurlarıyla, döner sermaye ve emlak piyasası değerlerine göre yıllık oranlar hesaplanmaktadır. Kira artış oranı her yıl bir kerede değerlendirilerek, kiraya yansıtılır.

Kira Artış Oranı Nedir? 2021

Her yıl düzenlenen emlak piyasasına ve TÜFE hesabına göre ev sahiplerine verilen kira artırma hakkıdır. Yıllık olarak yapılan oranlamalara göre ev sahibinin kendi mülkü üzerinde bu oranlar eşliğinde kira bedelini artırma hakkı bulunmaktadır. Bu da kiracı ve ev sahibi arasında güven oluşmasını sağlamaktadır.

Kira artışı neye göre hesaplanır; kira artışı 12 aylık TÜFE hesabına ve Yİ ÜFE hesabına göre yurt içi oranlar üzerinden değerlendirilmektedir. Kiracı girdiği tarihten itibaren geçen yılın aynı ayına göre 12 aylık TÜFE hesabıyla artan kira zammı üzerinden yeni yılda ödeme yapar. Temmuz ayında giren kiracının yeni kira bedelini ödemesi için bir sonraki ayın Temmuz ayının gelmesi gerekmektedir.

Kira Yasal Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yasal oran üzerinden kira artış oranı hesaplama işlemini yapmak için Tüketici Fiyat Endeksi üzerinden geçen yılın aynı ayına göre değişen oran değerlendirilmelidir. 2021 yılının 12 aylık TÜFE hesabı ortalaması alınarak 2021 yılındaki yeni kira bedeli değerlendirilir. Aynı zamanda Yİ-ÜFE değeri üzerinden de yurt içi üretici fiyat endeksi alınarak, geçen yılın aynı ayına göre 12 aylık ortalama alınarak hesaplama yapılması gerekmektedir.

  • TÜFE ve Yİ- ÜFE geçen yılın aynı ayına göre alınarak ikiye bölünür.
  • TÜFE geçen yılın aynı ayı üzerinden 12 aylık zam hesaplanır.
  • Yi-üfe ve TÜFE 12 aylık ortalama hesaplanarak yeni kira bedeli kullanılır.

Sadece Yİ-ÜFE kullanımıyla en yüksek oranların olmasına engel olan TÜFE oranı, tüketici ve üretici üzerinden yapılan hesaplamaların değerlendirilmesiyle kira zammının hesaplanmasını sağlamaktadır. Aynı yılın ayına göre değil, geçen senenin oranlarına göre hesaplama yapılması gerekmektedir.

TÜFE ve Yİ-ÜFE İle Kira Artış Oranı Hesaplama

Tüketici fiyat endeksi ve Üretici fiyat endeksi üzerinden yapılan 12 aylık ortalamayla kira bedelinin hesaplanması, toplam bedelin 1 yıl içindeki iniş ve çıkışlarla değerlendirilmesidir. Enflasyonla da bağlantısı olan ortalama değerleri, 2’ye bölünerek de kiracının büyük zam oranlarıyla karşılaşmamasını sağlamaktadır. Geçen yılın ortalaması alınarak 2’ye bölünür ve ortaya kira bedeli üzerine eklenecek zam ile yeni kira bedeli çıkar.

Örneğin 1000 TL ödeyen kiracının TÜFE ve Yİ- ÜFE bedelinin 12 aylık ortalamasının alınması ve 2’ye bölünmesiyle birlikte kira bedeline yansıtma olacaktır. 1000 + % 10 zam ve TEFE- Yİ-ÜFE oranıyla birlikte kirasının 100 TL artması sonucunda varılacaktır.

Kira Artış Bedeli Özen Oran Nedir?

En yüksek kira artışı tespiti için kullanılan ancak ev sahibinin uygulamaya geçemeyeceği bir bedel hesaplama işlemidir. Özel enflasyon değerleri alınarak, ortalama işlemler üzerinden alınacak bedelin yurt içi üzerinden değerlendirildiği ortalama işlemdir. 12 aylık enflasyon değeri alınarak, ortalama özel oran çıkarılarak, ev sahibinin kiracıdan alabileceği en yüksek oran hesaplanmaktadır.

Kira artış bedeli hesaplama işlemleri için özel oran kullanılmaz. TÜFE, Yİ-ÜFE oranları kullanılarak, yıllık tüketici ve üretici arasındaki değerlerin ortalaması alınır. Yüksek kira artışlarının önlenmesi ve tabi ki ev sahipleriyle kiracılar arasında yasal bir güvencenin sağlanması için enflasyon ve tüketici değerleri ön planda tutularak hesaplama yapılmalıdır.

Kira Artış Kanunun Uygulanması

Kira artış kanunun uygulanması, kiracı ve ev sahibi arasında güvenin sağlanması ve Türk parasının kıymetinin korunmasını sağlamaktadır. Tüketici fiyat endeksi üzerinden Yargıtay kararıyla yıllık oranlar belirlenerek kira artış oranı sunulmaktadır. Kanun uygulamasında 1567 sayılı kanun ve 6098 sayılı Türk borçlar kanunun 344. Maddesinde yer alan düzenlemelerle yasal olarak uygulamaya geçmiştir.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olacağınız İktisat Evim Fırsatları!

İktisat evim TEFE- YÜ-ÜFE hesaplarıyla, oranlarla ve kira derdiyle uğraşmamanız için en kısa zamanda konut sahibi olmanızı sağlayacaktır. Kolay ödeme yöntemleriyle, dilediğiniz kadar taksit seçeneklerinden yararlanır ve evinizi kira öder gibi teslim alırsınız. Size ait bir ev için çok daha kolay ödeme yöntemleriyle, hayallerinizdeki sıcak yuvayı bulmanızı sağlamaktayız.