Ev Sahibi Olmak İçin Tasarruf Yöntemleri

Ev Sahibi Olmak İçin Tasarruf Yöntemleri

Ev sahibi olmak isteyen bireyler; faiz, peşinat veya ara ödeme mecburiyetleri olmadan kendi ödeme planlarını oluşturarak ev sahibi olabilmektedirler. Bu finansal yükün altından en az hasar ile kalkabilmeleri için ise; bir tasarruf planına dahil olup, aydan aya kira öder gibi taksit ödemeleri yaparak evlerini teslim almaları tavsiye edilmektedir. İktisatEvim; tasarruf yaparak ev sahibi olmak isteyenlere; 3 farklı iktisat sistemi ile hayallerindeki evi alma fırsatı sunmaktadır.

Ev Sahibi Olmak İçin Nasıl Tasarruf Yapılır?

Aylık düzenli gelirleri olan insanlar; bir nedenleri veya aylık ödeme yapmaları gereken bir yer olmadığında; birikim yapmakta zorlanmaktadırlar. Kendi kendilerine tasarruf yaptıklarında; kendilerini bir yere borçlu gibi hissetmedikleri için istikrarlı olabilmeleri veya tasarruf yapabilecekleri tutarları biriktirebilmeleri zor olmaktadır. Böyle durumlarda; tasarruf sistemleri devreye girmektedir. İktisatEvim de bu sistemlerden biridir. Katılımcılarının tasarruf planlarını kendilerine bırakan, bu süreçte istedikleri süre boyunca tasarruf yapmalarına olanak tanıyan bir sistemdir. Çekiliş usulüne göre veya tasarruf sahiplerinin belirleyecekleri usullere göre tasarruf imkanı sunmaktadır.

Tasarrufla Faizsiz Ev Sahibi Olmak

Tasarruf sistemleri; katılımcılarından peşinat, kefil veya ara ödeme talep etmemektedir. Aynı zamanda katılımcılar; aylık kira öder gibi belirli tutarlarda ödeme yaparken, almak istedikleri evin tutarı kadar ödeme yapmaktadırlar. Bu süreçte bir bankadan kredi çekerek ev sahibi olmak ile tasarruf planına dahil olarak ev sahibi olmanın farkı ortaya çıkmaktadır. Bankadan kredi çekilerek de ev alınabilmektedir. Ancak geri ödemelerde ödenen taksit tutarlarına faiz tutarı da yansıtılmaktadır. Tasarrufla ev sahibi olunduğunda ise; ödenen taksit tutarları içerisinde faiz tutarı bulunmadığı için daha uygun taksit tutarları ile ev sahibi olabilmek mümkün olmaktadır.

İktisatEvim ile tasarrufla faizsiz ev sahibi olma mantığına bakıldığında; üyelerimiz her ay tasarruf etmek istedikleri tutar kadar taksit ödemesi yaparak, seçtikleri sisteme göre noter huzurunda belirlenen sıra numarası dahilinde veya taksit ödemelerinin yarısını tamamladıkların evlerini teslim alabilmektedirler. Bu süreçte kendilerine faiz uygulanmadığı gibi ek bir maliyet de talep edilmemektedir.

Tasarrufla Ev Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Tasarruf planı yaparak faizsiz bir şekilde ev sahibi olmak ve bunun için de İktisatEvim’den hizmet almak isteyenlerin kendilerine sağlayabilecekleri faydalar şöyledir:

  1. Faiz ödemesi yapmak durumunda kalmamaktadırlar. Dolayısı ile sadece alacakları evin tutarı kadar para ceplerinden çıkmış olmaktadır.
  2. Bankaların yüksek faiz oranları dolayısı ile mağdur olmamaktadırlar.
  3. Hayallerindeki ev ne kadar pahalı veya ucuz olursa olsun; bu evi almak için ekstra para, fark veya faiz ödemek durumunda kalmamaktadırlar.
  4. Oldukça kısa süre içerisinde belirledikleri tasarruf planı dahilinde ev sahibi olabilmektedirler.
  5. Peşinat ödemeleri veya belirli bir birikime sahip olmaları gerekmemektedir.
  6. Tasarruf planlarını kendilerinin yapabilmeleri mümkün olduğu için bütçelerini sarsmayacak ve ileride kendilerini borçlu durumuna düşürmeyecek bir plan oluşturabilmektedirler.
  7. Faiz maliyeti veya başka herhangi bir ek maliyet ödemesi karşılarına çıkmayacağı için ne kadar ödemeleri gerektiğinin bilincinde olabilmektedirler.