Emlak Endeksi Nedir?

Emlak Endeksi Nedir?

Birçok insanın merak ettiği ve öğrenmek isteği soru emlak endeksi nedir? sorusudur. Yurt içinde tüm mahalle, ilçe ve il bazında yapılan detaylı sonuçları üzerinden aramaya izin veren ve güncel bilgileri kullanarak yapılan kapsamlı tahmini istatistik endeksine emlak endeksi denir. Endeks özeti ile aynı zamanda kiralık ya da satılık taşınmazların metrekare fiyatlarına göre son yıllarda yaşadığı değer kaybı ya da değer artışı rahatlıkla görülebilir. Ayrıca amortisman sürelerinin en kısa ve en uzun olan illeri görüntülenir ve buralar ile karşılaştırmalar yapılabilir.

Emlak Endeksi Oluşturma

En fazla 3 konum endeks sonuçlarının her ay kayıtlı elektronik posta adresine gönderilmesi özelliğinden yararlanılan endeks özeti sayesinde emlak endeksi aylık bilgilendirme hizmeti nerede faydalanılır. Emlak endeksinde günlük sorgu sayısı yer alır, her oluşturan endeksi karşılık her yeni konum belirlenen limitten düşürülür. Limit aşımı yaşanması halinde ya da limit aşımına yaklaşıldığında ekranda çeşitli uyarılar görülür. Limitli olan sorgu hakkı doldurulduğunda gün içerisinde yapılan sorgulara emlak endeksi son sorgularım kategorisinden ulaşmak söz konusudur. Bu bölümden aynı endeksleri aynı gün içinde birçok sefer yeniden oluşturma olanağı sağlanır. Gayrimenkulün son 3 yıla ait ve istatiksel modele dayandırılarak elde edilen verilerini kullanarak emlak endeksi oluşturulması sağlanır. Sunulan her veri tahmin olduğundan dolayı oluşan herhangi bir durumda emlak endeksinin sonucunu sağlayan sistem sorumlu tutulamaz.

Konum Karşılaştırma Olanağı

Endeks bilgileri içerisinde mahalle, ilçe ve il bilgileri bulunmalıdır bazı ilçe ve mahalleler indeks listesi içerisinde yer almaz. Bunun nedeni endeks oluşturmak için yeterli bilginin oluşturulmamış olmasıdır. Konum karşılaştırma işlemleri için aynı anda 3 farklı konum halinde yer alır. Karşılaştırma için endeks oluşturma işlemlerinde karşılaştırmak istenen kurumlar grafiğin üstünde yer alan konum ekle kategorisinden eklenir. Emlak endeksi özet sayfası sayesinde emlak endeksi kullanıcıları birçok bilgiye ulaşır. İktisatevim emlak danışmanları ve gayrimenkul uzmanları bu bilgileri alabilir. Emlak endeksi sayesinde Türkiye'de istenen her il, ilçe ve mahalle bazında endeks oluşturulabilir. 6 aylık tahminler dışında emlak endeksi de kullanılabilir. Özellikleri kullanabilmek için emlak endeksinin bulunduğu web sitelerine üyelik işlemlerini gerçekleştirilmesi yeterlidir. 6 aylık tahmin yapma hizmeti ise sadece kurumsal emlak mağazalarında geçerlidir.

Emlak Endeksi Kategorileri

Geçmiş istatistiki veriler ve güncel değişkenler kullanılarak 6 aylık tahminleri oluşturulur. Oluşturulan bilgiler geleceğe dair tahmini bilgiler olup aynı zamanda kurum emlak firmaları için geçerlidir. Ama tahminlerin gerçekleşmemesi halinde firma sorumlu tutulamaz. Emlak endeksi birbirinden farklı 8 kategoriden meydana gelir, buna göre kategoriler;

  • Satılık ya da kiralık fiyatlar
  • Satılık ya da kiralık metrekare fiyatları
  • Amortisman süreleri
  • Konum karşılaştırma
  • Kategoriye göre filtreleme
  • Önemli yerler ya da çevresindeki ilanlar
  • TÜİK işbirliği ile hazırlanan demografik bilgiler
  • 6 aylık tahmini fiyatlar şeklindedir.