Full Kasko Nedir Neleri Kapsar?

Full Kasko Nedir Neleri Kapsar?

Full kasko, araç ile ilgili tüm işlemleri kapsayan, aracın her türlü risk ve sorun karşısında teminat ile korunmasını sağlayan sigorta türünü ifade etmektedir. Tam kasko, araçlar ile ilgili ortaya çıkan sorunlarda bütçenizi sarsan harcamalar yapmanızı engellemek için gerekli bir uygulamadır. Araçlarınızın, alındığı ilk andan satışına ya da kullanımı bitene kadar kasko olması gerekmektedir. 

Kasko Sigortası Araçları Hangi Durumlarda Destek Vermektedir?

Kasko sigortası, araçların belirli durumlarda bütçe sorunu yaşamadan yardım almasını sağlamaktadır. Kasko sigortası kapsamında, araçlarda kara ya da demir yollarında oluşan kazalarda, araçlar dururken ya da hareket halindeyken araç sürücüsü dışında olan kazalarda, çalınma, yangın ve diğer hasarlarda oluşabilecek ekstra ödemeler yapılmaktadır. 

Kasko sigortası, dar kasko, tamamlayıcı kasko ve genişletilmiş kasko olmak üzere 3 farklı biçimde kasko yaptırılabilmektedir. Araçların, olası sorunlara karşı teminat altında kalması için kasko ile koruma altına alınması oldukça önemlidir. 

Full Kaskoya Dahil Edilen Diğer Teminatlar ve Önemi

Kasko, trafikte ya da durur halde kasko yaptıran kişi dışında zarar uğraması halinde masrafların karşılanmasını sağlayan bir araç sigorta türüdür. Araçların ilk alımından itibaren kullanılmayı bırakılana kadar kasko altında olması araç sahibinin yararına olacaktır. 

Ek olarak verilen teminatlar ise doğal afet, sel, yol yardım, yanlış akaryakıt doldurulması, 0 km araçlar için yeni değer, terör, olağanüstü hal gibi durumlarda zarar görme, hukuksal koruma, anahtar kaybı, yurtdışı, ikame olması ve asıl anahtar ile aracın kaybolması durumlarında, ortaya çıkan masrafların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. 

Full Kasko Dahilinde Ödeme Yapılmayan Hasarlar Nelerdir?

İster peşinatsız araba isterseniz de peşinatlı araba alın, aracın sigortalanması olası sorunlarda daha fazla masraf yapmanızın önüne geçmektedir. Bu durumda, araç ile ilgili birçok sorunu kapsayan full kasko bazı durumlarda, sigorta ödemesi yapmamaktadır. 

Belirlenen durumlar; araç kullanan kişinin kusurlu ya da alkollü olması, araca kasten zarar veren kişilerin araç sahibinin aynı evde yaşadığı kişiler olması, uyuşturucu madde ile araç kullanımı sonrası hasar oluşumu ve ehliyetsiz araç kullanımı sonrası hasar oluşumunda sigorta masrafları karşılamamaktadır. 

Full Kaskoda Aracın Bedeli Nasıl Belirlenmektedir? 

Full kasko sigorta kapsamında araçlar için belirli bir fiyat belirlenmektedir. Bu fiyatlar, araçların satımı, ikincil el kredisi çekimi ve benzer durumları etkilemekte, aracın değerinin belirlenmesinde en büyük etken olarak gösterilmektedir. Full kasko için belirlenen araç bedelleri ise “Kasko araç değer listesi” kapsamında ortaya koyulan koşulları değerlendirilmesi sonucu hangi aracın ne kadar kasko alacağını belirlemektedir.  

Full Kasko İçin Hasar Onarım Yeri Neye Göre Seçilir?

Full kasko yaptıran kişi, araç onarımı ve bakımı için gideceği yerler sigorta şirketi tarafından seçilmektedir. Sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu onarım firmaları dışında başka bir yerde yapılan hasar bakım ve onarım hizmetleri kasko kapsamına girmemektedir. Dolayısıyla, full kasko sırasında belirlenen onarım firmasına gidilmeye özen gösterilmelidir. Bu durum en az faizsiz araba almak kadar büyük öneme sahiptir.      

Araçlarda Full Kasko ve Kredi Belirleme 

Kefilsiz araba kredisi almak isteyen bir kişi, özellikle ikinci el araç için kredi çekiyorsa kasko bedelinin ne olduğunu bilmelidir. Bankalar, ikinci el araçlarda, kasko bedeline bakarak, hangi araç için ne kadar kredi verilmesi gerektiğini kararlaştırmaktadır. Bu noktada, bankalar tarafından belirlenen araç kredisi koşulları 100 bin ve üzeri rakamlardaki araçlar için %70’lik bir ödeme yaparken, 50 bin altındaki araçlar için en fazla %50’ye kadar ödeme yapmaktadır.