Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Engelli raporuna sahip olan bireyler Türkiye'de özel tüketim vergisinden muaf tutulur. Dolayısı ile araç alım satım işlemlerinde ÖTV vergisi ödemez. Engelli vatandaşların yaşamına kolaylık sağlanması amacı ile engelli raporuyla otomobil alma işlemlerinde yüzde 40 ve üzeri ile yüzde 90 ve üzeri engelli durumuna göre iki farklı şekilde uygulama söz konusudur. 

Yüzde 40 engelli raporu ile alınan araçlar sadece engelli bireyin kullanabileceği araç sınıfıdır. Yüzde 90 engelli raporu ile alınan araçlar ise yakınlarının da kullanabileceği sınıflara aittir.

Yüzde 40 Engelli Raporu İle Araç Alımı

Yüzde 40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan bireyler ÖTV indiriminden faydalanarak otomobil satın alabilir. Önemli olan raporda bireyin engelli aracını kullanmaya uygun olduğunun belirtilmiş olmasıdır. 

Kendi aracını kullanan engelli bireyin bunun için H sınıfı ehliyete sahip olması gerekir. Ehliyet özel donanımlı bir engelli aracı ile sınava girerek alınır. Yüzde 90'ın altında engeli bulunan her sürücü kendi engeline uygun olarak araç üzerinde aksam değiştirebilir. 

Bu şartlara tabi olan araçların alım işlemleri de özel tüketim vergisinden muaf sayılır. Ancak özel araç statüsündeki engelli aracının engelli bireyi dışında başkası tarafından kullanılması yasaktır.

Yüzde 90 Engelli Raporu İle Araç Alımı

Yüzde 90 ve daha üzeri engele sahip bireylerin özel engelli aracını kullanmaya bir engel durumunun olmadığı raporda belirtilmeli. Bu bireyler özel araçlarını kullanabilirler, araç kullanabilmeleri için H sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekir. 

Engel durumu araç kullanımına izin vermemesi halinde bireyin 1. ya da 3. dereceye kadar olan yakınları özel tüketim vergisi ödemeden alınan aracı kullanabilir.

Araç Satın Alma İşlemleri

Özel tüketim vergisi ve diğer vergiler dahil edildiğinde araç bedeli 1 Ocak 2020 tarihi ile birlikte 303.200 lirayı aşmaması halinde özel tüketim vergisi ödenmez. 

Yüzde 90 ve üzeri engele sahip olan bireylerin ÖTV'siz engelli raporu ile araba satın alma işlemlerini gerçekleştirebilmesi için;

 • 18 yaşından küçükse anne ya da babasının muvafakatname vermesi gerekir.
 • 18 yaşından büyük zihinsel ile ilgili olmayan herkes kendi adına işlem yapabilir.
 • 18 yaşın üzerinde ancak zihinsel engeli olan bireyler için vasi kararı aranır.
 • Vasi kararında araç alımına ait kullanılmak üzere şeklinde ibarenin bulunması önemlidir.
 • Anne ile babası boşanmış 18 yaşın altındaki bireylerin ÖTV'siz araç alım satım işlemlerini velayet sahibi üstlenir. 

İki Farklı ÖTV

Engelli raporu ile araç alma işlemlerinde engel oranı yüzde 90 ve üzerinde olan bireyler için 2 farklı özel tüketim vergisi indirim uygulaması vardır, bunlar;

 • Taşıtta tadilat aranan ÖTV uygulaması
 • Taşıtta tadilat aranmayan ÖTV uygulaması

Aracı sürekli tekerlekli sandalye ya da sedye ile kullanmak zorunda olan engelli bireylerin yararlandığı taşıtta tadilat aranan ÖTV uygulaması istisnai bir uygulamadır. Bireyin aracı kendisi kullanamayacağı için yakınlarının kullanmasını mümkün kılan uygulamadır. 

İndirim Oranı %32

Taşıtta tadilat aranmayan ÖTV ve uygulaması ise engelli bireyin araç kullanımında herhangi bir sorunun olmadığında yararlanılan istisnai uygulamadır. Engel sebebinin önemi olmayan uygulamada satın alınan araçta da tadilat şartı aranmamaktadır. 

Engelli bireylerin engelli raporu ile araç nasıl alınır sorusu ile birlikte indirimin nasıl hesaplandığı konusu da merak edilen bir konudur. Engelli raporu ile alınan araçlarda aracın ham fiyatına uygulanan ÖTV toplandıktan sonra tutara KDV eklenir. 

Ödenmesi gereken KDV oranı yüzde 18'dir ancak engelli indiriminden yararlanıldığında oran ortalama yüzde 15.254'e kadar düşer. Hem KDV hem de ÖTV indirimleri aracın satış fiyatında yüzde 32'lere varan indirim anlamına gelir. 

Satış Prosedürü

Engelli raporu ile alınan bir aracın daha sonraki satış işlemlerinde farklı prosedür işletilir. Engelli bireylere kolaylık sağlamak amacıyla düzenlenen raporlara ait satış ve tescil işlemleri için izlenmesi gereken yurt farklı süreç vardır;

 • Engelli raporu ile alınan aracın engelliye satılması
 • Engelli raporu ile alınan aracın engelsiz birine satılması
 • Engelli raporu ile alınmış aracın diplomatik kurum ya da şahsa satılması
 • Engelli raporu ile alınan aracın yabancı uyruklu kişi ya da şirkete satılması.

Engelli raporu ile alınan aracın satış suresinde herhangi bir zorunluluk yoktur. Engelli araçlarının engelsiz insanlara satışının yapılabilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 5 yıllık süreç gerekir. Araç alım ve satım işlerinde iktisatevim her türlü kolaylığı sağlamaktadır.