Evin Ne Kadarına Kredi Çıkar?

Evin Ne Kadarına Kredi Çıkar?

Ev almak için kredi almak isteyenler, evin ne kadarına kredi çıkacağı konusunda kafa karışıklığına sahiptir. Ev kredisi çekmek için evin ettiği tutarı ve kredi tutarını belirleyen bir eksper gözetiminden geçmesi gerekmektedir. Belirlenen bu fiyatları, devlet tarafından kontrol altına alınmaktadır. Son yapılan değerlendirilmeye göre konut kredisi çekmek isteyenler için peşinat, kredi miktarı ve eksper değerlendirilmesi sonrası kefilsiz ev almak için belirlenen tutarlarında ortaya çıkmasını sağlamaktadır. 

Konut Kredisi Almak İçin Ekspertiz Değerlendirilmesi

Ev almak isteyen kişiler, ev almak için yeterli miktarda para biriktirememesi durumunda krediye başvurma çözümünü denemektedir. Konut kredisi olarak da geçen bu kredilerde, evin değeri alınan kredi miktarının ne kadar olduğunu belirlemede önemli bir etkendir. 

Evin değerini ise eksper değerlendirmektedir. En son çıkan karar göre yasal olarak evin değerinin %80’i kadar kredi verilmesi belirlenmiştir. Dolayısıyla bankalar 300.000 TL olan bir ev için ancak 240.000 TL’ye kadar bir kredi verme yetkisini bulundurmaktadır. Arada ödenen tutar, peşinatlı kredi çekilmesi halinde bankaya ödemesi gereken peşinat miktarını ifade etmektedir. . 

En Son Asgari Peşinat Değerlendirmeleri Nelerdir?

Peşinatlı ev kredisi çeken bir kişi, eksperin belirlediği ev tutarının %80’ine kadar kredi almakta, geri kalan kısmın bankaya peşinat olarak verilmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, 250 bin TL değerinde bir ev alan kişi %80 oranında peşinat tutarı uygulandıktan sonra 200 bin TL oranında kredi alabilmektedir. 

Geriye kalan 50 bin TL’yi ise bankaya peşinat olarak ödemek zorundadır. Ancak, son olarak yapılan Koronavirüs değerlendirme toplantısı gereğince açıklanan asgari ücret fiyatı %10 oranına düşürülmüştür. Dolayısıyla, peşinat ödeme miktarı 25 bin TL olarak düzenlenmiştir.     

Ev Değerinin Belirlenmesi 

Ev almak isteyenler peşinatlı ve peşinatsız ev kredilerine başvurarak, destek alabilmektedir. Ancak, ev almak için krediye başvuran kişilerin, başvurduğu ev bankanın göndereceği bir eksper ile birlikte belirlenmektedir. Eksperin belirlediği fiyat ise evin lokasyonu, evin malzeme yapısı ve benzer evler ile birlikte çeşitli etkenlerle değişiklik göstermektedir. 

Konut Kredisi İçin Belirlenen Fiyatlarda Eksper Nelere Dikkat Etmektedir?

Eksperler, evlerin değerlendirilmesi konusunda belirli esasları incelemektedir. Bu esaslarda, yapı ruhsatı ve oturum izninin olması, kat mülkiyetine geçiş olması, ilgili ev ile ilgili haciz, ipotek gibi kayıtların olmaması, kat mülkiyeti sorunları olmaması, cins tashihini yapılmamış olması, resmi olarak bildirilen ev büyüklüğünün doğru olması, inşaat ve imar sorunu olmaması şeklindedir. 

Eksperlerin Değerlendirmesine Yardım Eden Diğer Faktörler Nelerdir?

Eksperlerin değerlendirmesinde, konutun yapı aşamasında olması, ne kadar süredir ev görevi görmesi, çevresinde bulunan ulaşım yerleri ve merkeze yakınlık, deprem riski ve depreme yönelik dayanıklılık, evin metrekaresi, inşaatta kullanılan malzeme, evin konumu ve hangi yöne doğru baktığı etkili olmaktadır. 

Diğer yandan, binanın teknik özellikleri, altyapısı ve ev yapılma aşamasında ise ne kadarının kullanıma hazır olduğu gibi konular eksper tarafından incelenmektedir. Bu faktörler sonucu değerlendirilen ev fiyatı ile faizsiz ev ya da peşinatsız ev alma fırsatını yakalayabilirsiniz.   

Eksperler Tarafından Belirlenen Ücretlere İtiraz Edilebilir Mi?

Eksper tarafından belirlenen fiyatlara, evin altında bir değer sunulduğu konusunda eminseniz itiraz etme hakkınızı kullanabilirsiniz. İtiraz dilekçesi olarak eksper raporunun yanlış olduğunu belirterek, tekrarlanması gerektiğini belirtebilirsiniz. Ancak bilinmesi gereken konu, farklı bir eksper gelse de daha fazla ya da istediğiniz gibi bir değer verilmesi gibi kesin bir beklentiye girilmemesi gerektiğidir. Hatta, gelen eksperler bazı durumlarda olduğundan daha düşük değerlerde verebilmektedir.