Bu Dönemde Ev veya Arazi Alınır Mı?

Bu Dönemde Ev veya Arazi Alınır Mı?

Pandemi olarak kabul edilen küresel salgın sağlığı ve ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Salgın sürecindeki belirsizlik ekonomik olarak daralma yaşanacağını gösteriyor. Hayatın her alanını her alanını etkilemeye devam eden salgın sürecinden gayrimenkul sektörü nasıl etkilendi? Bu süreçte ev ya da arazi satın almak isteyenlerin merak ettikleri konuların başında fiyatlarda nasıl değişmeler olacağı geliyor.

Pandemi Döneminde Gayrimenkul Sektörü Nasıl Etkilendi?

Corona virüs salgınının pandemi olarak ilan edilmesiyle birçok sektör etkilenmişti. Dünya ekonomisinden daralma olması beklenen günlerde salgın süreci sonrasında küresel bir kriz olacağı düşünülüyor. Bu süreçten etkilenen sektörlerden biri de gayrimenkul sektörü oluyor. Salgın sürecinde konut satışları devam etse de gayrimenkul satın almak isteyenler salgın sonrasında fiyatların nasıl olacağını merak ediyor.

Küresel salgın etkisiyle güvenli yatırım yapmak isteyen vatandaşlar gayrimenkul satışlarının sıkı takipçisi. Korona virüs zamanı gayrimenkul alınır mı; gayrimenkul danışmanlarının öngörüleri Mart-Haziran arasında kısa süreli talep azalması olsa da uzun vadede gayrimenkul yatırımlarının değer kaybetmeyeceği yönünde. Bu süreçte hükümetin açıklamış olduğu destek paketleri ile birlikte bankaların faiz oranlarını düşürmesinin konut satışına etki göstereceği düşünülüyor.

Salgın Sonrasında Konut Fiyatları Düşer Mi?

Salgın hastalık sebebiyle ekonomi etkilenmeye devam ediyor. Küresel finansların etkilendiği süreç sonunda konut fiyatlarının düşmeyeceği, aksine artış göstereceği düşünülüyor. Korona virüs salgınından sonra beklenen küresel krizde inşaat maliyetlerinin artmaya devam edeceği düşünülüyor. Bu süreçte konut satışı devam ettiği için stoklarda azalma söz konusu olacak. Önümüzde günlerde konut fiyatlarında artış bekleniyor.

Salgın Sürecinde Konut Fiyatları Nasıl Etkilendi?

Korona virüs salgını hayatın her alanını etkilemeye devam ederken insanların harcamalarını da büyük ölçüde değiştirdi. Küresel salgın sürecinde güvenli yatırım yapmak isteyen vatandaşlar konut satın almaya devam ediyor. Korona satılık ev fiyatlarını değiştirdi mi; salgın sürecinde müstakil konutların fiyatları %25 oranında arttı. Yazlık bölgelerinde ve yayla evlerinde fiyat artışı gözlemlendi.

Corona Virüs Tarla Fiyatlarını Etkiledi Mi?

Salgın hastalık sürecinde birçok alanda olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de ekonomik dalgalanmalar yaşanıyor. İnsanların harcamalarını büyük ölçüde değiştiren bu dönemde  bahçe ve tarla satın almak isteyen vatandaşların sayısı artıyor. Talebe bağlı olarak fiyatlarında %20 artış görülen taşınmazlar talep görmeye devam ediyor. Korona virüs arazi fiyatlarını etkiledi mi; yatırımlarını araziye yapmak isteyen vatandaşların taleplerinden sonra arazi fiyatlarında %20 artış yaşandı.

İkinci El Konut Satışları İlgi Görmeye Devam Eder Mi?

Pandemi döneminde ev veya arazi alınır mı; pandemi dönemi sonrasında gayrimenkullerin değerlenmesi ve fiyatlarında artış olması bekleniyor. Salgın sürecinde açıklanan tedbir paketleri ve düşük faiz oranları ile ev ya da arazi sahibi olan vatandaşların talepleri taşınmaz fiyatlarını artırmaya devam ediyor. Pandemi sonrasında da fiyatların artış göstereceği düşünülüyor.