Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Devlet ve kamu bankaları üzerinden konut kredisi almak için belirli koşullar sunuluyor. Ev almak için gerekli olan peşinat sistemleri % 75 oranında çekilen kredi hesabına göre ayarlanmaktadır. Peşinat ödemeden ev sahibi olma imkanları sunan yeni emlak projelerinin yanı sıra konut kredisi alanında bankaların peşinat uygulamaları olabilmektedir.

Konut Kredisinde Peşinat Sistemi

Konut kredisi üzerinden ev almak için gerekli olan peşinat, genel olarak alınan kredi bedeline yansımaktadır. Örneğin 300 bin liralık bir konut kredisi için % 75 oranında, 75 bin lira peşinat ödemesi gerekmektedir. Bununla birlikte dosya masrafları da bulunan konut kredi sisteminde, peşinat istemeyen kamu bankları da bulunmaktadır.

Devletin verdiği peşinatsız kredi seçenekleri ve peşinat gerektiren kredi seçenekleri için tüketicinin başvuru yapacağı bankanın da hangisi olduğuna dikkat edilmelidir. Peşinatsız sistemler için farklı uygulamalar yapılırken, Mortgage için de farklı bir konut kredisi seçeneği uygulanmakta, bu sistem üzerinden değerlendirilerek hangisinin avantajlı olacağı tüketiciye bırakılmaktadır.

Mortgage Konut Kredisi

Uzun vadeli konut kredisi olarak bilinmekte olan mortgage, ev almak için gerekli olan peşinat sistemlerini inceleyebilir. Mortagege göre peşinatsız ev kredisi için verilen koşullardan biri ipotekli ev koşuludur. Aynı zamanda % 25 peşinat ödemesi istemekte olan kredi sisteminde, 100.000 lira üzerinden 25.000 lira peşinat verilmesi gerekmektedir. Bu ödeme sistemine göre peşinat ödemeniz gerekeceği gibi dilerseniz kira öder gibi peşinatsız sistemlerden de yararlanabilirsiniz. Konut kredisi için gerekli olan bütün avantajları sağlamakta olan kamu bankaları, peşinat ve peşinatsız ev sahibi olmanız için gerekli olan bütün esnek ödeme seçeneklerini sunarak, hem sıfır hem de ikinci el ev sahibi olma fırsatı elde etmenizi sağlamaktadır.

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev almak için gerekli olan peşinat genel olarak kredi bedelinin yüzdelere bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Her kamu bankasının farklı bir uygulaması bulunurken, genel olarak ipotek ve peşinat sistemi kullanılmaktadır. İpotekle peşinatsız ev kredisi alabileceğiniz gibi bu durumda sizlere peşinatsız taksitle ev almanız için imkanlar sunmakta olan emlak projelerine de rastlayabilirsiniz.

Peşinatsız Ev Kredisi Avantajlı Mıdır?

Peşinatsız ev kredisi almanın avantajları ancak ödeme sistemi üzerinden belirlenebilmektedir. Ancak güvenilmeyen yerlerden peşinatsız almak yüksek faiz oranlarıyla karşılaşmanıza neden olabileceği gibi genel olarak peşinatlı seçeneklerden yararlanmak daha karşı bir kredi kullanım sağlayacaktır. Eğer ipotek seçeneğiniz varsa bundan da yararlanarak, kredi alabilirsiniz.

Peşinatsız Kredi Başvurusu

Türkiye kamu bankaları üzerinden yeni açılmış olan konut kredisi avantajlarından yararlanarak başvuru yapabilirsiniz. İpotek seçeneğinden yararlanarak peşinatsız sistemlere dahil olabileceğiniz kredi başvuruları, ev sahibi olmanız için Akbank, Finansbank ve Garanti Bankası gibi bankaların, moortgage kampanyalarından yararlanmanızı sağlayacaktır. 240 ay vadeli olarak sabit ödemelerden yararlanmanızı sağlayacak ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz.