Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Kimler konut kredisi alır konusunda araştırma yapan kişiler, konut kredisiyle ve kredi kullanarak ev almak isteyen kişilerin sorduğu soruların başında gelir. Satın alınmak istenen evlerin fiyatlarının yüksek olması, kişilerin peşin parayla ev alamamasına neden olur.

Bankalar, insanların hayalindeki eve kavuşabilmeleri için, belli şartlar ve faizler ile konut kredisi sunar. Böylece insanlar, bankaların sunduğu bu konut kredilerini kullanarak ve üstüne daha fazla faiz ödeyerek, ev sahibi olurlar.

Konut Kredisi için Kimler Başvuru Yapabilir?

Konut kredisi almak için ne yapılacaklar konusunda bilgi sahibi olunması gerekir. Kredi başvurusu için ilk şart, 18 yaşını doldurmaktır.

  • İkametgâh belgesi
  • Gelir durumunu gösteren belge
  • Nüfus cüzdanı

Konut kredisi çekilmeden önce, hangi evi alacağınızı belirlemeniz en mantıklı yoldur. Aynı zamanda kredi çekebilmek için, kredi notunun yüksek olması ve alınacak evin, taksit tutarının, gelirin %60’ını aşmamış olması da gereklidir.

Konut Kredisi Çekerken Hangi Belgeler Gerekir?

Konut kredisi çekmek isteyen kişiler, ikametgâh ve nüfus cüzdanı dışında, gelir durumunu gösteren belgeleri de kredi çekilecek bankaya sunar.

  • Özel sektör çalışanları; maaşı gösterir belge, ikametgâhı gösterir belge, imza sirküsü, tapu fotokopisi, ek gelir belgesi (varsa), sigorta dökümü
  • Kamu çalışanları; maaş bordrosu, ikametgâh belgesi, ek gelir belgesi (varsa)
  • Emek olmuş kişiler; emeklilik aylık dökümü, ikametgâh belgesi, tapu fotokopisi ek gelir belgesi (varsa)
  • İşverenler; Vergi levhası, imza sirküleri, odaya kayıtlı olduğu belge, bilanço ve gelir tablosu, şirkete ait sicil gazetesi ve tapu fotokopisi

Konut kredisi çekerken, gelir durumunuza göre, farklı belgeleri de diğer belgeler dışında, kredi çekilecek bankaya sunulması gerekir.

Ev Kredisi Kaç Aylık Vadelerle Alınabilir?

Konut kredisi alanlar, tercih ettikleri bankanın kredi vadelerine göre taksitlendirmelerden yararlanır. Bankaların bu konuda müşterilerine sunduğu vade zamanları farklılık gösterse de en fazla 240 aylık vadelerde kredi alınabilir.

Vade tutarının yüksek olması, geri ödenecek faizin de yükselmesi anlamına gelir. Bu yüzden bankaların sunduğu vade farklarının çok iyi analiz edilerek kullanılması, en mantıklı yoldur.

Bankalar Kredi Değerlendirmesini Nasıl Yapar?

Konut kredisi alırken, birbirinden farklı faktörler ön plana çıkar. Kredi alacak kişinin gelir durumu, başka bir kredi ya da kredi kartı borcu olup olmadığı, borçların düzenli ödenip ödenmediği gibi bazı faktörler, kredi değerlendirmesinde ön plandadır.

Burada kredi notu, kredi almak isteyenlerin en önemli kriteridir. Her bankanın kredi değerlendirmesindeki kriterleri farklı olmakla birlikte, satın alınacak gayrimenkulün ekspertiz değerinin de belirlenmesi gerekir.

Kredi çekmek isteyenler, belirlenin ekspertiz değerinin %80’i kadar kredi kullanma olanağına sahiptir. Bu değer, bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir.

Konut Kredisi Hemen Çıkar mı?

Konut kredisi alma düşüncesinde olan kişiler, konut kredisinin hemen çıkması düşüncesine sahiptir. Ancak bu durum, bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Genellikle 3 ila 10 gün arasında sonuçlanan konut kredilerinde, ön onay süreci bulunur.

Ön onay sürecinde, kişinin kredi notu incelenir. Kişinin aylık gelir tablosu, geçmiş ödemelerinde düzenli olup olmadığı incelenir. Sonrasında ekspertiz raporunun hazırlanması gelir.

Tüm bu süreçleri geçmek yerine İktisatevim faizsiz tasarruf sistemine giriş yaparak, hayalinizdeki evi; faiz ödemeden, ara ödeme yapmadan, kredi çekmeden, gerektiğinde taksit tutarlarını dondurarak alabilirsiniz.