Ehliyet Gerektirmeyen 50cc Motorlar

Ehliyet Gerektirmeyen 50cc Motorlar

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen motorlar kısaca ehliyet gerektirmeyen 50cc motorlar kapsamına girmektedir. 250 watt altında olanlar ve 45 kilometre saatin üstüne çıkamayan araçlar için ehliyet ve ruhsat şartı yoktur. Siz 45 kilometre saatin üstüne çıkmasanız bile sahip olduğunuz aracın motorunun bu hızın üzerine çıkma kapasitesi varsa ehliyet alma ve ruhsat bulundurma zorunluluğu ile karşı karşıya kalırsınız.

50 cc motor seçenekleri arasında bazı motorlarda plaka yerine elektrikli motor ifadesi olan bir plaka mevcuttur. Bu motorların da diğerleri gibi 2 yılda bir olmak üzere periyodik olarak muayeneye girmeleri gerekir. Sigortaları yoksa risk taşırlar ve bu motorlar için sigorta yaptırmak en doğru seçenek olacaktır.

50cc motor seçenekleri kapsamında geniş alternatifler sunan birçok alışveriş sitesi vardır. Peki ehliyet gerektirmeyen 50cc motorlar hangileridir? Şimdi bu motorlardan örnekler verelim…

Apachi Alfa 50 cc

Bu motosiklet modeli 49cc, tek silindir, fren tipi disk kampana ve 2,2 hp torka sahiptir. Uzun yolda yakıt tüketimi 100 km’de 2lt kadar olsa da bu miktar şehir içinde değişmektedir. Orta düzey bir tasarıma sahip olan motor alt ayağı olmasıyla bir avantaja sahip olup oturuşu rahat, kullanışlı bir modeldir. Bakımı ve servisi diğerlerine göre ucuz olup ölçüleri U-G-Y (mm): 1910 x 1100 x 1210 mm’dir.

Yamaha Neo’s 4 50 cc

Diğer motosikletlere göre daha hızlı ve atak bir modeldir. İki kişinin rahatça seyahat edeceği kapasiteye sahiptir. Akıllı ve modern tarzlı şehir scooterı imajı sunan bu motor ile yokuşlarda sorun yaşamazsınız.

Kuba Trendy 50 cc

Trafik sigortasının zorunlu tutulmadığı bu motor aynı zamanda motorlu taşıt vergisinden de muaf. Bu motor tamamen size özel tasarlanmış ve tüm isteklerinizi yerine getirecek bir scooter imajına sahip. Düşük yakıt tüketimi ve kaliteli donanıma sahip olan ve tam depo ile 300 kilometre kadar yol yapabilen bu motor, şehir içinde 200 kilometreye kadar gidebilmektedir.

Volta RS5 50 cc

Fiyatı uygun olan bu motosiklet şehir içinde ve sürüşü kolay bir model arayanlar için uygun. Kısa yolculuklar için oldukça idealdir.

Bu motorlar içerisinde 50 cc motor kuba araması da çok yapılanlar arasında yer alıyor. Çok satan modeller arasında bulunan Kuba EGE 50 cc, motor kapasitesinin 50 cc olması açısından mükemmel bir performans sunamayacaktır. Fiyatları hızla artan bu motorların Ege ve trendy modellerinin özellikleri birbirine oldukça yakın.

2. el 50 cc motor ise sıkça aranan ve araştırılan konulardan biri ancak bu motorların çoğunlukla sorunlu olduklarını söylemek mümkün. Birçok kişi iş için 2. el 50 cc motor alıyor ancak bu motorlar genel olarak hasarlı oldukları için alırken çok dikkat edilmesi gerekiyor.

50 cc Motor Tavsiyesi

50 cc motor tavsiyesi için yukarıda verdiğimiz örneklere bakabilirsiniz. En iyileri arasında Kral Ava, Honda Today, Yamaha Neo’s gibi modeller bulunuyor ancak bu modeller aynı zamanda fiyat olarak yüksek seviyede.

İkinci el olarak alınabilecek 50 cc motor seçeneklerine de göz gezdirebilirsiniz ancak ikinci el motorlar çoğu zaman arızalı olmakta. Bu motorlar günlük kullanımda işe gidip gelmek ve şehir içi ulaşımda oldukça işinize yarayacaktır ancak alınırken çok dikkatli olunmasında fayda vardır. Bu 2. El motorlar zaten işe gidip gelmek amacıyla alındığından dolayı çoğunlukla dikkatsiz kullanılır ve gereken bakımları yapılmaz. Bu durumda da böyle bir motoru aldığınızda ardı arkası kesilmeyen problemler zinciriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.