B Ehliyeti Uyumlu Motosiklet Modelleri

B Ehliyeti Uyumlu Motosiklet Modelleri

Özelliklerine göre her araç, kendine özgü olarak sunulan farklı ehliyet sınıflarındaki ehliyetlere sahip olan şoförler tarafından kullanılmaktadır. Bu da motosiklet kullanabilmek için de ehliyet alınması gerektiği anlamına gelmektedir. B sınıfı ehliyet, bilindiği gibi normal otomobilleri kullanmak için gerekli olan ehliyet sınıfıdır. Motosiklet ehliyeti ise A sınıfı ehliyet kategorisindedir ancak bazı motorları kullanmak için B sınıfı ehliyete sahip olmak yeterlidir. Peki B ehliyeti uyumlu motosiklet modelleri hangileridir? Şimdi bu soruya yanıt vermeden önce B sınıfı ehliyet hakkında daha detaylı bilgi verelim…

B Sınıfı Ehliyet Nedir?

Genel olarak otomobil ve kamyonet kullanmak için gerekli olan ehliyet türü, B sınıfı ehliyet kategorisine girmektedir. Kamyonet ve otomobil kullanmak isteyen kişiler için B sınıfı ehliyete sahip olma zorunluluğu mevcuttur. B sınıfı ehliyeti olan kişiler bu araçların dışında M, B1 ve F sınıfındaki araçları da kullanabilme olanağına da sahiptir. B sınıfı ehliyet alabilmek için gereken yaş sınırı minimum 18 olarak belirlenmiştir. Bunun yanında B sınıfı ehliyetini otomatik vitesli araçlardan alan kişiler manuel vitesli araç kullanamazlar. Hangi araç kullanılacaksa o araç türünün gerektirdiği ehliyet için başvuru yapılmalıdır.

B Sınıfı Ehliyete Uygun Motosiklet Modelleri

Ehliyeti B sınıfı olan kişiler bazı motor modellerini de kullanabilmektedirler. B sınıfı otomobil ehliyeti sahipleri yeni sistem kapsamında M motorlu bisiklet (Moped) ve B1 ATV araçlarını da kullanabilirler. Şimdi B sınıfı ehliyete sahip olan kişilerin kullanabileceği motosiklet modellerini inceleyelim…

Yamaha Neo’s 4

İşe gidip gelirken size konforlu yolculuk sunacak motorlardan biri Yamaha Neo’s 4 modelidir. Şık ve uygun fiyatlı motorlar arasında yer alan Yamaha Neo’s 4, B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek motorlar arasında yer alır. Akıllı, modern tarzlı şehir scooterı imajına sahip olan bu model, sıvı soğutmalı, EU4 uyumlu, 4 zamanlı ve 50 cc motor özelliklerine sahiptir.

Volta RS5 50 CC

B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek bir diğer motosiklet modeli ise Volta RS5 50 CC olarak örnek verilebilir. Üstün bir performansa sahip olan bu motosiklet modeli MTV’den (motorlu taşıtlar vergisi) muaf tutulmaktadır. Bu motora ayrıca trafik sigortası yapılması da zorunlu değildir.

Arora Ares Ar-50-11 Scooter

Arora Ares Ar-50-11 Scooter modeli motosikletleri de kullanmak için B sınıfı ehliyet sahibi olmak yeterlidir. Tek silindir ve 4 zamanlı motor özelliklerine sahip olan bu modelin silindir hacmi 49 cc olarak belirtilmektedir.

Vespa Primavera 50

Vespa Primavera 50 modeli motosikletler M, A1, A2 A ve B Sınıfı ehliyet ile kullanılabilirler. Bu motosikletler azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü aşmayan modellerdir. L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardan olan Vespa Primavera 50 modelini kullanmak isteyenlerin B sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları yeterlidir.

Kanuni Pony 50

B sınıfı ehliyetle kullanılabilen bir diğer motosiklet modeli Kanuni Pony 50’dir ancak bu motosikletin üretimi durdurulduğu için pek tavsiye edilmemektedir.

Mondial Revival 50

CVT motoru ile yakıt tüketiminde cimri olan bu motosiklet, dikkat çekici tasarımı ile yer yaştan kadın ve erkeğin tercihi olabilecek bir scooter. Motor hacmi 49.6 cc olan Mondial Revival 50 motosiklet modelinin maksimum taşıma kapasitesi 150 kg olarak belirtiliyor.

Honda Today 50

Honda Today 50 motosiklet modeli de B sınıfı ehliyetle kullanılabilen motosikletler arasındadır. Vergiden muaf olan bu motorlar 50 cc özelliğinde tasarlanmışlardır. Trafik sigortasından da muaf olan bu araçların sıfırı mevcut değildir. Satın almak isterseniz bu motorun 2. el modellerini araştırmanız gerekmektedir.