Emlakçı Komisyonu Hesaplama 2021

Emlakçı Komisyonu Hesaplama 2021

Gayrimenkul danışmanı da olan emlakçılar, gayrimenkul ve emlak alım satım ya da kiralama işlemlerinde arama faaliyetinde bulunarak aracılık gerçekleştirir ve bunun karşılığında ücret alır. 

Aynı zamanda alım satımı ya da kiralaması yapılacak olan taşınmaz ile alakalı araştırmaları, incelemeleri bir raporlamaları da emlakçılar yapar. Danışmanlık hizmeti de veren emlakçılar talebe göre rayiç satış ya da kira bedeli tespit eder. 

Emlak alım satım ve kiralama işlemlerine ait tüm hizmetleri emlakçılar verir. Verilen hizmete göre ödenen emlakçı komisyonu oranı taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik kapsamında belirlenmektedir. 

Satış Bedelinin Yüzde 2 Oranı

Yönetmeliğe göre gayrimenkul satış işlemlerinde belirlenen komisyon satış bedelinin yüzde 2 oranıdır. Bu orana yüzde 18 KDV eklenir ve hem alıcıdan hem satıcıdan ayrı ayrı olarak tahsil edilir. 

Hem alıcıdan hem satıcıdan toplam yüzde 4 olan emlakçı komisyonu yapılan anlaşma kapsamında sadece tek bir taraftan alınabilir. Kiralama işlemlerinde ise gayrimenkulün 1 aylık kira bedeli ile birlikte yüzde 18 KDV oranı tahsil edilir. 

Bunun yanı sıra emlakçı komisyonu hesaplama sonrası hizmet bedeli genellikle kiracı tarafından ödenmiş olsa da bu konuda herhangi bir hüküm yoktur. Dolayısıyla hem kiralayan hem de kiraya veren yine yapılan sözleşmeye bağlı olarak komisyon ücreti alıcı ve satıcı tarafından eşit olarak ödenebilir. 

Kiralama Bedeli Bir Aylık Kira Oranı

Taşınmaz ticareti hakkında yönetmeliğin 20. maddesi alım satım işlemlerinde emlak komisyon bedelinin yüzde 4'den daha fazla olamayacağına hükmetmektedir. Kiralama işlemlerinde ise yönetmeliğe göre alınacak komisyon 1 aylık tutarın üzerinde olamaz. 

Yazılı bir karar olmadığı sürece hizmet bedeli her iki taraftan eşit olarak alınabilir. Gayrimenkul alım satım ya da kiralama işlemlerinde sahibinden olmadığı, aracı hizmet kullanıldığı sürece emlakçı komisyonunu ödenmesi gerekir. Aksi halde gayrimenkul danışmanları emlakçı faktörü yok sayıldığından dolayı hukuki işlem başlatabilir. 

Kiralayan ile kiracı arasında yapılan anlaşma sonrasında emlakçı aradan çıkarılmak istenirse bu durumda imza altına alınan sözleşme gereği komisyon ödenmesi zorunludur. Ancak sözleşmeye rağmen kiralanmayan ya da satın alınmayan gayrimenkul için herhangi bir bedel ödenmesi gerekmemektedir. 

Komisyon Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkul danışmanlarının kiralayana gösterdiği gayrimenkul için yapacağı yol masrafını kiracıdan isteme hakkı bulunmaktadır. Bundan dolayı gayrimenkul kiralarken ya da satın alırken vatandaşlar emlakçı komisyonu hesapla yapmalı ve buna göre bir harcama oranı belirlemelidir. 

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde emlakçı komisyonunu hesaplamak oldukça kolaydır.

  • Kiralanacak olan gayrimenkulün kirasına yüzde 18 KDV eklenir.
  • Kira ile birlikte hesaplanan KDV toplanır.
  • Ortaya çıkan rakam emlakçının hakkı olan komisyon bedelidir.

Komisyonu Alıcı Ve Satıcı Eşit Öder

Gayrimenkul alım satım işlemlerinde hem alıcı hem de satıcının eşit oranda ödediği komisyon dikkate alınarak anlaşma buna göre hazırlanır. Emlakçı Komisyonu Hesaplama 2021 yılı için şu şekilde gerçekleşir; 

  • Satın alınan gayrimenkul bedeli belirlenir.
  • Bedel üzerine yüzde 18 KDV eklenir.
  • Yasalar ile belirlenen %2 komisyon ilave edilir.
  • Çıkan rakam hem alıcı hem satıcı tarafından aynıdır.
  • Gayrimenkul danışmanının verdiği hizmetten elde edeceği gelir kolaylıkla hesaplanır.

Komisyon Bedeli Sınırlandırıldı

Emlak komisyonculuğu için belirlenen komisyon bedeli yapılan düzenleme ile sınırlandırıldı. Sınırlandırma öncesinde hizmet bedeli için konulmuş herhangi bir hüküm yokken düzenleme sonrası yüzde dörtten daha fazla olmama şartı getirildi. 

Kiralama işlemlerinde ise sınırlandırma 1 aylık kira bedeli olarak gerçekleştirildi. Taşınmaz ticaretine ait yapılan yönetmelik değişikliği de emlakçılık faaliyetlerinde de bazı düzenlemelere gidildi. 

Hizmet kalitesinin artırılması ve haksız rekabetin ortadan kaldırılması amacıyla yetki belgesi zorunluluğu getirildi. Yetki belgesi sorumluluğu aynı zamanda kayıt dışılığın önlenmesinde amaçlıyor. 

Yetki Belgesi Zorunlu

Yetki belgesine sahip olmayanlar emlakçılık faaliyeti yapamayacağı gibi aynı zamanda ilan sitelerine üye de olamayacak. Türkiye'de gayrimenkul alım satım ve kiralama işlemlerinin yarısı emlak işletmeleri aracılığı ile gerçekleştiriliyor. 

Yapılan düzenleme 31 Ağustos 2020 sonrasında hayata geçirilen yetki belgesi zorunluluğu ile birlikte kayıtlı ve nitelikli bir hizmet sektörünün oluşmasını sağladı. 

Türkiye'de gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde akla gelen öncelikle iktisatevim olmakta. İnsanlara kira öder gibi ev sahibi olma şansı sağlayan sistem güvenilir alım satım ve kiralama işlemlerinde Türkiye'nin ilkleri arasında yer almaktadır.