Ev Değerlemesi Nasıl Doğru Yapılır?

Ev Değerlemesi Nasıl Doğru Yapılır?

Evi değerinde satmak ya da değerinde almak hem alıcı hem de mal sahibi açısından önemlidir. Bir gayrimenkulün satışı çıkarıldığında en iyi fiyatı belirlemek gerekir. Ev değerlemesi nasıl doğru yapılır? Sorusunun cevabını ararken Öncelikle üç ana yöntemi masaya yatırmak lazım. Bunlardan ilki konutun piyasa değerinin araştırılmasıdır, evin aylık kira bedelinden yola çıkmak, özellik ve farklılıklarını belirlemek 3 ana yöntemdir.

Arz Ve Talep Kesişmeli

Tüm mal ve hizmet sektörlerinde olduğu gibi ev değerlemesi yaparken de arz ve talebin kesiştiği hem alıcı hem de satıcıya aynı fikirde buluşturduğu bir fiyatın belirlenmesi gerekir. Onun için öncelik ve bir piyasa araştırması yapmak lazım, evin özellikleri belirledikten sonra benzer evlerin fiyatlarına bakmalı ve bu sayede bir rakam düşünülmeli. Ortaya çıkan rakam satacağınız evin özelliklerine göre belirlenmesinde size yardımcı olacaktır.

Getireceği Gelir Değeri Belirlenmeli

Ev değerlemesi yaparken ekonomik kabul gören fiyatının ömür boyu sahibine getireceği gelir değeri olmalıdır.  Bu açıdan değerlendirildiğinde karşımıza kira çarpanı ismi verilen bir kavram gelir,  Kira çarpanı satın alınan gayrimenkule ödenen satış bedelinin ne kadar süre içerisinde geri dönüşümlü gerçekleştirildiğini gösterir. Örneklendirmek gerekirse kira bedeli 3000 lira olan bir evin satış fiyatı 900.000 liraysa kira çarpanı 300 lira olur.

Özellikleri Ve Farklılıkları Ortaya Çıkartılmalı

Kira çarpanı düşük olması alıcı için oldukça iyi bir yatırım olmakla birlikte kiracı için zorlu bir süreç denebilir. Ev değerlemesi yapma aşamasında kesinlikle gayrimenkulün bulunduğu bölge için kira çarpanı araştırmalı benzer evlerin kiralarını ilgili çarpan ile çarparak fiyatı belirlemeli.  Evin benzerlerine göre özellikleri ve farklılıkları ortaya çıkartılmalı bu özellikler ve farklılıklar öncelikle lokasyon, kaç yıllık olduğu, metrekaresi, hangi durumda olduğu, otoparkı, kat mülkiyeti, bulunduğu cephe, kat sayısı, sosyal tesis varlığı gibi onlarca farklı özellik belirlenmeli ve buna göre gayrimenkul değerleme uzmanı evin fiyatını belirlemeli.

Üç Ana Yöntem Masaya Yatırılmalı

Satışa çıkarılan evin değerini hesaplarken 3 yöntemi kullanarak elde edilen rakamların ortalamasını almak hızlı satış olanağı sağlar hem de çok daha mantıklı sonuçlar elde etmeye yardımcı olur. Ev fiyatını hesaplamak sanıldığından daha karmaşıktır doğru sonucu almak için her zaman kapsamlı istatistik çalışmalar gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılan araştırmalar, evin özellikleri, benzerleri ile ilgili yapılan fiyat araştırması gibi sonrasında ortaya çıkan rakamlar aynı zamanda ülke ekonomisi, arz talep dengesi, faiz uygulamaları gibi farklı çarpanlar ile olarak doğru yaklaşımlar elde edilebilir.

İktisatEvim’den Ekspertiz Desteği

Evini satışa çıkartan bir mal sahibi doğru değerleme yapabilmek için ekspertiz desteği alabilir ya da evin değerini doğru olarak belirleyebilecek İktisatEvim gayrimenkul ve yatırım danışmanlarının da yardım talep edebilir. Gayrimenkul ve yatırım uzmanları evin değerini en doğru şekilde belirler.