Depremden Korunma Yöntemleri Nelerdir? 

Depremden Korunma Yöntemleri Nelerdir? 

Türkiye deprem kuşağı içerisinde yer alan ülkedir, coğrafi ve doğal güzellikleri açısından dünyanın en özel ülkelerinden birisi olan Türkiye'de depremle yaşamak bir gerçekliktir. Depremler ülkemizde can ve mal kayıplarına neden olan doğal afetlerden biridir, tarih boyunca yaşanan büyük depremlerin bilançosu ülkemiz açısından ağırdır. Ağır can kayıtlarının verildiği depremlerden kaçınabilmenin yolu öncelikle deprem ile yaşamaya alışmaktan geçer. Okurlarımız için depramden korunma yollarını hazırladık.

Bireysel Ve Hane Halkını Koruma Yöntemleri

Önüne geçilmesi ya da engel olması mümkün olmayan deprem için en az zararla kurtulabilmek adına bazı önlemler alınır. Öncelikle depremden korunmak için bireysel ve hane halkını koruma yöntemleri alınmalıdır bu yöntemler;

 • Deprem anında evde güvenli hareket alanı belirlenmeli
 • Aile hep birlikte hareket planı oluşturmalı
 • Evin tehlikeli alanları olan pencere ve mobilyalar belirlenmeli
 • Deprem anında tehlikeli alanlardan uzak durulmalı
 • İlk yardım öğrenilmeli
 • Aile bir buluşma noktası belirlemeli
 • Bilekte ya da boyuna taşınabilen içerisinde kişisel bilgilerin bulunduğu bir aksesuar taşınmalıdır.

Yaşam Alanlarının Depreme Hazırlanması

Bireysel ve hane halkını koruyacak bu yöntemlerin gerçekleştirilmesinin ardından yaşam alanlarında depreme hazırlanması ve güvenliğinin sağlanması gerekir. Yaşam alanlarının güvenliği ve depreme hazırlanması;

 • Bina kesinlikle deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmeli
 • İzinsiz ya da deprem yönetmeliğine uygun olmayan binalardan uzak durulmalı
 • Deprem sonrası su gaz ve elektrik hatları kapatılmalı
 • Acil durum çantası ulaşılabilecek bir yerde bulundurulmalı
 • Yıkılma ihtimali bulunan ağır ve yüksek mobilyalar duvara ya da döşemeye sabitlenmeli
 • Eşyaların düşmesini engellemek için kapaklar engellenmeli
 • Üzerlerine konulan eşyalar zemine uygun montaj parçaları ile sabitlenmelidir.

Deprem Anı Önlemleri

Deprem anında da alınması gereken önlemler vardır öncelikle deprem anında paniğe kapılmamak ve kendimize zaman ayırarak sakinleşmek önemlidir. Depremden hemen sonra etraf kontrol edilerek zarar verebilecek eşyalar araştırılmalı. Deprem anında karanlık ise kesinlikle ışıklar yakılmamalı ya da kibrit ve çakmak gibi tehlikeli maddeler kullanılmamalı. Onların yerine el feneri kullanılmalıdır.

Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler

Deprem sonrası güvende hissedildiğinde yakınlar kontrol edilmeli ilk yardım müdahalesi yapılmalı ve yangın oluşmuşsa söndürmeye çalışılmalı. Evden ayrılırken ister eşyalar unutulmamalı, arabaya binerek yollarda gereksiz kalabalığa sebep olmamalı. Çünkü deprem anında e sonrasında itfaiye ve ambulans gibi araçların trafik akışında sorun yaşamaması önemlidir. Depremden herhangi bir şekilde beden olarak yara alınmamışsa arama kurtarma çalışmalarına destek olunmalı. Arama kurtarma ekipleri gereksiz yere meşgul edilmemeli büyük çalışmalarına katkıda bulunulmalıdır.

Kamunun Alacağı Önlemler

Kamu kurum ve kuruluşlar ile belediyeler tarafından depremden korunma yöntemleri için alınması gereken önlemlerin başında yerleşim bölgelerinin titizlikle belirlenmesi yer alır. Hem can hem de mal güvenliği açısından kaygan ve ovalık bölgeler kesinlikle iskanı açılmamalı. Binalar gevşek toprağa sahip meyilli arazide üzerine inşa edilmemeli. Tüm yapılar depreme etkilerine karşı dayanıklı olarak yapı tekniğine ve inşaat yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmeli. İmar planında konutlar için ayrılan yerler dışında başka yerlere ev ve bina yapılmasına izin verilmemeli. Dik yarların yakınlarına, dik boğaz yakınlarına ya da vadilerin içine binaların yapılmasına izin verilmemeli. Aynı zamanda yoğun kar yağışına maruz kalan ya da şu an neden olan yamaçlarda da bina yapılmamalıdır. Depremden korunma yöntemleri nelerdir sorusunun en güzel cevabı alınan bu önlem ve tedbirlerin uygulanmasıdır.

İktisatEvim’in Depreme Dayanıklı Konutları

Şehirlerdeki mevcut binaların dayanıklılıkları arttırılmalı ve konutlara deprem sigortası zorunluluğu getirilmelidir. Tüm bu önlemler deprem için alınacak yapısal önlemlerdir. Türkiye'nin kredisiz ve faizsiz ev alma yöntemlerinden olan İktisatEvim depreme karşı dayanıklı konutların satışında öncülük etmektedir. İktisatEvim ev alma yöntemlerinden herhangi birini tercih ederek konut sahibi olan vatandaşlar için binaların deprem yönetmeliğine uygunluğu araştırılır.