Corona Virüs Sonrasında Hangi İllere Talep Arttı?

Corona Virüs Sonrasında Hangi İllere Talep Arttı?

Corona virüs salgını etkilerini göstermeye devam ederken bazı vatandaşlar kalabalığın az olduğu sakin yerlere yönelmeye başladı. Vaka sayılarının az olduğu bölgelere de talep arttı. Salgın sürecinden etkilenmeyen ve canlılığını koruyan gayrimenkul sektöründe konut satışları devam ediyor. Konut satın almak isteyen vatandaşların talepleri müstakil ev ve yayla evlerine yöneldi.

Vaka Sayısının Az Olduğu İllere Talep Arttı

Corona virüs salgını hayatın her alanını etkilemeye devam ederken vatandaşlar kalabalıktan uzak sakin yerleri tercih etmeye başladı. Vaka sayılarının az olduğu illerde yaşamak isteyenlerin sayısı artıyor. Corona virüs sonrasında hangi illere talep arttı; vaka sayısının az olduğu Bayburt iline talep %53 arttı. Bilecik %7, Gümüşhane %7, Aksaray %5 ve Çanakkale iline talep %2 arttı. Vatandaşlar vaka sayısının az olduğu ve kalabalıktan uzak illerde yaşamak için konut satın almaya devam ediyor.

Kalabalık Şehirlerin Konut Aramalarında Azalma Gözlemlendi

Salgınla mücadele kapsamında hayatın her alanı etkilenirken gayrimenkul sektörü canlılığını korumaya devam ediyor. Ev satın almak isteyen vatandaşlar internetten aradıkları kriterlere göre evleri gezebiliyor. 2020 Mart ayı Konut Arama İstatistik verilerine göre virüs salgını sonrasında bazı bölgelerin konut aramalarında azalma görüldü. Antalya başta olmak üzere Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde konut aramalarında azalma söz konusu.

Vaka Sayısının En Az Olduğu İller

Corona virüs salgını ardından Türkiye’nin tüm illerinde vaka görülmeye başlamıştı. Vaka sayılarına göre İstanbul salgından en çok etkilenen illerden biri. Kalabalık ortamlardan uzak kalmak isteyen vatandaşlar vaka sayısın az olduğu sakin yerlere yöneliyor. Virüsten korunmak için yaşanacak iller arasında sadece 2 vaka ile Burdur yer alıyor. Burdur Türkiye’de en az vakanın görülüğü il olarak ilk sırada yerini alıyor. Niğde, Şırnak, Aksaray ve Kayseri illerinde de vaka sayıları 10’un altında.

Yazlık ve Yayla Bölgelerine Talep Artıyor

Corona virüs zamanı nerede yaşamalı; kalabalıktan uzak ve vaka sayılarının az olduğu iller Corona virüs zamanı korunmak için yaşanacak iller arasında yer alıyor. Bu süreçte konut satışları devam ederken müstakil ev ve yayla evlerine talep arttı. Müstakil konutlara talebin artmasıyla satış bedelleri de değişti. Değişim oranlarına göre Kayseri %36 değişim oranı ile ilk sırada yer alıyor. Yazlık ve yayla bölgeleri arasında en çok talep ise Muğla iline gösterildi. Muğla’da müstakil ev satış oranı %32 oranında artış gösterdi.

Kira Talebi Değişiyor

Corona virüste yaşanacak iller kalabalıktan uzak sakin iller olarak tercih ediliyor. Konut satın almak isteyenlerin talepleri değiştiği gibi kira talebi de değişiyor. Salgın sürecinde kira bedelleri İstanbul’da %5 artış gösterirken Aydın’da %12 artış görüldü. Salgın etkisi görülmeye başladıktan sonra talebin arttığı Muğla’nın kira bedelinde %8 artış gözlemlendi.