İkinci El Araca Ne Kadar Kredi Çıkar?

İkinci El Araca Ne Kadar Kredi Çıkar?

İkinci el araca ne kadar kredi çıkar? İkinci el araç alımı sıfır araç alımına göre daha uygun fiyatlarla olsa da belirli bir birikim olmadan almak oldukça zordur. Bu noktada, bankalara tarafından sunulan ikinci el taşıt kredisi seçenekleri ile hayalinizdeki araca kısa zamanda kavuşabilirsiniz. Peki, ikinci el araç için ne kadar kredi verilmektedir? İkinci el araç kredisi hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Taşıt Kredisi İle Kısa Zamanda 2. El Araç Alma Şansı 

Taşıt kredisi, araç almak isteyen vatandaşların almak istediği araca uzun yıllar birikim yapma gerekliliği duymadan, araç sahibi olabilmektedir. Bankalar taşıt kredisi kapsamında verdiği kredide, taşıtın ücreti kapsamında belirli bir yüzdesini karşılamaktadır. 
Taşıt kredileri, bankalar tarafından araçların özellikleri ve araç kredisi almak isteyen kişilerin ödeme şartları etrafından değerlendirilerek belirli bir yüzde ile verilmektedir. Taşıt kredileri için bankaların verdiği kredi miktarı son yıllarda %70 değerin aşılmaması koşulu şeklinde değişiklik göstermiştir.  Taşıt kredisi için verilen kredi miktarının oran değeri yükselmiştir. 

Kredi Oranları Resmi Gazete’de İle Yeni Bir Döneme Başladı

Resmi Gazetede yayınlanan kredi oranları belirlemesine göre tüketiciler araç kredisine başvurduğunda 100 bin TL ve altında olan değerlerin en fazla %70 oranında kredi alabileceği belirtilmiştir. Daha önce belirlenen araç kredilerinde tepe fiyat 50 bin TL olarak yer almaktaydı. 

50 bin TL altında olan taşıt kredisi miktarlarında ise bankanın vereceği kredi miktarı %50 oranında belirlenmiştir. Bu noktada, araç kredisi almak isteyen bir kişi kredi kapsamında araç ücretinin tamamını alamamaktadır. Sıfır araçlar için taşıt kredisi almak isteyen kişiler, fatura ve araç değerine göre belirlenirken ikinci el araçlarda kasko değeri temel alınmaktadır.      

Taşıt Kredisinde Aracın Yaşı Önemli Midir?

İkinci el araç alımlarında araç kredisi almak isteyen bir kişi, taşıt kredilerinde aracın yaşı ve kasko değerine dikkat etmelidir. 2. El araçlarda kredi almak için bankaların temel olarak araçların kasko değerinin ne kadar olduğunu ve hangi yaş aralığında olduğunu değerlendirerek araç fiyatını belirlemekte ve bu doğrultuda 100 bin TL’nin altındaysa %70’e kadar 100 bin TL’nin üzerindeyse %50’ye kadar kredi vermektedir.  

Bankaların İkinci El Araçlara Koyduğu Yaş Sınırı

Bankalar, ikinci el peşinatsız araba kredisi için belirli şartları göz önünde bulundurmaktadır.  Bu şartlardan biri araçların yaşıdır. Araçlarda en fazla 10 yaş sınırı uygulanmaktadır. İkinci el araç 10 yaşın üzerinde ise araç için kredi veren banka bulmak oldukça zordur. Bu noktada, bazı bankalar araçların yaşı ile ilgili özel şartlar ve yaş sınırları koyabilmektedir. 

İkinci El Araç Kredisi İçin Kasko Değeri 

İkinci el faizsiz araba kredisi almak için en önemli etkenlerden birisi kasko değerinin ne kadar olduğudur. Bu noktada, son gelişmelere göre aracın kasko değeri 100 bin TL’yi buluyorsa fatura değerinde olduğu gibi %70’e kadar kredi verilmektedir. Diğer yandan 50 bin altında olan araçlarda %50’lik bir yardım yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse kaskosu 40 bin olan bir araç alıyorsanız alabileceğiniz kredi 20 bin TL şeklindedir.    

İkinci El Araçlarda Vade Seçenekleri 

Taşıt kredisi için banka tarafından belirlenen kredi fiyatları kadar kredi sonrası ödeme seçenekleri ve vade de önemli bir yere sahiptir. Araç kredisi alırken ikinci el araçlar için sağlanan vade süresi ise 48 ayı geçmemektedir. Araç alırken dikkat edilmesi gereken son nokta ise kefilsiz araba kredisi veren kurumların güvenirliği olmalıdır.