Ev Sahipleri Dikkat! Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olabiliyor?

Ev Sahipleri Dikkat! Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olabiliyor?

Tüm taşınmazlar ve gayrimenkuller için yıllık olarak toplanan vergi emlak vergisi adı verilir bazı yerlerde varlık vergisi olarak da adlandırılır. Bina emlak vergisi ve arazi emlak vergisi olmak üzere iki türde emlak vergisi bulunur. Ülkemizde yapıların tamamı 1319 sayılı kanun hükmüne bağlı olarak bina vergisine tabi tutulmaktadır. 1986 yılından bu yana emlak vergisi Türkiye'de belediyeler tarafından toplanır mülk sahipleri tarafından her yıl düzenli olarak ödenir.

Tüm Binalar Vergiye Tabidir

Düzenli ödemenin yapılmadığı durumlarda her ay için yüzde 1.6 faiz uygulaması gerçekleştirir, vergi tek seferde öğlene bildiği gibi 2 taksitle ödenebilir. İlk taksiti Mayıs ayında ikinci taksiti ise Kasım ayında ödemek mümkündür. Ülkemizdeki emlak vergisi Kanunu'na göre emlak vergisinden muaf olanlar ev hanımları, işsizler, dul ve yetim olanlar, şehit yakınları, gaziler, engelli ya da emeklilerdir. 

Muafiyet Şartları

Ancak emlak vergisinden muaf olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir, bu şartlar;  brüt olarak 200 metrekareden küçük evler emlak vergisinden muaftır. Ama brüt dışında kalan kapalı otopark merdiven boşluğu hol gibi alanlarda buna dahil edilir dahil edilmesi halinde brüt altında kalırsa bu kişi emlak vergisinden muaf tutulur. Başka bir daire üzerinde kısıtlı kullanım hakkı olanlar da evin toplam brüt metrekaresini dahildir.  Dolayısıyla bu durum karşısında da brüt alan olan 200 m2 altında kalındığında emlak vergisinden kişi muaf tutulur. 

Kimler Yararlanabilir?

Yaz ya da kış aylarında yaşadığına ispatlaması halinde yazlık ev sahibi olan kişilerde emlak vergisinden muaftır. Ayrıca sosyal güvenlik kurumundan alınan belge ile vergi mükellefi olmadığını ispatlayanlarda emlak vergisinden muaf tutulur. Emlak vergisi muafiyetinden faydalanmak için şartların tamamının yerine getirilmesi gerekir. Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvurarak durumu bildirdiklerinde emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilir. 

Muaf Tutulanlar

Müracaat aşamasında ya da daha öncesinde habersiz olarak emlak vergisi ödeyenler son 5 yıl dönük olmak üzere emlak vergisini iadesini de talep edebilir. Emekli olan ve emekli maaşı dışında başka geliri olmayan işin evini kiraya vererek kendisi kiraya çıkarsa indirimli vergi oranından faydalanıyor. Ayrıca emeklinin bankadan faiz getirisi varsa bu durum karşısında emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Emlak vergisi muafiyetinden yararlanacaklar Emlak Vergisi Kanunu'nun 8. maddesinde açıkça belirtilmektedir.

Güvenilir Gayrimenkul Hizmeti

Hiçbir geliri olmayan vergi mükelleflerinin indirimli bina vergisi oranından yararlanabilmesi için hiçbir geliri olmayanların tek meskenlerine ait taahhüt belgesini doldurması ve belediyeye vermesi yeterli. Kurumsal ve güvenilir gayrimenkul hizmeti sunan İktisatEvim emlak vergisi konusunda ev sahiplerine yardımcı olmakta. Vatandaşlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunan İktisatEvim sağladığı danışmanlık hizmeti sayesinde problemlerin çözümünü de gerçekleştirmekte.