Geri Alım (Vefa) Hakkı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Geri Alım (Vefa) Hakkı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Birçok insanın merak ettiği konu olan geri alım (vefa) hakkı nedir sorusudur. Vefa Hakkı gayrimenkulü satın alma hakkının öncelikli olarak eski sahibine verilmesi ne denir. Geri bildirim hakkı olarak bilinen uygulama ile taşınmazın eski sahibi gayrimenkulü yeniden satın alma olasılığı elde eder. Uygulamayı genel olarak banka kredisi ödemekte zorlanan insanlar talep edebilir. Borcun ödenmemesi ile birlikte ipotekli gayrimenkulü borca karşılık banka devir alır. Banka tarafından satışa çıkarılan gayrimenkul vefa hakkı kullanılarak eski sahibinin tarafından satın alınabilir. Kısacası vefa hakkını kullanarak malı satan, taşınmazı alan kişiden geri alma hakkına sahiptir. Bu durumda vefa hakkı şerhi devreye girer ve geri alım hakkı nasıl kullanılır sorusunun cevabı açıklanır.

10 Yıl Geçerli Sayılır

Geri alım hakkı satış işlemleri sırasında ya da sonrasında noter aracılığı ile düzenlenen sözleşme sayesinde 10 yıl geçerli sayılır. Noter aracılığı ile yapılan sözleşme ibraz edilir. Mal sahibinin sözleşmede yetkisi varsa geri alım hakkı tarafların talebi ile tapu kütüğüne şerh konur. Vefa hakkı şerhi için;

  • Noterden tasdikli sözleşme
  • Taşınmazın Zorunlu deprem sigortası
  • Şerhi isteğinin kimlik ya da temsil belgesi istenen belgeler arasında yer alır.

Vefa hakkı nasıl kullanılır konusu birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Taşınmaz satışa çıkarıldığında eski maliki öncelikli olarak satın alma hakkına sahiptir. Bu hakkı kullanması, yeni sahibinin kullanım haklarını sınırlama taşınmazın yeni sahibi gayrimenkulü istediği gibi kullanabilir ya da kiralayarak gelirinden faydalanabilir.

Tapuya Şerh Konur

Hakkın geçerlilik süresi 10 yıldır, 10 yıl sonunda hak geçersiz sayılır. Yapılan sözleşmede aksi belirlenmediği sürece başkasına devredilmez ancak miras yolu ile devir işlemleri gerçekleştirilir. Vefa Hakkı sözleşmesi taşınmazın satışı esnasında Tapu ve Kadastro müdürlüklerinde ya da satışın gerçekleşmesinden sonra noter huzurunda yapılır. Karşılıklı tarafların talep etmesi halinde tapuya şerh konur. İktisatevim uzmanları ve gayrimenkul danışmanları araclığı ile yapılan geri alım (Vefa) sözleşmesinde birçok konuya dikkat edilir. Öncelikle süresi 10 yıl olan Vefa hakkı suresinin dolmasından sonra malik talebini terkin etme hakkına da sahiptir.

Yeni Sahibin Hakları Kısıtlanmaz

Satış sözleşmesinin gerçekleştirildiği aşamada vefa hakkı saklı tutuldu ise satış resmi senedine bu hak yazılır. Satış işleminden sonra hak tesis edildi ise o halde noter tarafından düzenlenen bir sözleşme ile belgelenmelidir. Yeni sahibi üzerinde kesinlikle herhangi bir kısıtlamaya gitmeyen vefa hakkı tapu kütüğünün şerhler bölümüne şerh edilmesi gerekir. Vefa hakkı harcı noter ya da tapuda düzenlendiğinde farklı maliyetler belirlenir. Satış işlemi esnasında kurulması sonucunda devir harcı dışında herhangi bir ücret ödenmez ancak binde 7,5 oranında damga vergisi alınır. Satış sonrasında yapılan sözleşmede ise binde 5.94 oranında tapu harcı ödenir aynı zamanda vefa hakkı terki içinde maktu terkin harcı tahsil edilir.