Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev sahibi olmak için acele karar vermeyin. Ev satın almak geri dönüşü zor olan bir süreçtir. Bu nedenle satın almadan önce evin her detayını incelemeniz ve alternatif evler arasından size en uygun olanı seçmeniz gerekiyor.

Satıcı Firmaya Dikkat Edin

Ev alırken nelere dikkat edilmeli; satıcı firmanın daha önceki konut projelerine bakabilirsiniz. Satın alacağınız ev yapım aşamasındaysa firmaların daha önceki projelerinde evleri ne zaman teslim ettiğini öğrenmeniz önemli. Evlerini verilen sürelerde teslim eden ve müşterilerinin memnun kaldığı firmaları tercih edebilirsiniz.

Resmi Evrakları İncelemeden Ev Almayın

Ev sahibi olmak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri resmi evraklar. Ev satın almadan önce satış sözleşmesini dikkatle okuyun. Sözleşmede kafanızı karıştıran maddeler varsa uzmanlara inceletebilirsiniz. Ev alırken dikkat edilecekler arasında en önemlisi ise evraklardır. Kat irtifakının tesis ettirilmesi dikkat edeceğiniz konular arasında yer alıyor. Oturum izni için alınması gereken kat mülkiyeti alınmamışsa neden alınmadığını araştırmanız gerekiyor.

Konutun tapusu, imar durumu, alınmışsa iskan belgesi gibi resmi evrakları kontrol edebilirsiniz. Ev alırken tapuda nelere dikkat edilmeli; zorunlu deprem sigortası ve projesi tamamlanmış ev satın alacaksanız iskan belgesine dikkat etmeniz önemlidir. Satın alacağınız konutun aylık ödeme planlarını, kredi durumu, faiz oranı, banka ile yapılan sözleşmelerin hepsini öğrenmeniz önemlidir. Eğer içinde kiracı olan bir konut satın almak istiyorsanız ev sahibi değişse de sözleşme aynen geçerli olacağı için kira sözleşmesine bakmalısınız.

Konut Fiyatlarını Detaylı Araştırın

Ev alma insanların vereceği geri dönüşü nispeten zor olan bir karar. Bu nedenle ev satın almadan önce kafanızın karışmaması için belirli bir bütçe doğrultusunda evlere dikkat etmelisiniz. Bütçenize uygun olan evleri değerlendirirken evlerin piyasa fiyatlarını da öğrenmelisiniz. Muadili ev yöntemi ya da kira fiyatlarına göre araştırma yaparak benzer evlerinde piyasa fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Evin Krediye Uygunluk Şartlarını Araştırın

Ev satın alma için yeterli birikimi olmayanlar konut kredisine başvuruyor. Ev satın alırken konut kredisine başvurmak istiyorsanız evin krediye uyguluğunu araştırmanız gerekiyor. Krediye uygun evin taşıması gereken özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmalıdır.
  • Yeni inşa edilen konutların en az %80’i tamamlanmış olmalıdır.
  • Evin projesine aykırı bir değişiklik yapılmamış olması gerekir.

Ev İçine ve Çevresine Dikkat Edin

Ev alırken evde nelere dikkat edilmeli; odaların eşyalarınızın sığacağı büyüklükte olup olmaması, evin rutubetli olmaması, güneş alması ve karanlık odasının olmaması gibi özelliklere dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda evin çevresine de dikkat etmeniz önemlidir. Ulaşım imkanları, komşularınız, apartmansa temizliğin nasıl yapıldığı ve apartman düzeni, bulunduğu konum ve sosyal alanlar yakınlığı gibi konuları araştırabilirsiniz. Satın alınacak evin hastane, okul, park, iş yeri gibi yerlere yakın olması zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.