İkinci El Konutlara Talep Arttı!

İkinci El Konutlara Talep Arttı!

Türkiye’de değişen ekonomiyle birlikte 1 Haziran itibariyle ikinci el konutlara talep artışa geçti. Bu süreçte, konut kredilerindeki düşük faiz oranları aynı zamanda araç ve tatil ihtiyaçları üzerinden de kredilere yansıtılırken, ev sahiplerinin fiyatları % 30 arttırdığı analiz edildi. Kamu bankalarına olan konut kredisi talebi de faiz oranlarının düşürülmesiyle ilgi çekiyor.

Konut Kredisi Ve Artan İkinci El Konut Fiyatları

İkinci el konutlara talep artarken, son dönemde yaşanan fiyat artışları da ev sahibi olmak isteyenlerin düşünmesini sağlıyor. % 30 oranında artışa geçen ikinci el konut fiyatları, peşinat miktarının % 10 üzerinden değerlendirilmesiyle 1 yıl boyunca ödemesiz seçenekler de ev sahibi olmak isteyenlere sunuldu. Konut kredisindeki bu fırsat, bir anda ikinci el konut sahiplerinin de avantajdan yararlanmasına ve ev fiyatlarının artmasına enden oldu. Konut kredisi üzerinden sıfır konutlar için 0,64 faiz uygulanırken ikinci el konutlar için 0,74 faiz oranları peşinatsız bir şekilde alıcılara sunuluyor. 1 yıl boyunca ödeme zorunluluğu olmayan kredi sahipleri, ikinci el konut alımı yapabilecekler.

İkinci El Konutlarda Artan Fiyatlar!

Konut fiyatları üzerinden ev sahibi olmak isteyenlere konut kredisi avantajları düşük faiz oranlarıyla sunulurken, konut sahiplerinin ev satışlarında fiyat artışı uygulamaları taleplerde geri dönüşlerin azalmasına neden oluyor. İkinci el konutlara talep artışında azalma görülürken, alıcıları düşündüren tek şey artan fiyatlar.

Kampanyalar üzerinden düşük peşinat ve 1 yıl ödemesiz dönemin gelmesiyle, fiyatların tekrar artacağı endişesiyle, ev sahibi olmak isteyenler de pazarlık yapmadan ev sahibi olmak için adımlar atıyor. Yine de geçen yıla oranla taleplerin azaldığı ve en çok İstanbul üzerinden satışların olduğu gözlemleniyor.

2020 İkinci El Konut Fiyatları Ne Kadar?

2020 yılının 1 Haziran döneminden itibaren ikinci el konutlara talep dalgalı istatistik izlerken, son dönemde ev fiyatlarının 350 bin ile 750 bin Türk lirası aralığında olduğu analiz edildi. Bu süreçte emlak ofislerinde artan talepler üzerine yeni bir dönem başladığı düşünülse de, konut kredisi kampanyaları üzerinden yapılan satışlar artışta görünüyor. Son dönemde pazarlık yapılmadan, fiyatların daha da artacağı endişesi hüküm sürüyor.

Herkes İkinci El Konut Alıyor!

Yapılan araştırmalar sonucunda sıfır konut üzerine çok az talep olduğu gözlemlenirken, ev sahibi olmak isteyenlerin genel olarak ikinci el konutlara yöneldiği görülüyor. Sıfır evlerde olan artışların da verdiği tedirginlikle, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar ikinci el konut alırken pazarlık bile yapmadan alım yapıyor.

İkinci El Konutlar İçin Kredi Paketleri

2020 yılının Haziran ayından itibaren konut almak isteyen alıcıların, kolay ödeme seçenekleriyle ve düşük faiz oranlarıyla konut kredisine başvuru yaptıkları da araştırıldı. Bu süreçte 0,74 oranında olan ikinci el konutlara talep kredisi için birçok aday sırada bekliyor.