Gabari Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Gabari Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Yapılacak binanın belediye tarafından belirlenen azami yüksekliğe gabari ismi verilir emlak piyasasında gabari nedir merak edenler için gabari, yükseklik anlamına gelir. Gabari terimini anlayabilmek için öncelikle emsal kelimesinin ne anlama geldiğini de bilmek gerekir çünkü gabari ile emsal birbiri ile ilişki içerisinde olan kavramlardır. Araziye  yapılacak olan inşaatın kaç metrekare olacağını ifade eder ve tapuda KASK olarak belirtilir. Gabari nedir ve nasıl hesaplanır? sorularını cevaplamadan önce emsal ve gabarinin anlamlarına ve arasındaki farka bakmak gerekir.

Gabari Ve Emsal Arasındaki Fark

İnşaat alanındaki sınırları belirten terimler olan gabari ve emsal arasındaki fark; gabari inşaatın yüksekliğini emsal ise toplam inşaat alanını belirtir. Gabari belirlenirken arazinin yüzölçümü ile emsali esas alınır, belediye binanın gabari sınırını 7 metre olarak belirledi ise yükseklik 7,5 metreyi aşamaz. Gabari nasıl belirlenir sorusunun cevabını şu şekilde vermek söz konusudur;

  • Arazi üzerindeki yapıları yüksekliğini belirtir
  • İmar durumu belgesinde yükseklik (H) harfi ile belirtilir
  • Ölçüleri arazinin yüzölçümü boyu ile emsaline uygun olarak belirlenir
  • Arazi gabari ölçülerine bağlı bulunan belediye tarafından karar verilir
  • Hesaplamada gabari boyutunu 0,5 metre çatı katı farkı çıkarak üçe bölünür ve bu şekilde binanın kat sayısı bulunur.

Gabari Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gabari nasıl hesaplanır örneklendirmek gerekirse, 1000 metrekarelik bir arazinin 0,5 emsal değeri ile 500 metrekarelik inşaat alanı olur. İmarda kat sayısı 2 olarak belirtildi ise 500 metrelik bir alanda 2 katlı bir bina yapılabilir. Kısacası 2 katının toplamı ancak 500 metrekare olmalıdır yani her kat için ancak 250 metrekare söz konusudur. Bazı zamanlarda imarda kat adedi belirtilir ama bazı zamanlarda belirtilmez sadece bina yüksekliği yani gabari belirtilir.

Çatı Katı Oranı Düşülür

Bina yüksekliği belediye tarafından 7,50 olarak belirlendi ise yapının azami yüksekliği ancak 7,5 metredir ayrıca yükseklik değerinde 0,5 metre alan çatı için ayrılır. Gabari hesaplaması yapılırken çatı için ayrılan oranın düşürülmesi gerekir, oranın düşmesinden sonra yükseklik 3,3 metreyi bölünecek olursa binaya kaç kat yapılacağı da belirlenmiş olur. Dolayısı ile 7,50 yüksekliğe sahip bir imar da en fazla 2 kat bina yapılabilir. Gabari ve emsal değeri ile imarda kat başına düşen toplam alan hesabı da bu şekilde belirlenir.

Kat Metrekare Hesaplaması

Gabarisi 7,5, emsal değeri ise 0,5 olan 1000 metrekarelik bir arazi de katların metrekare hesabı belirlemesi şu şekilde gerçekleşir;

  • Arazi x Emsal değeri: 1000 x 0,5= 500 metrekare (bu toplam inşaat alanıdır)
  • Gabari 7,5 - çatı payı 0,5 / 3,3 = 2 kat
  • Toplam inşaat alanı / Kat: 500 / 2 = 250 metrekare

Yapılan bu hesaba göre binada kat başına verilen inşaat oranı 250 metrekaredir.

Toplam İnşaat Alanı Değişmez

İmar planında belirtilen katsayısı ve emsal değeri maksimum değerdir. Bu değerin üzerinde bir inşaat yapılamaz ancak değerlerin altında bir inşaatın yapılması söz konusudur. Bazı tapularda gabari yani binanın yükseklik değeri belirtilmez bu durum inşaat terimleri arasında H serbest olarak adlandırılır. Kısacası 500 metrekarelik bir alana 50 katlı bir bina yapılması söz konusu değildir, burada önemli olan toplam inşaat alanının hiçbir şart altında değişmediğidir, değişen tek şey binanın yüksekliğidir.

İktisatEvim Avantajları

Her bütçeye uygun, kişilerin kendi belirlediği ödeme planları doğrultusunda güvenilir ev satın alma modelleri sunan İktisatEvim emlak uzmanları ve danışmanları gabari hesaplaması konusunda gerekli donanıma sahiptir. İsterseniz kendi araziniz üzerinde istediğiniz özelliklere sahip binanızı inşa edebilir isterseniz İktisatEvim ev alma sistemlerinden birini tercih ederek konut sahibi olabilirsiniz.