Ecrimisil Nedir?

Ecrimisil Nedir?

Ecrimisil kelimesi birçok kişinin anlamını bilmediği bir kelimedir. Ancak anlam olarak oldukça önemlidir ve mülk sahiplerini yakından ilgilendirir. Ecrimisil kelime anlamı olarak taşınmaz malların, ev arazi, tarla ya da bahçelerin mülk sahibinin izni olmadan kullanılması durumlarında mülk sahibinin ya da hak sahibinin açtığı davalara denilmektedir. Sizde ecrimisil ne demek diye merak ediyorsanız ve hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.        

Ecrimisil Nedir Ve Ne Durumlarda Olur?

Ecrimisil nedir sorusu birçok kişinin karşısına çıkmakta ve bu nedenle merak edilmektedir. Genellikle mirasçılar arasında yaşanan sorunlarda sıklıkla gündeme gelmektedir. Bir mal sahibinin izninin alınmadığı ve malın kullanılması durumlarında ortaya çıkan tazminat davaları için kullanılmaktadır. Ecrimisil durumunun ortaya çıkması için gayrimenkul sahibinin ev, bağ, bahçe, arazi ya da tarla gibi taşınmaz malların kullanımına izin vermemesi gerekmektedir. Diğer yandan ecrimisil davası içerisinden dikkate alınana en önemli nokta taşınmaz malı kullanan kişilerin niyetinin kötü olması durumudur. Mala ya da mülke yönelik zararlar da dikkate alınsa da kötü niyetli davranışlar daha fazla dikkate alınmaktadır.

Miras Paylaşımı Durumunda Ecrimisil Davası Nasıl Açılır ve Şartları Nelerdir?

Ecrimisil davası genellikle miras yüzünden arası açılan aile bireyleri arasında görülmektedir. Birlikte yönetilen malların durumlarında sıklıkla karşı karşıya kalınan bir dava türüdür. Özellikle aile bireyleri arasında oluşan birliklerde bir tarafın daha fazla alması ve diğerlerinin haklarını gasp etmesi durumunda, hakkı yenen taraf tarafından açılmaktadır. Bu dava ile haklarını kazanma şansı yakalamakta ve hakkı olan mülkü kullanabilme imkanına kavuşabilmektedir. Ancak bu davanın açılması için bazı şartları oluşmalıdır. Bu şartlardan ilki davayı açan tarafın malının kendi rızası dışında kullanılması durumudur. Diğer yandan malı rızasız kullanan kişinin bunu kötü niyetle yapması gerekmektedir. Son olarak ise izinsiz ve kötü niyetle girilen bu mülkün maliki olması gerekmektedir.    

Ecrimisil Davası Mirasçılar Arasında Nasıl Bir Sonuca Bağlanmaktadır.

Anayasa hakları doğrultusunda her mirasçı ecrimisil davası açabilme hakkına sahip olabilmekle birlikte bu davayı yalnızca 5 yıl öncesine kadar oluşan durumlar için kullanabilmektedir.  Ecrimisil davaları çeşitli şekillerde sonuca bağlanabilmektedir. Bu durumlardan bir tanesi olarak davacı tazminat davasını kazanabilmektedir.     

Ecrimisil Davasında Ödemeler Nasıl Yapılır?

Ecrimisil davası daha çok geçmişte yaşanan bir olay üzerinden ele alınmaktadır. Bu nedenle tapu ile ilgili bir hak ya da feragat durumuyla gündeme gelmemektedir. Mülkü gasp eden kişi bu durumun devamlılığı söz konusu olduğunda ecrimisil bedelini ödemek ile yükümlüdür. Dolayısıyla geçmişe yönelik hak sahibine, mülkü gasp eden kişi tarafından ödenen bir çeşit kira gibidir.

Ecrimisil Davası Durumlarında Ne Yapılmalıdır?

Mirasçılardan biri dava açtığında davalının eline bir ihbarname ulaşmaktadır. Bu ihbarnamemin ulaşmasından sonra geçecek 30 günlük süreçte davalı kişi bu ecrimisil davasına itiraz etme hakkına sahiptir. Bunun için bir dilekçe vermesi gerekmektedir. Dilekçe yazılmasının ardından yaklaşık bir aylık bir süre içerisinde karar veren idare verdiğiniz dilekçeye bir yanıt vermektedir. Aldığınız yanıt olumsuz olması durumda 60 gün içerisinde konuya ilişkin itirazınızı belli etmek amacıyla dava açma hakkına sahipsiniz. Diğer yandan davayı açan taraf sizseniz durumu değiştirmek için tekrar bir düzeltme ihbarı için dava açabilirsiniz.

Ecrimisil Davası ve Gereklilikleri

Miras durumlarında ecrimisil davası açmayı düşünüyorsanız ya da size böyle bir ihbarname ulaşmış ise konuyu dikkatli olarak değerlendirmelisiniz. Dava açmak isteyen kişi kötü niyeti ve zararı ispatlamalıdır. Aksi takdirde davayı kaybedebilme durumu vardır. Sizde detaylı bilgi ve ecrimisil ile ilgili güncel bilgiler veren İktisat Evim’i takip edebilirsiniz.