Elektrikli Bisiklet veya Elektrikli Motosiklet için Ehliyet Gerekir mi?

Elektrikli Bisiklet veya Elektrikli Motosiklet için Ehliyet Gerekir mi?

Günümüzde elektrikli bisiklet, elektrikli motosiklet, elektrikli scooter ve E-Bike kullanımı giderek artıyor ve bunun sonucu olarak da bu araçları kullanmak için ehliyetin gerekip gerekmediği merak konusu oluyor. Peki elektrikli bisiklet veya elektrikli motosiklet için ehliyet gerekir mi? Trafikte yer alan her araca yönelik öncelikli olarak can güvenliğini sağlayacak birtakım düzenlemeler yapılmaktadır. Bu ihtiyaç duyulan can güvenliği düzenlemelerinin içerisinde elektrikli araçların güç ve saatte ulaştığı hız kapasitesine göre kask, plaka, tescil, ehliyet gibi önlemler zorunlu tutulmuştur.

Elektrikli Bisiklet için Ehliyet Gerekli mi?

Giderek yaygınlaşan elektrikli bisikletler aynı zamanda elektrikli bisiklet için ehliyet gerekli mi? sorusunu akla getiriyor. Hafifliği ve pratik olması nedeniyle kısa mesafeler için çoğunlukla tercih edilen elektrikli bisikletler için ehliyet alma şartı mevcut. Karayolları Trafik Yönetmeliği uyarınca yapılan yeni düzenlemelere göre sürücü belgesi sınıflaması yenilendiği için elektrikli bisikletler M Sınıfı sürücü belgesi kapsamına girdi. Sonuç olarak elektrikli bisiklet kullanmak isteyen sürücülerin ehliyet almaları zorunlu tutuldu.

Elektrikli Bisiklet Ehliyet Yaşı Kaçtır?

Elektrikli bisiklet, elektrikli scooter, elektrikli motorsiklet ehliyeti alabilmek için belli bir yaşın üzerinde olma zorunluluğu aranmaktadır. Bu zorunluluk kapsamında bu araçları kullanmak için alt yaş sınırı 16 olarak belirtilmektedir.

Elektrikli Motorla Çalışan Araçlarda Ruhsat ve Plaka Zorunlu Mu?

250w ve daha yüksek elektrik motoru ile çalışan tüm taşıtlar için 2016 yılında çıkan yasa kapsamında ruhsat ve plaka zorunluluğu oluştu. Bu zorunluluğa dahil araçlar ise elektrikli bisiklet, elektrikli scooter ve elektrikli motorsiklet olarak belirlendi. Bu araçların 250w veya daha yüksek kapasitede olmaları durumunda Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurarak kayıt altına alınmaları gerekir.

Ehliyet Gerektirmeyen Elektrikli Bisikletler

Bazı elektrikli bisikletler için ehliyet alma zorunluluğu yoktur. Ehliyet ve tecil gerektirmeyen elektrikli bisikletler kapsamına, en fazla 0,25 kw azami güce sahip, hızı saatte 25 kilometreye ulaştıktan sonra gücü kesilen bisikletler girmektedir. Tescile tabi olmayan araçlar, pedal çevirmeye ara verince gücü kesilen araçlar olarak belirtilmektedir. Bunun dışında 45 km hıza ulaşabilen tüm araçların ehliyet ve plaka alması zorunlu tutulmaktadır. Azami gücü 0,25 kw ve daha yüksek olarak belirtilen elektrikli bisikletler için tescil ve ehliyet başvurusu yapılmak zorunludur. Bu araçları kullanmayı tercih eden sürücülerin M sınıfı kapsamındaki ehliyeti almaları gerekmektedir. Ehliyetsiz ve plakasız olarak kullanılabilecek olanlar, 0.249Kw (249 Watt) olan elektrikli bisiklet, scooter, motorsiklet, E-Bike ve motor gücü daha az olan araçlar olarak sıralanır.

Motorlu Bisiklet, Elektrikli Bisiklet Ehliyetsiz Kullanım Cezası

Trafik kontrollerinde tescil ettirilmeden kullanılan motorlu ve elektrikli bisikletin 0,25 kw ve daha yüksek olduğu tespit edildiğinde ceza kesilmesi söz konusudur. Bu ceza miktarı Karayolları Trafik Kanunu 25. Maddesine göre elektrikli bisiklet için 172 ₺ olarak belirlenmiştir. Bunun dışında ceza kesilen elektrikli bisiklet, tescil işlemi yapılıncaya kadar trafikten menedilir. Bisikletin kullanıcısına ise aynı kanunun 36. Maddesine göre 1.462 ₺ ceza düzenlenmelidir. Bisiklet, elektrikli bisiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin karayolları üzerinde giderken kask kullanmamaları durumunda Karayolları Trafik Kanunu’nun 78/1b maddesine göre 80 ₺, diğer kurallara uymadıkları tespit edilirse 66. maddeye göre 172 ₺ cezai işlem uygulanır.

Yaz mevsiminin gelmesi ile elektrikli bisikletler de karayolu trafiğine çıkarılarak trafik kazalarına sebebiyet vermeleri açısından potansiyel taşımaktadırlar. Denetim ekiplerinin tespitlerinden bu durumun anlaşılması sonrası elektrikli bisikletleri kullanan ve kiraya verdiği tespit edilen iş yeri sahiplerine gerekli bilgilendirme ve cezalandırma işlemi yapılır.