Emlak Endeksi Sonuçları Nasıl Oluşturulur?

Emlak Endeksi Sonuçları Nasıl Oluşturulur?

Türkiye'de neredeyse tüm şehirlerde bulunan taşınmazlar ve konutlar hakkında detaylı sonuçlar üzerinden tüm güncel bilgileri kullanarak yapılan ve arama yapılmasına izin veren en kapsamlı tahmini istatistik endeksi emlak endeksidir. Taşınmazların kiralık ya da satılık metrekare fiyatlarına göre değer kazanıp değer kaybettiğini görmek endeks özeti ile söz konusudur. Ayrıca amortisman süreleri de görüntülenerek karşılaştırmalar yapılabilir. En çok 3 konum eldeki sonuçlarını her ay kayıtlı e-posta adresine gönderilmesi özelliğinden yararlanarak hizmetten faydalanılır.

İstatistik Bir Modele Dayandırılarak Oluşturur

Emlak endeksi için günlük sorgu sayısı limiti bulunur bu limit aşıldığında ya da aşımına yaklaşıldığında ekrandan kullanıcı uyarılır. Her oluşturan endekse karşılık belirlenen limitten her yeni konum düşürülür. Bu yüzden sorgulama hakkı dolan kullanıcılar gün içerisinde tekrar sorgulama yapmak istediklerinde son sorgularım kategorisinden yeniden oluşturma olanağını elde eder. Emlak endeksi sonuçları nasıl oluşturulur? konusunda bilgi sahibi olmak isteyenlerin bilmesi gereken emlak endeksi sonuçları oluşturulurken son 3 yıla ait veriler kullanılır. Kullanılan bu veriler istatistik bir modele dayandırılarak oluşturur ve her veri bir tahmindir. Dolayısıyla velilerden kaynaklı herhangi bir sorun yaşanması halinde emlak endeksi ne sonucunu sağlayan sistem sorumlu olmaz.

Türkiye İstatistik Kurumu İşbirliği İle Hazırlanır

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'deki pek çok ilin emlak endeksi sonuçları oluşturulur. Bazı il, ilçe ya da mahallelerde indeks listesi bulunmaz çünkü endeks oluşturmak için gerekli olan bilgiler mevcut değildir. Oluşturulan emlak endeksinden, sağlayan web sitesinin üyeleri yararlanabilir. 6 aylık tahminleme özelliğinden yalnızca kurumsal emlak mağazaları yararlanır. Emlak endeksi;

  • Satılık ve kiralık fiyatlar
  • Satılık ve kiralık m2 fiyatları
  • Amortisman süresi
  • Konum karşılaştırma
  • Kategorilere göre filtreleme
  • Önemli yerler ve çevresindeki ilanlar
  • Demografik bilgiler

6 aylık tahmini fiyatlar dikkate alınarak birbirinden farklı 8 kategoriden oluşur. Emlak endeksinde kullanılan demografik bilgiler Türkiye İstatistik Kurumu işbirliği ile hazırlanır ancak bu veriler 2018 yılına aittir. Bundan kaynaklı olarak bazı veriler ile güncel veriler birbiriyle uyuşmaz uyuşmazlık tam endeksi sağlayan firma sorumlu değildir.

3 Aylık Süreçler İçerisinde Açıklanır

Türkiye konut fiyat endeksi verilerinde 74 şehir dâhildir, özelliklere sahip sektörde taşınmazların değerini değiştiren faktörler farklılık gösterir. Oluşan karmaşık yapı emlak endeksi sonuçları ile sade bir hale getirilir. Endeks hesaplamasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasını tabakalaşmış ortanca fiyat yöntemi kullanılır. Yöntem kendi içinde birbirine benzeyen konutlar arasında belli bir grup oluşturur. Grupların ortalama değerleri oluşturularak elde edilen fiyatlar genel için kullanılır. Verilerin yayınlanma tarihi ilgili veri tarihinden sonraki 35 gün sonra açıklanır. 3 aylık süreçler içerisinde bir açıklaması gerçekleştirir, Türkiye'nin herhangi bir yerinden gayrimenkul satın alacak ya da satacak olanlar İktisatevim uzmanlarının aldığı emlak endeksi sonuçları sayesinde ortalama bir fiyat belirleyebilir.