Ev Satarken Ekspertiz Raporu Almak Zorunlu mu?

Ev Satarken Ekspertiz Raporu Almak Zorunlu mu?

Gayrimenkul satışlarında birçok insan ev satarken ekspertiz raporu almak zorunlu mu sorusunun cevabını merak eder. Gayrimenkul alım satımlarında konutta gerçek değer dönemi 1 Ocak 2020 tarihinden bu yana uygulanmaya başlandı. Buna göre ekspertiz raporu yabancı uyruklu kişilere satış yaparken ya da konut kredisi ile ev almak isteyenler tarafından alınabilir. Her iki durumda da gayrimenkul değerleme sistemi ekspertiz raporu almayı zorunlu hale getirir. Uygulamanın pilot bölgesi olan illerde yapılan gayrimenkul satışlarında her iki durum dışında da tüm ev satışı yapan insanların ekspertiz raporu alması zorunlu hale getirilmiştir. Konut ister ikinci el olsun isterse sıfır bina ekspertiz raporu zorunludur.

Yasal Zorunluluk

Gayrimenkul satışı yapılırken düşük oranlarda tapu harcı ödemek ve düşük ev beyanında bulunması önüne geçmek için uygulama zorunlu hale getirilmiştir. İktisatevim kadrosunda bulunan tecrübeli ve uzman ekspertizler tarafından gerçekleştirilen rapor ile evin gerçek değerinde satışa sağlanır. Yasal bir zorunluluk olarak uygulamaya geçirilen sistem öncelikli olarak İstanbul ve Ankara'daki pilot ilçelerde uygulanmaktadır. Aynı zamanda Türk vatandaşı olmayan kişiler de ev satarken ekspertiz raporu beyan etmek zorundadır. Yabancı uyruklular ev satın alırken ya da ev satarken ekspertiz raporu göstermelidir. Bu kişiler için gayrimenkul ekspertiz raporu süresi düzenlendiği tarihten itibaren üç ay ile sınırlı tutulmuştur. Raporun içeriğinde inşaatı biten binalar için değerleme yapılan tarihteki değer yer alır. İnşaatı tamamlanan binalarda ise tamamlandığı gün oluşan değer şeklinde rapor içeriği oluşturulur.

TAKBİS Sistemine Kayıt

Ekspertiz raporunun Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün TAKBİS sistemine kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Ev satarken ekspertiz raporu almak için gayrimenkul değerleme raporu hem alım yapacak hem de satış yapacak kişilerin ayrıca kredi verecek bankaların haklarını korumak amacı ile verilir. Taşınmazın gerçek bedelinin konusunda uzman ve tarafsız ekspertizlerce değerlendirilerek raporlanması gerekir. Rapor;

  • Satın alacak kişinin evin değerini öğrenmesi
  • İpotek olup olmadığı
  • Tapusu ve iskanı ile ilgili doğru bilgilere ulaşması
  • Konut değerine göre doğru kredi miktarının belirlenmesi
  • Devir işlemlerini gerçek bedel üzerinden gerçekleşmesi
  • Emlak vergisi ve tapu harç bedelinin ödenmesi açısından oldukça önemlidir.

Gayrimenkul Değerleme Raporu

Bankalar tarafından ev kredisi talebinde bulunanlardan gayrimenkul değerleme raporu istenir. Bu raporun bedeli vatandaştan alınır ayrıca peşin para vererek ev almak isteyenler de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan bir maliyet karşılığında ekspertiz raporu çıkartma çalışmalarına devam edebilir. Tapu için gerekli olan ekspertiz raporunun bedelini Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü resmi olarak açıklar. Ev satarken ekspertiz raporu almak şart mı sorusunun cevabı şart olduğudur. Zorunlu olan gayrimenkul ekspertiz raporu sayesinde insanlar evin gerçek değerinde satışını sağlar. Aynı zamanda düşük tapu bedeli göstererek maliyetten kaçmanın önüne geçilir, rapor sayesinde hiç kimse düşük satış bedeli beyanında bulunamaz.